Liposukcja, czyli inaczej odsysanie tłuszczu, to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą kaniuli (niewielkiej rurki), przy użyciu siły ssącej urządzenia próżniowego. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii estetycznej (w USA wykonuje się ponad 400 000 liposukcji rocznie), który występuje w kilku odmianach różniących się między sobą użyciem płynu oraz rodzajem pracy wykonywanej przez kaniulę.


Kto poddaje się zabiegowi liposukcji?

Zabiegowi liposukcji poddają się zarówno osoby z nadwagą, jak i ludzie stosunkowo szczupli, którzy chcą dodatkowo wymodelować miejsca oporne na redukcję metodami naturalnymi, takimi jak dieta i ćwiczenia. Panie pragną zazwyczaj odessać nadmiar tłuszczu z brzucha, nóg, łydek czy wzgórka łonowego, panowie z brzucha i boków oraz dołu pleców, a także klatki piersiowej. Zdarza się, że lekarze są proszeni o skorygowanie szyi lub ramion. Z uwagi na możliwe powikłania, w większości klinik nie wykonuje się zabiegów, podczas których usuwane są znaczne ilości tkanki tłuszczowej, dlatego raczej nie jest to metoda dla ludzi wyraźnie otyłych, którym proponuje się najpierw ustabilizowanie wagi. Jednorazowo odsysa się do 5 litrów tłuszczu (możliwości metody są większe). Obecnie w modzie jest łączenie liposukcji z lipotransferem, czyli przeszczepem tłuszczu np. do pośladków lub piersi.

Ocena lekarska i przygotowanie do zabiegu

W czasie konsultacji lekarz przeprowadza wywiad mający na celu ustalenie oczekiwań oraz wykluczenie przeciwwskazań, do których należą: cukrzyca, nadciśnienie, problemy naczyniowe, choroby serca, infekcje, ciąża i okres karmienia piersią. Technika wykonywania liposukcji jest wybierana na życzenie osoby zgłaszającej się do specjalisty zgodnie z ofertą danej placówki oraz przy uwzględnieniu budowy ciała, stanu zdrowia i wizji estetycznej, która przyświeca zabiegowi. Pod uwagę bierze się także stan skóry, która powinna być na tyle jędrna, by po odessaniu tłuszczu nie obwisać. Zabieg bywa łączony z plastyką brzucha lub powiększeniem piersi i pośladków poprzez lipotransfer. Jeśli przewidziane jest użycie znieczulenie ogólnego, pacjent powinien powstrzymać się w dzień zabiegu od przyjmowania posiłków.

Jakie badania trzeba zrobić przed liposukcją?

Pacjenci chcący poddać się zabiegowi liposukcji muszą wykonać: badania ogólne moczu, grupy krwi, morfologii, OB, wskaźników krzepnięcia krwi (APTT, INR), poziomu kreatyniny, poziomu glukozy, elektrolitów (Na, K), EKG. Każdy pacjent poddający się zabiegom chirurgicznym jest także zobowiązany do zaszczepienia się przeciwko żółtaczce wszczepiennej, czyli zapaleniu wątroby typu B. Zdarza się, że kliniki proszą o wykonanie testów na obecność chorób zakaźnych przenoszonych przez krew.

Przebieg liposukcji

Liposukcja może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, co uzależnione jest od rodzaju wybranej techniki i ilości redukowanej tkanki tłuszczowej. Jeśli zabieg jest rozległy, wymaga użycia znieczulenia ogólnego (narkozy) i minimum 24-godzinnej hospitalizacji. W przypadku mniej rozległych liposukcji stosuje się znieczulenie miejscowe oraz skraca czas pobytu w klinice. Po znieczuleniu pacjenta, chirurg dokonuje nacięć, przez które wprowadzane są kaniule podłączone do urządzenia ssącego. Poprzez wykonywanie ruchów posuwistych lekarz rozbija tkankę tłuszczową, a ta zostaje odessana (jest to jedynie zarys procedur). Istnieje szereg technik, które różnią się od siebie użyciem płynu oraz pracą wykonywaną przez kaniulę. Do najczęściej spotykanych metod liposukcji zalicza się: liposukcję ssącą (metodę podstawową), liposukcję USG (komórki tłuszczu rozbijane są ultradźwiękami), liposukcję wspomaganą (z mechanicznym ruchem kaniuli), liposukcję wodną/mokrą (z użyciem strumienia roztworu rozbijającego tłuszcz - metoda wykorzystywana przy lipotransferze), liposukcję laserową (laser topi komórki tłuszczowe przed ich usunięciem), metodę tumescencyjną (liposukcję poprzedza wstrzyknięcie roztworu zawierającego środki znieczulające i obkurczające).

Rekonwalescencja

Zaleca się, by przez pierwszy tydzień od wykonania zabiegu pozostawać w domu. Jeśli zachodzi potrzeba założenia szwów, są one zdejmowane po ok. tygodniu. Rekonwalescencja trwa od 2 do 4 tygodni. W tym czasie nie wolno podejmować wzmożonego wysiłku fizycznego. Wymagane jest także noszenie specjalnej bielizny uciskowej. Przez 3 miesiące powinno się wystrzegać niektórych zabiegów kosmetycznych i opalania. Pełnię pożądanych efektów estetycznych można zaobserwować dopiero po kilku miesiącach od pobytu w klinice.

Jakie powikłania mogą nastąpić po liposukcji i jak długo utrzymują się jej efekty?

Po odsysaniu tłuszczu mogą pojawić się: siniaki (które są bardziej widoczne u pacjentów palących), obrzęk, bolesność (łagodzona podawaniem środków przeciwbólowych) i zmiany w czuciu. Istnieje także ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, w tym: zatoru tłuszczowego, wstrząsu na skutek znacznej utraty płynów, zatrucia lidokainą (przy metodzie tumescencyjnej). Niezmiernie rzadko, na skutek błędu lekarskiego, dochodzi do uszkodzenia nerwów lub przebicia narządów wewnętrznych. Pożądane efekty estetyczne liposukcji są trwałe, ale ich trwałość uzależniona jest w dużym stopniu od stylu życia pacjenta (diety, rekreacji ruchowej).