Usuwanie przerostu gruczołów piersiowych u mężczyzn, nazywane także usuwaniem lub korekcją ginekomastii, to zabieg polegający na redukcji gruczołu piersiowego i przywróceniu prawidłowego wyglądu klatki piersiowej. W czasie zabiegu łączy się techniki liposukcji i redukcji piersi.
Czym jest ginekomastia?
Ginekomastia to wynikający z nadmiernego rozrostu tkanek gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej przerost sutka u mężczyzn. W przebiegu ginekomastii gruczoł piersiowy powiększa się i nabrzmiewa, czemu może towarzyszyć zwiększenie się średnicy otoczek brodawek sutkowych i zmiana ich koloru. Podłożem tego typu zmian są zaburzenia gospodarki hormonalnej występujące w okresie dojrzewania lub andropauzy, na skutek chorób lub przyjmowania leków - w tym sterydów.
Kto poddaje się zabiegowi korekcji ginekomastii?
Zabiegowi korekcji ginekomastii poddają się dorośli mężczyźni, którzy czują się niezadowoleni z wyglądu swojej klatki piersiowej na skutek przerostu piersi. Wśród nich są osoby po kuracjach odchudzających, pacjenci, którzy byli leczeni lekami sterydowymi, cierpieli na nadczynność tarczycy, marskość wątroby, niewydolność nerek, nowotwory jąder, a także sportowcy sięgający po niedozwolone środki dopingujące.
Ocena lekarska i przygotowanie do zabiegu usuwania ginekomastii
W czasie konsultacji lekarz zbiera wywiad dotyczący stanu zdrowia. W celu ustalenia przyczyn ginekomastii wykonuje się także badanie piersi. Celem jest nie tylko przygotowanie pacjenta do zabiegu, ale również ustalenie przyczyn występowania przerostu sutków. W trakcie badania piersi lekarz ustala proporcje pomiędzy tkanką gruczołową a tłuszczową, co jest brane pod uwagę przy wyborze metody usuwania ginekomastii. Do zabiegu kwalifikują się ci pacjenci, u których zaburzenia hormonalne zostały unormowane. Nie wykonuje się operacji osobom używającym sterydów anabolicznych, czynnym alkoholikom i osobom szczególnie otyłym, zanim nie poprawią swojego stanu zdrowia przez odrzucenie złych nawyków.
Jakie badania trzeba zrobić przed operacją usuwania przerostu gruczołów piersiowych u mężczyzn?
Najczęściej lekarze zlecają wykonanie wyników badań ogólnych moczu, grupy krwi, morfologii, OB, wskaźników krzepnięcia krwi (APTT, INR), poziomu kreatyniny, poziomu glukozy, elektrolitów (Na, K). Wymagane jest również szczepienie przeciwko żółtaczce wszczepiennej, czyli zapaleniu wątroby typu B. Niektóre kliniki proszą ponadto o przeprowadzenie testów na obecność chorób zakaźnych przenoszonych przez krew. Czasem, w celu wykluczenia raka piersi, specjaliści mogą nakazać wykonanie USG piersi lub mammografii.
Przebieg korekcji ginekomastii
Zabieg korekcji ginekomastii trwa ok. 1.5 godziny, wymaga użycia znieczulenia ogólnego (narkozy) oraz minimum dobowej hospitalizacji. W czasie zabiegu łączy się techniki liposukcji i redukcji piersi. W przypadku ginekomastii tłuszczowej, pacjentowi zostaje jedynie odessany tłuszcz. Jeśli jednak dochodzi także do przerostu tkanki gruczołowej, chirurg musi dokonać jej wycięcia. Dodatkowo może zostać wykonana plastyka piersi polegająca na zredukowaniu nadmiaru skóry i ponownym umiejscowieniu brodawki sutkowej wraz z jej otoczką. Na koniec rany zostają zszyte i opatrzone - czasami dodatkowo umieszcza się w nich dreny.
Rekonwalescencja
Jeśli zaszła potrzeba ich założenia, dreny zostają usunięte w 1-2 doby po zabiegu. Po wypisaniu z kliniki, pacjent jest zobowiązany do noszenia specjalnego elastycznego opatrunku lub bielizny uciskowej. Szwy ściągane są po tygodniu od dnia operacji. Po ok. 2 tygodniach można powrócić do codziennych aktywności, przy czym przez kolejne 4 tygodnie należy ograniczyć wysiłek fizyczny.
Jakie powikłania mogą nastąpić po usunięciu ginekomastii i jak długo utrzymują się efekty?
Po zabiegu występują niewielkie krwawienia z ran, obrzęk, zsinienie i dolegliwości bólowe, które łagodzi się podaniem środków przeciwbólowych. Cięższe powikłania zdarzają się rzadko i należą do nich: infekcje, obfite krwawienia, trudność w gojeniu się ran, zaburzenia czucia. Efekty operacji należy oceniać po ok. 3 miesiącach od jej przeprowadzenia, kiedy całkowicie ustąpi opuchlizna i unormuje się stan tkanek. Zabieg jest trwały, ale jeśli nie zostaną wyeliminowane przyczyny ginekomastii, może ona pojawić się ponownie. Zdarza się też, że panowie są niezadowoleni z niewielkich dysproporcji pomiędzy sutkami, które trzeba wówczas ponownie skorygować.