Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (kwas dokozaheksaenowy – DHA i eikozapentaenowy – EPA), które są obecne w tranie, to istny kalejdoskop dobrodziejstw dla naszego organizmu. Wśród nich istotne miejsce stanowi m.in. wsparcie dla układu immunologicznego, jak również profilaktyka wielu groźnych chorób, w tym miażdżycy. Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ na układ nerwowy. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto sięgać po tran i czym się kierować przy jego wyborze.
Czym jest tran i co zawiera?
Tran to olej ze świeżych wątróbek dorsza. Jest znany i doceniany od pokoleń i nic w tym dziwnego. To istna skarbnica cennych dla zdrowia witamin i kwasów tłuszczowych, obok których nie można przejść obojętnie w kwestii ich dobroczynnego wpływu na kondycję organizmu. Mowa zarówno o dzieciach, jak i osobach dorosłych.
Dobrej klasy tran pochodzi z ryb ze zrównoważonych połowów. Te w znacznie mniejszym stopniu wpływają na morski ekosystem. Dziko żyjące ryby (Gadus morhua) są łowione zgodnie z rygorystycznymi Standardami Zrównoważonego Rybołówstwa. Sięgając po tran, zwracajmy więc uwagę czy posiada on certyfikat Marine Stewardship Council (MSC).
Istotna jest również rafinacja. Oznacza to, że tran jest czysty, czyli nie zawiera metali ciężkich, w tym takich jak między innymi ołów i rtęć. Ponadto na próżno szukać w nim pestycydów i dioksyn. Dobrej klasy rafinowany tran zawiera zdecydowanie mniej alergenów, w tym np. rybiego białka. Charakteryzuje się dużą ilością cennych dla zdrowia składników i spełnia wszelkie normy i standardy bezpieczeństwa.
Wybierając tran, koniecznie zwracajmy również uwagę na wskaźnik TOTOX, który określa jego jakość. Powinien on wynosić poniżej 25. Wówczas oznacza to, że zawarte w nim kwasy się nie utleniają.
W skład dobrego tranu wchodzą przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega-3 - kwas dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA). Ważna jest również obecność witamin, a wśród nich A, D i E.
Tran i jego właściwości zdrowotne
Właściwości tranu są bardzo szerokie. Przede wszystkim wpływa on korzystnie na kondycję skóry i włosów. Ponadto stoi na straży naszej odporności i redukuje stany zapalne. Zawartość cennych kwasów omega-3, to bardzo korzystny wpływ na pracę serca, jak również wsparcie dla układu krążenia. Nie bez znaczenia pozostają również właściwości antyoksydacyjne oleju z wątroby dorsza. Te są pomocne na drodze do zwalczania wolnych rodników i spowalniania procesów starzenia się organizmu.