Wągry, czyli zaskórniki otwarte, to zmora wielu kobiet i mężczyzn. Od lat walczy się z nimi tak domowymi sposobami, jak i w gabinetach kosmetycznych. Mimo wielu możliwości i tak wciąż zastanawiamy się, jak pozbyć się wągrów, najlepiej w jeden dzień i to na dobre. 

 

Tendencja do nadprodukcji sebum i zapychania się porów może wynikać z naszych genów, zaburzeń hormonalnych czy nadmiernego stresu. Znacznie częstszym powodem jest jednak niewłaściwa pielęgnacja. Kiedy więc pada pytanie o to, jak pozbyć się wągrów, najlepiej byłoby odpowiedzieć: nie pozwól, by one w ogóle się pojawiły. Co jednak zrobić, kiedy już niechciane „zdobią” nasz nos i jego okolice?

 

Jak pozbyć się wągrów z nosa?

Wągry, wbrew temu, co niektórzy sądzą, to nie brud (ich ciemna barwa wynika z utleniania się keratyny w martwych komórkach naskórka), dlatego szorowanie twarzy w niczym nie pomoże, a prędzej zaszkodzi. To nagromadzone w porach sebum, którego nadprodukcja może wynikać nawet ze zbyt agresywnego mycia twarzy, które przesusza skórę. O wiele ważniejszy jest dobór kosmetyków oczyszczających i nawilżających, stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi czy regularne złuszczanie naskórka, np. za pomocą delikatnego peelingu enzymatycznego.

Aby pozbyć się wągrów z nosa, należy działać przede wszystkim profilaktycznie: unikać kosmetyków do makijażu zapychających pory, nawilżać skórę i unikać w ten sposób wzmożonej produkcji łoju, aplikować na twarz tonik przywracający prawidłowe pH skórze, pamiętać o myciu twarzy po wysiłku fizycznym, a także stosować peelingi i maski oczyszczające. Niekiedy mimo wszelkich starań nie udaje się jednak uniknąć powstawania wągrów, wówczas można posłużyć się plastrami oczyszczającymi czy peelingami na bazie kwasów AHA, które przy okazji złuszczania regulują wydzielanie sebum.

Odradza się natomiast ich wyciskanie, zwłaszcza palcami, ponieważ sprzyja to zainfekowaniu skóry i roznoszeniu zmian zapalnych na inne obszary skóry. Istnieje też ryzyko pojawieniu się małych śladów po paznokciach, pod którymi zresztą kryje się wiele zanieczyszczeń. Jeśli perspektywa usunięcia wągrów na nosie jest dla kogoś zbyt kusząca, należy zrobić to choćby przez chusteczkę. Innym rozwiązaniem jest tzw. odkurzacz do wągrów, czyli urządzenie do usuwania zaskórników, które działa próżniowo. Warunkiem jest wybór odpowiedniego gadżetu, który umożliwia ustawienie niskiego stopnia zasysania i dostosowania go do typu skóry.

Plastry na wągry czy tzw. odkurzacz do wągrów to oczywiście nie jedyne metody na pozbycie się zaskórników. Przykład? Do powszechnie stosowanych domowych sposobów na pokonanie wągrów dotarł jakiś czas temu kolejny, wypromowany przez vlogerki urodowe. Okazuje się, że dobre rezultaty w usuwaniu zaskórników otwartych z nosa daje przesuwanie po jego skórze nici dentystycznej, która usuwa niedoskonałości. Usuwanie wągrów za pomocą nici dentystycznej warto poprzedzić kilkuminutową parówką czy gorącym kompresem, który otworzy pory i ułatwi pozbycie się wągrów. Jeśli ktoś jednak nie lubi takich eksperymentów, może oczywiście poprzestać na domowych maseczkach czy kosmetykach drogeryjnych.

 

Domowe sposoby na usuwanie wągrów

Peelingi cukrowe, oczyszczanie skóry miodem, pasta z sody oczyszczonej – to zaledwie kilka z wielu domowych sposobów na wągry. Faktem jest, że trudno tu o metodę w pełni skuteczną i uniwersalną, ale niektóre sztuczki rzeczywiście są warte uwagi.


Kosmetyki na wągry

Nieodłącznym elementem walki z wągrami są odpowiednie kosmetyki oczyszczające. Wskazane są m.in. kosmetyki z kwasami peelingującymi oraz maseczki peel-off, które oczyszczają pory skóry. Codzienna rutyna pielęgnacyjna powinna obejmować też produkty normalizujące wydzielanie sebum, toniki zwężające pory czy peelingi oczyszczające do stosowania dwa razy w tygodniu.

 

Szczoteczka soniczna do twarzy

Dla wzmocnienia efektów codziennej pielęgnacji warto używać na co dzień szczoteczki sonicznej do twarzy. Wykonana jest ona z silikonu, który usuwa martwe komórki naskórka, a ponieważ szczoteczka pokryta jest wypustkami, pozwala ona dotrzeć do głębszych warstw skóry. Pory są dokładniej oczyszczone, także z zalegającego w nich sebum, a to przecież nagromadzone sebum powoduje powstawanie zaskórników.

 

Oczyszczające paski i plastry na wągry

Gdy wprowadzano je do sprzedaży, wiele kobiet ze zniecierpliwieniem przebierało nogami. Dziś plastry na wągry z węglem aktywnym lub kwasem salicylowym, wzbogacone o składniki ściągające i łagodzące, dostępne są w niemalże wszystkich drogeriach i aptekach. Nie są one w 100% skuteczne, ale niewątpliwie pomagają pozbyć się wągrów z nosa.

 

Domowa maseczka z żelatyny na wągry 

Najprostszy z domowych sposobów na wągry, ponieważ wymaga zagotowania jedynie żelatyny i mleka lub wody (po 2 łyżki). Na twarz wystarczy nałożyć grubszą warstwę rozpuszczonej żelatyny i po 20 minutach oderwać maskę z twarzy, a następnie zmyć resztki ciepłą wodą. Opcjonalnie do żelatyny i wody można dodać węgiel aktywny, który wchłania zanieczyszczenia i dobrze radzi sobie ze zrogowaciałym naskórkiem.

Domowa maseczka z sody oczyszczonej na wągry 

Domowa pasta z sody oczyszczonej, wykazuje działanie antybakteryjne, usuwa martwe komórki naskórka i, co ważne, jest bardzo łatwa do przygotowania. Sodę należy wymieszać z ciepłą wodą w stosunku 1:1, a otrzymaną papkę nałożyć na skórę nosa czy brody i poczekać, aż zastygnie (zwykle trwa to ok. 10 minut). Na koniec wystarczy zmyć pastę ciepłą wodą, koniecznie kolistymi ruchami, aby wzmocnić efekt peelingujący domowej maseczki.

Łyżeczka unny do usuwania zaskórników 

Jest to dwustronna łyżeczka ze stali nierdzewnej, której zakończenia przypominają pętelki. Skórę należy najpierw poddać tzw. parówce. Później wystarczy lekko przycisnąć pętelką na wągrze. Skuteczność w usuwaniu zaskórników widać gołym okiem, aczkolwiek bez zastosowania odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji powracają one w tych samych miejscach.

Parówka na wągry

Wystarczy gorącą wodę wlać do miski i pochylić się nad nią na 10 do 15 minut. Dla wzmocnienia efektu warto przykryć głowę i miskę ręcznikiem. Para rozszerzy pory, dlatego później łatwiej przejść do manualnego usuwania wągrów, np. za pomocą wspomnianej łyżeczki unny. Po parówce twarzy najlepiej zaaplikować na skórę maseczkę z glinką lub serum dostosowane do potrzeb skóry.

Nie mniej ważne dla uzyskania dobrych efektów są odpowiednie nawyki żywieniowe. Aby na bieżąco usuwać toksyny z organizmu, należy pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie. W diecie nie może zabraknąć też owoców i warzyw, ani zdrowych kwasów tłuszczowych, jakie można znaleźć m.in. w rybach. Przyda się też dawka aktywności fizycznej, która dotlenia organizm i skórę.

 

Jak pozbyć się wągrów w jeden dzień?

Domowe sposoby na usuwanie wągrów są skuteczne i tanie, ale jednak czasochłonne. Aby pozbyć się wągrów w jeden dzień, trzeba już odwiedzić salon kosmetyczny. Z profesjonalną pomocą cel zostanie osiągnięty w zasadzie już podczas pierwszej wizyty. Z wągrami rozprawi się nawet manualne oczyszczanie twarzy, podczas którego przeprowadza się peeling i nakłada preparat rozszerzający pory skóry. Po ręcznym usunięciu zaskórników aplikuje się maskę łagodzącą. Dobrym zabiegiem na wągry jest też klasyczna mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka, które przy okazji stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. 

Mocno zapchane pory skóry oczyści laserowy peeling węglowy Black Doll. W wyniku zastosowania węgla aktywnego ujścia gruczołów łojowych zostają oczyszczone, natomiast zrogowaciałe komórki – usunięte. 

Skuteczne w walce z wągrami, choć wymagające przeprowadzenia serii kilku zabiegów, jest również oczyszczanie wodorowe, podczas którego w głąb skóry wprowadzane są cząsteczki aktywnego wodoru. Głowica urządzenia używanego podczas zabiegu zasysa skórę, na którą kierowany jest strumień wody o podniesionym ciśnieniu. To bezboleśnie usuwa zanieczyszczenia, które wraz z wodą są zasysane i odprowadzane do osobnego pojemnika. Dobrym sposobem na usuwanie wągrów, o ile problem nie jest mocno nasilony, są ponadto peelingi kwasami, szczególnie migdałowym i glikolowym, które skutecznie oczyszczają skórę.

Warto pamiętać, że w walce z wągrami podstawą pozostaje pielęgnacja domowa. Jeśli nie jest ona dostosowana do typu skóry, zaskórniki mimo wykonania zabiegu mogą pojawić się z powrotem tak szybko, jak udało się je usunąć.