Wampirzy lifting to rodzaj biostymulacji wykorzystującej działanie tzw. osocza bogatopłytkowego. Zabieg polega na wstrzykiwaniu w skórę preparatu stworzonego na bazie własnej krwi pacjenta. Moda na zabiegi z użyciem osocza rozpowszechniła się wraz z budzącymi kontrowersję zdjęciami celebrytek, które zachwalały skuteczność tego typu terapii odmładzającej.


Krwawa maska Kim Kardashian
Skojarzenie z wampirami, które na wieki zachowują młodość, pijąc krew, zostało podchwycone prze prasę, gdy świat obiegła fotografia zamieszczona na Twitterze przez Kim Kardashian. Zdjęcie Kim, której twarz pokrywała "krwawa maska" szokowało, a jednocześnie przyciągało uwagę kobiet szukających skutecznych małoinwazyjnych metod poprawy wyglądu. Sam zabieg nie jest wcale wynalazkiem ostatnich lat. Z zalet osocza bogatopłytkowego korzystano w terapiach mających na celu regenerację po urazach mięśni, ścięgien, wiązadeł oraz do stymulowania zrostu kości i procesu gojenia się ran. W medycynie estetycznej jest ono wykorzystywane od ponad 10 lat.

Jak działa osocze bogatopłytkowe?
Lekarze spierają się na temat skuteczności zabiegu, tłumacząc, że wpływ preparatów osocza bogatopłytkowego nie został jeszcze dokładnie zbadany. Zwolennicy terapii mówią jednak o udokumentowanym praktyką i badaniami działaniu regeneracyjnym, które wiąże się ze stymulacją komórek macierzystych oraz pobudzeniem fibroblastów (komórek skóry) do produkcji kolagenu. Opisy, które można spotkać na stronach klinik medycyny kosmetycznej i w kobiecej prasie są zdawkowe, trudno bowiem wyjaśnić czytelnikom zakres działania obecnych w osoczu substancji, w tym poszczególnych czynników wzrostu, nie posługując się specjalistyczną terminologią dotyczącą tak złożonych zagadnień.

Czym są zawarte w osoczu bogatopłytkowym czynniki wzrostu?
Czynnikami wzrostu nazywane są zbudowane z aminokwasów (związków budujących m.in. białka) peptydy pobudzające do różnicowania niektóre typy komórek w organizmach zwierząt i ludzi. Określone komórki posiadają receptory, które po zetknięciu się z peptydami zapoczątkowują dalsze procesy, dotyczące rozwoju danej tkanki.

Przyjmuje się, że w czasie terapii osoczem bogatopłytkowym największą wagę mają:

  • transformujący czynnik wzrostu beta (TGF-b), czyli białko odpowiedzialne za gojenie się ran i biorące udział w fazie rozwoju komórek (ma ono przyczyniać się do wzrostu elastyczności skóry),
  • płytkopochodny czynnik wzrostu (PDGF), biorący udział w procesie tworzenia się naczyń włosowatych (ma wpływać na odnowę komórek skóry),
    naskórkowy czynnik wzrostu (EGF), pobudzający fibroblasty do produkcji kolagenu (wpływa na poprawę jędrności skóry i stymuluje wzrost komórek),
  • czynniki wzrostu fibroblastów (FGF), które stanowią grupę czynników wzrostu biorących udział w tworzeniu się naczyń włosowatych i gojeniu się ran (symulują wzrost komórek specjalistycznych). 

Jak przebiega zabieg wampirzego liftingu?
Wampirzy liftingu trwa od 20 do 60 minut, wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. W pierwszej fazie zabiegu lekarz pobiera niewielką ilość krwi pacjenta (ok. 10 ml), która zostaje zmieszana ze środkiem przeciwzakrzepowym i umieszczona w wirówce, by oddzielić czerwone krwinki od osocza ubogopłytkowego i bogatopłytkowego. Powstały w ten sposób preparat zawierający osocze bogatopłytkowe aplikuje się technikami mezoterapii, czyli poprzez nakłuwanie skóry, na całą twarz lub liniowo (wolumetria) w obrębie problematycznej bruzdy czy zmarszczki.

Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do wykonania wampirzego liftingu są: opryszczka, zmiany ropne skóry, infekcja ogólnoustrojowa, choroby krwi, choroby nowotworowe, a także ciąża i okres karmienia piersią.

Skutki uboczne oraz efekty działania wampirzego liftingu
Dobrze wykonany wampirzy lifting jest bezbolesny i nie występuje po nim opuchlizna. U osób o łamliwych naczynkach na twarzy mogą pojawić się niewielkie zsinienia. Specjaliści zalecają wykonanie serii 2-4 zabiegów w odstępach tygodniowych dla polepszenia efektu terapeutycznego, który powinien utrzymywać się minimum przez 6 miesięcy. W wyniku działania osocza bogatopłytkowego skóra nabiera koloru, ujędrnia się, a co za tym idzie, wygładzeniu ulegają zmarszczki i bruzdy. Zabieg bywa również pomocny w przyśpieszaniu regeneracji i gojenia się ran po operacjach plastycznych.

Kontrowersje
Przeciwnicy wampirzego liftingu twierdzą, że nie jest to metoda pewna naukowo, a wśród zagrożeń wymieniają możliwość wywołania chorób autoimmunologicznych. Specjaliści ci krytykują także lekarzy łączących terapie osoczem i kwasem hialuronowym, uważając, że może to prowadzić do powstawania zatorów.