Lato najlepiej spędzać nad morzem, a jednym z nieodzownych elementów nadmorskiego krajobrazu są statki. Przebywając w Trójmieście, można skorzystać z bogatej oferty przewoźników, którzy proponują ekscytujące wycieczki po Zatoce Gdańskiej. To idealna opcja dla tych, którzy chcą być jeszcze bliżej morza albo zamierzają w wakacyjnej atmosferze i bez stania w korkach dostać się do atrakcji oferowanych na Wybrzeżu Gdańskim.
Oferta przewoźników, z którymi można wybrać się z Trójmiasta w dłuższy lub krótszy wakacyjny rejs, jest bardzo bogata. Każdego roku wielką popularnością cieszą się propozycje Żeglugi Gdańskiej. Statkami wycieczkowymi, które należą do tego operatora, można wyruszyć poza obręb Trójmiasta – np. na Hel, który rywalizuje z Sopotem o miano letniej stolicy Polski i w wakacje stanowi jedno z najbardziej obleganych miejsc nad Bałtykiem. Przez cały lipiec i sierpień jednostkami należącymi do Żeglugi Gdańskiej można dotrzeć na Hel zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni i Sopotu.
Z Gdańska statki określane mianem tramwajów wodnych ruszają na Hel (linia F1) z przystani, która znajduje się przy ulicy Długie Pobrzeże (rejon Baszty Łabędź przy hotelu Hilton). Rejs rozpoczyna się o 8:30 i trwa niespełna dwie godziny. W przypadku dużego zainteresowania odbywają się również kursy dodatkowe (tzw. rejsy rezerwowe) o godzinie 13:10 oraz 17:50. Rejs powrotny z Helu ma miejsce o 15:30 (rejsy rezerwowe o 10:50 i 20:10).
Pomiędzy Sopotem a Helem funkcjonuje linia F2. W lipcu i sierpniu rejs rozpoczyna się każdego dnia o 11:00 (rejs dodatkowy o 15:00) i trwa półtorej godziny. Powrót z Helu zaczyna się o 17:00 (ewentualny dodatkowy rejs na linii Hel-Sopot zaczyna się o 13:00). Bilety można nabyć w kasach przed sopockim molo. Statki cumują na końcu tego popularnego drewnianego pomostu.
Z Gdyni na Hel dotrzeć można w zaledwie godzinę. Oba te miasta łączy linia TLŻ (Tanie Linie Żeglugowe). Statki TLŻ z Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni o godzinie 10:00 (rejsy rezerwowe w przypadku dużego zainteresowania odbywają się o 13:00 i 16:30). Kurs powrotny zaczyna się o 15:00 (rejsy o 11:30 i 19:00 oznaczone są jako rezerwowe).
W lipcu i sierpniu - we wtorki, czwartki, soboty i niedziele – można popłynąć również z Gdyni do Jastarni.
Latem można się wybrać również w rejs statkiem - zamiast samochodem lub kolejką SKM - w ramach aglomeracji trójmiejskiej. W sezonie wakacyjnym pomiędzy Gdańskiem a Sopotem działa linia F3. Przeprawa rozpoczyna się o 11:30 (kursy dodatkowe w pogodne dni, gdy zainteresowanie jest duże, zaplanowane są na 14:30 i 17:15). W odwrotnym kierunku popłynąć można o 13:00 (rejsy rezerwowe: 16:00 i 18:30).
Olbrzymią popularnością cieszą się również w Gdańsku rejsy tramwajów wodnych F5 i F6. Każdy z nich pokonuje inną trasę, zatrzymując się po drodze na wielu przystankach. Trasa pierwszego wiedzie z przystanku Żabi Kruk do Latarni Morskiej, m.in. przez Twierdzę Wisłoujście i Westerplatte. Drugi płynie z Targu Rybnego do Sobieszewa, zatrzymując się m.in. na Stogach, gdzie znajduje się popularne letnie kąpielisko. Tramwaje F5 i F6 kursują do końca września. Obowiązują na nie bilety w bardzo atrakcyjnych cenach. Bilet normalny kosztuje zaledwie 10 złotych.
Oprócz tego, zarówno w Gdańsku, jak i Gdyni skorzystać można z krótkich rejsów wycieczkowych po portach.