Z roku na rok Sopot staje się coraz popularniejszym miejscem na turystycznej mapie Europy. Znajdujący się w centrum Trójmiasta kurort to idealne miejsce zarówno dla miłośników nocnego życia, fanów wypoczynku w słońcu, jak i kuracjuszy, którzy mogą skorzystać z bogatej oferty sanatoryjnej.
W miejscu, w którym dziś znajduje się Sopot, istniała w XIII w. osada rybacka. To jednak szybko zaczęło się zmieniać. Atrakcyjne położenie spowodowało, że błyskawicznie zaczęły wyrastać luksusowe posiadłości arystokratów, którzy przybywali tam z myślą o letnim wypoczynku. Od XVI w. zaczęła wzrastać rola Sopotu jako idealnego miejsca do zażywania kąpieli morskich. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w 1823 r. Właśnie wtedy Jean Georg Haffner – znany francuski lekarz, który wcześniej był lekarzem wojsk napoleońskich – doprowadził do budowy pierwszego zakładu kąpielowego, inicjując w ten sposób rewolucję, która uczyniła z Sopotu prawdziwe zagłębie uzdrowiskowe. Wkrótce za sprawą Haffnera powstał dom kuracyjny, przebieralnie, usytuowany w pobliżu morza park oraz znane dziś w całej Europie molo. Gdy w 1901 r. Sopot zyskał prawa miejskie, był już uznaną marką - miejscem pełnym domów wypoczynkowych, ośrodków wczasowych i charakterystycznych dla pejzażu współczesnego miasta secesyjnych willi. Przed wybuchem I wojny światowej często określany był mianem Riwiery Północy.
Do dziś można podziwiać nie tylko urokliwą architekturę Sopotu, ale też korzystać z obiektów, które zostały wzniesione na przełomie XIX i XX wieku. Trzeba tu wymienić choćby zabytkowy i bogato zdobiony Zakład Balneologiczny, w którym dziś funkcjonuje Wojewódzki Zespół Reumatologiczny. Powstał on dokładnie w tym samym miejscu, w którym wcześniej Haffner wzniósł zakład kąpielowy. Obiekt zwieńczony jest wieżą, która spełnia m.in. funkcję punktu widokowego oraz latarni morskiej i jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów sopockiego krajobrazu. Sam Wojewódzki Zespół Reumatologiczny, oprócz oddziałów szpitalnych, posiada szeroką bazę z ofertą zabiegów z zakresu fizykoterapii (m.in.: krioterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne); balneoterapii (np.: hydromasaże, bicze szkockie) czy kinezyterapii. Na terenie ośrodka znajduje się też basen rehabilitacyjny, wypełniony solanką sodowo-jodkowo-bromkową. Kąpiele w nim wspomagają odchudzanie i są nieocenione w procesie odnowy biologicznej.
Miasto, które dziś ma status uzdrowiska, to również bogata oferta certyfikowanych sanatoriów, które zajmują się leczeniem różnych schorzeń, m.in. układu krążenia, osteoporozy, reumatycznych, układu oddechowego czy narządów ruchu. Wszystkie te ośrodki oferują doskonale wyposażone zaplecze rehabilitacyjne oraz dostęp do wysokiej klasy specjalistów. Niewątpliwym atutem, mającym wspływ na efektywność leczenia czy terapii osób, które przybywają do Sopotu w celach kuracyjnych, jest otoczenie – nadmorski kurort znajduje się na otulinie lasu.
Sopot to jednak nie tylko bogata oferta uzdrowiskowa i lecznicza. Miasto cieszy się mianem rozrywkowego centrum Trójmiasta. W kalendarzu imprez coś dla siebie znajdą zarówno fani kultury wysokiej (w mieście działa Scena Kameralna popularnego gdańskiego Teatru Wybrzeże; organizowany jest festiwal Dwa Teatry), kina (Sopot Film Festival i działające w sezonie kino letnie Orange), jak i muzyki (koncerty światowych gwiazd organizowane w nowoczesnej hali Ergo Arena oraz słynnej Operze Leśnej). W mieście znajdują się modne kluby, które tętnią życiem nie tylko w weekendy czy liczne restauracje, które powinny usatysfakcjonować miłośników dobrego jedzenia (wiele z nich wyróżnionych zostało przez prestiżowy francuski przewodnik Gault&Millau).
Tutejsza baza noclegowa to bogata oferta dla klientów o różnej zasobności portfela. W mieście znajdują się zarówno domy wypoczynkowe i pensjonaty, jak i luksusowe hotele cztero- i pięciogwiazdkowe. W otoczonym największą sławą Grand Hotelu gościli do tej pory najwięksi politycy, koronowane głowy, a także gwiazdy sportu, kina i estrady, wśród nich: Annie Lenox, Shakira, Prince, Omar Sharif czy prezydent Rosji Władimir Putin. Z tego będącego symbolem Sopotu hotelu roztacza się widok na Zatokę Gdańską oraz jedną z największych atrakcji miasta – molo, które jest najdłuższą tego typu konstrukcją nad Morzem Bałtyckim oraz najdłuższym drewnianym pomostem w Europie. Na jego końcu znajduje się marina, przy której w okresie letnim podziwiać można ekskluzywne jachty.
Legendarne molo jest przedłużeniem reprezentacyjnej ulicy Sopotu i najsłynniejszego deptaku w Polsce – ulicy Bohaterów Monte Cassino, potocznie nazywanej „Monciakiem”, po której każdego roku spacerują miliony osób. Wzdłuż niej położone są: restauracje, puby, kawiarnie, sklepy i butiki. W okresie letnim „Monciak” tętni życiem przez całą dobę.