Powiększanie piersi kwasem hialuronowym to zabieg medycyny estetycznej polegający na wstrzyknięciu w piersi żelu zawierającego HA (HA - z ang. hyaluronic acid). Zaletą tej metody jest jej stosunkowo mała inwazyjność, a także bardzo krótki okres rekonwalescencji.


Kto poddaje się zabiegowi powiększania piersi kwasem hialuronowym?

Zabiegowi powiększania piersi kwasem hialuronowym poddają się kobiety, które chcą skorygować kształt piersi i powiększyć je od 1 do 2 rozmiarów. Większość pacjentek nie decyduje się na ingerencję chirurgiczną ze względu na ryzyko związane z użyciem narkozy oraz konieczność przebycia długiej i bolesnej rekonwalescencji. W niektórych przypadkach wybór zabiegu jest podyktowany presją czasu i potrzebą uatrakcyjnienia wyglądu przed wydarzeniem wymagającym wyjątkowo dobrej prezencji (weselem, sesją zdjęciową itp.).

Ocena lekarska i przygotowanie do zabiegu

Mimo tego, że kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie, a jego podanie jest zazwyczaj dobrze tolerowane, nie należy powiększania piersi traktować jak zwykłego zabiegu kosmetycznego. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zbierze wywiad dotyczący stanu zdrowia, zapozna pacjentkę z możliwym ryzykiem towarzyszącym wstrzyknięciu HA oraz oceni stan jest biustu. Najbardziej zadowolone z efektów mogą być kobiety szczupłe, posiadające małe piersi. Zabiegu powinny unikać panie po 50. roku życia, które często poddają się badaniom USG i mammograficznym, gdyż obecność wypełnienia może utrudnić diagnostykę. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są: ciąża i okres karmienia piersią, infekcje, zmiany ropne skóry, nowotwory oraz choroby autoimmunologiczne.

Jakie badania trzeba zrobić przed zabiegiem?

Z uwagi na to, że kwas hialuronowy praktycznie nie wywołuje uczuleń (teoretycznie mogą one wystąpić), a jego wprowadzenie wiąże się jedynie z wykonaniem drobnych nacięć i użyciem znieczulenia miejscowego, większość klinik nie podaje specjalnego zestawu badań, które należy wykonać przed zabiegiem. Nie oznacza to jednak, że lekarz, powodowany troską o zdrowie pacjentki, nie poprosi np. o zrobienie USG piersi oraz testów krzepliwości krwi. Specjalista może także podejrzewać występowanie chorób autoimmunologicznych, które w niektórych przypadkach da się wykluczyć dzięki badaniom laboratoryjnym.

Przebieg zabiegu powiększania piersi kwasem hialuronowym

Powiększanie piersi kwasem hialuronowym trwa ok. 40 minut, nie wymaga hospitalizacji i wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowym. Po podaniu znieczulenia, lekarz wykonuje ok. 3-milimetrowe nacięcia (pod piersią lub pod pachą), którymi wprowadza kaniule (wenflony) służące do podania żelu zawierającego kwas hialuronowy. Po wstrzyknięciu preparatu, lekarz rozmasowuje piersi, by uzyskać pożądany efekt estetyczny oraz pozbyć się odczuwalnych różnic w dotyku, w tym niewielkich grudek żelu.  

Rekonwalescencja

Rekonwalescencja po zabiegu powiększenia piersi kwasem hialuronowym nie jest szczególnie uciążliwa lub bolesna. Zazwyczaj już po kilku dniach (1-3) można wrócić do codziennych aktywności. Należy jednak przez kilkanaście dni unikać wzmożonego wysiłku fizycznego, pobytów w saunie i gorących kąpieli. Powinno się także wystrzegać zgniatania piersi, m.in. spania na brzuchu. W niektórych przypadkach konieczne jest noszenie specjalnego opatrunku lub elastycznego biustonosza.

Jakie powikłania mogą nastąpić po zabiegu i jak długo utrzymują się efekty?

Po zabiegu mogą występować obrzęk, niewielkie zsinienia oraz ból, które ustępują przed upływem tygodnia od podania preparatu. Zdarza się, że pacjentki wyczuwają w piersiach niewielkie guzki będące grudkami żelu. Tego typu nierówności powinny rozpuścić się samoistnie, jednak czasem wymagają użycia hialuronidazy, czyli enzymu rozpuszczającego kwas hialuronowy. Inne powikłania pojawiają się niezmiernie rzadko i bywają wynikiem nieumiejętnego podania preparatu. Efekt estetyczny utrzymuje się przez kilkanaście miesięcy. Piersi są większe, jędrniejsze, a jednocześnie poprawia się stan skóry. Z uwagi na to, że wypełnienie stopniowo się wchłania, w celu podtrzymania efektu zabieg trzeba powtarzać, wstrzykując niewielkie dawki preparatu.