To nie tylko jeden z najbardziej znanych parków w Trójmieście, ale też w całej Polsce. Jego początki sięgają XV wieku, a swój udział przy jego rozbudowie miało wielu europejskich ogrodników. Część z zaprojektowanych przez nich elementów przetrwała w niezmienionej postaci do dziś. Znajdujące się w tu okazy drzew i roślin reprezentują wszystkie kontynenty i strefy klimatyczne.

Park Oliwski jest dla Gdańska tym, czym Central Park dla nowojorczyków. Stanowi zieloną oazę pośrodku metropolii. Każdego dnia, niezależnie od pory roku, można tu spotkać rodziny z dziećmi, spacerujące alejami uformowanymi z drzew; biegaczy; turystów złaknionych chwili wytchnienia od zgiełku towarzyszącego najbardziej obleganym atrakcjom Gdańska czy młode pary, które poszukują atrakcyjnej scenerii do sesji fotograficznych. 

Położony w jednej z najpiękniejszych gdańskich dzielnic park podzielony jest na kilka stref. Znaleźć w nim można część, która inspirowana jest dokonaniami nadwornego ogrodnika króla Francji, Ludwika XIV. Ten fragment wierny jest panującym w epoce baroku założeniom. Część angielska, która znajduje się w północnej części parku, pełna jest strumyków, zbiorników wodnych, krętych ścieżek oraz altan, w których można na chwilę przysiąść. 

Obecnie park jest rozbudowywany. W 2014 r. zwiedzającym został udostępniony nowy fragment, który inspirowany jest ogrodami japońskimi. Ta część wyposażona jest oczywiście w typową dla takich przestrzeni małą architekturę – ogrodzenia z pędów bambusa, lampiony i drewniane ławki. Wiosną można tu podziwiać kwitnące drzewa wiśni.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji kompleksu jest pochodząca z XVIII wieku palmiarnia, w której znajdują się egzotyczne gatunki roślin, w tym licząca ok. 180 lat palma daktylowa. W samym centrum parku położony jest zaś zabytkowy Pałac Opatów (w jego wnętrzu zlokalizowane jest obecnie Muzeum Sztuki Współczesnej), któremu towarzyszy fontanna.

Tuż obok Parku Oliwskiego znajduje się bazylika archikatedralna wyposażona w słynne na całym świecie organy. Każdego roku odbywa się w niej Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.