Lifting twarzy rozpuszczalnymi nićmi korygującymi, nazywany także liftingiem nitkowym, to zabieg medycyny estetycznej polegający na podniesieniu tkanek miękkich poprzez wprowadzenie do tkanki podskórnej specjalistycznych biodegradowalnych nici. Jest to metoda stosunkowo małoinwazyjna, która bywa używana zastępczo wobec operacyjnego liftingu twarzy.


Kto poddaje się zabiegowi liftingu nitkowego?

Zabieg liftingu nitkowego jest wybierany przez osoby, które chcą poprawić owal twarzy, wzmocnić napięcie skóry, pozbyć się zmarszczek, opadających kącików ust i brwi czy zlikwidować fałd podbródkowy. Mimo że jest to metoda stosunkowo nowa, zyskuje sobie zwolenników ze względu na jej małą inwazyjność w porównaniu do operacyjnego liftingu twarzy, który wymaga hospitalizacji, użycia znieczulenia ogólnego (narkozy) oraz uciążliwej rehabilitacji. Specjaliści nadal jednak dość ostrożnie podchodzą do możliwości podniesienia twarzy nićmi, stosując ją u pacjentów korygujących raczej wybrane detale. Właściwsze jest zatem powiedzenie, że lifting nićmi może zastąpić minilifting lub częściowy lifting twarzy i jest wybierany przez osoby w wieku od 35. do 65. lat, których skóra zachowuje jeszcze sporą jędrność.

Czym właściwie są nici korygujące?

Nici korygujące powstają z włókien syntetycznych i po wszczepieniu stanowią rodzaj mocowań, które naciągają skórę. Reklamowane w prasie zabiegi liftingu nitkowego są zazwyczaj wariacjami dotyczącymi podstawowej metody, która polega na wprowadzeniu implantu mającego podtrzymywać tkanki. Sama technologia wytwarzania nici biodegradowalnych jest rozwijana od dziesiątek lat i spotkał się z nią każdy, komu założono tzw. rozpuszczalne szwy. W przypadku zastosowań w medycynie estetycznej, syntetycznym włóknom nadawane są różne właściwości (np. wydłużany jest okres ich wchłaniania się, by efekt estetyczny utrzymywał się dłużej) oraz kształty (rodzaj splotu, stożkowate zakończenia lub haczyki zapewniające dodatkową stabilizację po wszczepieniu). Obecnie podkreśla się także stymulującą rolę używanych tworzyw, które nie tylko mechanicznie podnoszą tkanki, ale np. "pobudzają syntezę kolagenu i elastyny" (mowa o działaniu polidioksanonu używanego do produkcji nici PDO).

Przygotowanie do liftingu nitkowego

Lifting twarzy rozpuszczalnymi nićmi korygującymi powinien być poprzedzony konsultacją połączoną z wnikliwym wywiadem lekarskim. To w czasie konsultacji specjalista dobiera wariant metody zgodny z potrzebami pacjenta, a także wyklucza wszelkie przeciwwskazania, takie jak: nowotwór, choroby autoimmunologiczne, cukrzyca, zmiany chorobowe skóry, problemy z gojeniem się ran, zaburzenia krzepliwości krwi, infekcje, ciąża oraz okres karmienia piersią.


W przypadku nici o działaniu biostymulującym ważne jest stwierdzenie, czy pacjent nie przyjmuje lub nie zamierza przyjmować preparatów, których współdziałanie z substancjami zawartymi w niciach może prowadzić do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych (specjaliści wskazują np. na negatywne skutki krzyżowania kwasu polimlekowego obecnego przy degradacji nici z hydroksyapatytem wapnia wykorzystywanym do wypełniania zmarszczek). Odradza się także stosowania liftingu nitkowego osobom, których skóra jest nadmiernie zwiotczała, gdyż w ich przypadku po zabiegu mogą powstać na twarzy specyficzne fałdki.

Przebieg liftingu twarzy nićmi korygującymi

Lifting nitkowy trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Specjalista używa niewielkich igieł, by wprowadzić i "zakotwiczyć" nici pod skórą pacjenta, a następnie, poprzez ich umiejętne naprężenie, doprowadza do podciągnięcia skóry. Dodatkowy efekt kosmetyczny uzyskuje się dzięki biostymulacji następującej w czasie rozkładania się nici. Obecnie część implantacji wykonuje się właśnie dla wywołania poprawy sprężystości skóry poprzez pobudzenie syntezy kolagenu, a nie dla bezpośredniego efektu podniesienia twarzy.

Po zabiegu: rekonwalescencja, efekty i skutki uboczne

Prawidłowo przeprowadzony lifting nitkowy jest bezbolesny i nie prowadzi do wystąpienia groźnych powikłań czy powstawania blizn. Pacjent może zaobserwować jedynie lekkie zaczerwienienia i zsinienia utrzymujące się zazwyczaj przez kilka dni, rzadziej niewielki obrzęk. Po zbiegu można od razu powrócić do codziennych aktywności, należy jednak unikać podrażniania miejsc, w które zostały wszczepione nici. Zaleca się, by nie używać zbyt intensywnie mięśni mimicznych (unikać gimnastyki twarzy, robienia min, śmiechu). Pożądane efekty estetyczne uwidaczniają się stopniowo. Częściowe podniesienie twarzy następuje już w trakcie zabiegu, ale pozytywne rezultaty biostymulacji pojawiają się dopiero po 2 tygodniach. Pełnia efektów uwidacznia się po kilku miesiącach od wszczepienia nici i stopniowo zanika przez okres 2 lat.