Cała Polska wstrzymała oddech – koronawirus SARS-Cov-2 zdominował wszystkie rozmowy, doprowadził do zamknięcia szkół, a w ramach środków zapobiegawczych spowodował też odwołanie imprez masowych. Swoje apele do pacjentów kierują też kliniki i gabinety medycyny estetycznej. Jakie procedury wdrażają, by zminimalizować ryzyko zakażenia? Jakich zaleceń należy przestrzegać jako pacjent?
Polacy znaleźli się w sytuacji dla siebie nieznanej i choć służby wydały już wszelkie możliwe instrukcje, pytań wciąż przybywa. Część z nich dotyczy chociażby wizyt u stomatologa czy klinik medycyny estetycznej. Kiedy jedni je odwołują, inni zastanawiają się nad środkami ostrożności. Z odsieczą nadchodzą same kliniki, publikując komunikaty w serwisach społecznościowych i na swoich stronach internetowych. A co ty, jako pacjent, możesz zrobić?
Koronawirus a kliniki medycyny estetycznej
Jako że lekarze i pielęgniarki pracują nie tylko w publicznych szpitalach, ale także w klinikach medycyny estetycznej, wiadomy temat nie mógł ominąć i tego typu placówek. Większość z nich zachowuje wszelkie środki ostrożności, informując o nich online. Korzystając z usług stomatologicznych i klinik medycyny estetycznej, warto śledzić bieżące ogłoszenia. Część klinik przekazuje informacje o dezynfekcji powierzchni i miejsc kontaktowych oraz weryfikacji stanu zdrowia wszystkich pracowników. Niektóre gabinety informują z kolei o czasowym zamknięciu, co z uwagi na sytuację epidemiologiczną wydaje się racjonalne.
Jakich zaleceń należy przestrzegać jako pacjent?
Specjaliści apelują przede wszystkim o zmianę terminu wizyty w przypadku osób, które w ostatnich trzech tygodniach przebywały za granicą bądź w miejscu, gdzie odnotowano przypadki zachorowań. Lekarze nie przyjmują również pacjentów, którzy mają objawy jakiejkolwiek infekcji dróg oddechowych. Należy pamiętać, że muszą oni brać pod uwagę także własne bezpieczeństwo i zdrowie swoich bliskich, których mogliby zarazić po powrocie do domu.
Jak zminimalizować ryzyko zakażenia?
Czy robić zapasy? Jak zachować się na co dzień, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych? Wiele pytań teoretycznie pozostaje bez odpowiedzi, jednak jest co najmniej kilka rzeczy, które można zrobić, aby zminimalizować ryzyko zakażenia:
- Unikaj dużych skupisk ludzi, także marketów spożywczych. Zaistniała sytuacja to dobry moment, by powrócić do sklepów osiedlowych i małych punktów sprzedaży w niewielkich miejscowościach,
- Zachowuj bezpieczną odległość od innych (1,5 – 2 metry), nie dotykaj rękoma twarzy, w szczególności oczu, nosa i ust,
- Zakładaj maski ochraniające usta i nos,
- Unikaj płatności gotówką, tj. w sklepach używaj karty płatniczej, a rachunki zamiast w placówce pocztowej płać przez internet,
- Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy, który gromadzi wszelkie bakterie i wirusy. Nie używaj go podczas posiłków,
- Używaj żelu antybakteryjnego (przygotujesz go samodzielnie z wykorzystaniem żelu aloesowego i spirytusu) i spryskuj klamki i inne uchwyty płynem na bazie alkoholu (np. do mycia szyb).
Ryzyko zakażenia jest tym większe, im mniejszą masz odporność. Jej nie służy przede wszystkim stres – na dobry początek zadbaj więc o komfort psychiczny, nawet jeśli ma to oznaczać, że zabarykadujesz się w domu na cały okres, w którym zamknięte będą szkoły i imprezy masowe. Słuchaj zaleceń sanepidu i unikaj pobliskiej przychodni, jeśli receptę czy zwolnienie lekarskie możesz zorganizować telefonicznie lub przez internet. Wszak podstawą jest profilaktyka, którą w akurat tym przypadku należy rozumieć jako ograniczenie kontaktu z potencjalnym źródłem zakażenia.
Tutaj znajdziesz aktualne informacje o koronawirusie:
Serwis Rzeczypospolitej Polskiej https://www.gov.pl/web/koronawirus
Strona Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://gis.gov.pl/
Serwis Światowej Organizacji Zdrowia https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
Strona Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób https://www.ecdc.europa.eu/en