Obecnie medycyna regeneracyjna coraz mocniej się rozwija i dysponuje coraz większymi możliwościami i nowymi terapiami. Niedawno do linii preparatów na bazie stabilizowanych kompleksów hybrydowych dołączył koncept lipoliftingu HA od IBSA Derma. Zaprezentowano go 1 października podczas międzynarodowej konferencji prasowej w Mediolanie dla przedstawicieli mediów m.in. z Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Polski. W gronie dziennikarzy nie mogło zabraknąć reprezentacji Zatoki Piękna.

 

Chociaż uroczysta inauguracja lipoliftingu kwasem hialuronowym od IBSA Derma z udziałem ponad 100 lekarzy z całej Polski miała miejsce już 7 września w Warszawie, premiera medialna nowego konceptu odbyła się 1 października podczas międzynarodowej konferencji prasowej w Mediolanie, niedaleko centrum produkcyjnego firmy IBSA. W wydarzeniu wzięli udział znakomici specjaliści medycyny estetycznej, m.in. dr Editta Buttura da Prato, dr Arnaud Lambert, dr Beatriz Molina Sanches, dr Natalia Ribè i dr Monika Nunberg-Sawicka, którzy omówili wpływ lipoliftingu HA na praktykę kliniczną.

 

Premiera medialna lipoliftingu HA

Nowy koncept lipoliftingu HA zakłada działanie na kilku warstwach – od powierzchownych do głębokich. Sam preparat do iniekcji na bazie kwasu hialuronowego ze szczególnym wskazaniem do odbudowy tkanki tłuszczowej, który, jak podkreśla IBSA Derma, oznacza zmianę paradygmatu w medycynie estetycznej i umożliwia leczenie nawet tego, czego nie widać. Jest to o tyle ważne, że stopniowy i ciągły proces starzenia wpływa nie tylko na skórę, ale również na wszystkie tkanki pod nią, powodując utratę napięcia, elastyczności, tekstury i objętości. Nowy zabieg działa poprzez bioremodeling tkanki tłuszczowej, podstawowej warstwy podtrzymującej skórę właściwą.

Konferencja prasowa w Mediolanie
Konferencja prasowa w Mediolanie z udziałem ekspertów

Dr Editta Buttura da Prato już podczas konferencji w Warszawie podkreślała, że nowy koncept będzie game changerem dla specjalistów medycyny estetycznej na całym świecie. Powtórzyła to również podczas spotkania w Mediolanie. Lipolifting HA to nowe rozwiązanie oparte na stabilizowanych kompleksach hybrydowych, dzięki któremu pacjenci mogą po raz pierwszy poddać się zabiegowi ukierunkowanemu na tkankę tłuszczową twarzy. Preparat poprzez poprawę środowiska, w którym żyją komórki zaangażowane w tworzenie tłuszczu i więzadeł, przywraca witalność i teksturę tkance tłuszczowej, a w efekcie poprawia strukturę i owal twarzy i przeciwdziała oznakom starzenia. 

- Jak wiemy, starzenie się przebiega równolegle w różnych strukturach anatomicznych. Tak więc proces starzenia się, którym jest także objeta skóra twarzy, dokładnie podąża za wszystkimi warstwami położonymi głębiej. Procesy w głębokiej strukturze wpływają na powyższe warstwy. W wyniku przebudowy tych struktur będziemy mieli inny rodzaj cech starzenia się na różnych twarzach, w zależności od struktur anatomicznych, które są bardziej zaangażowane w starzenie się w różnych okresach życia pacjenta – mówiła podczas konferencji w Mediolanie dr Editta Buttura da Prato.

Wśród ekspertów wystąpiła również dr Monika Nunberg-Sawicka, która opowiedziała m.in. o znaczeniu odbudowy tkanki tłuszczowej w odpowiedzi na starzenie się skóry. - Dzisiaj porozmawiamy o powierzchownej tkance tłuszczowej, czyli o powierzchownym przedziale tłuszczowym. Wcześniej wspomniano o kompartmentach tkanki tłuszczowej. Z wiekiem obserwujemy zmiany w głębokich i powierzchownych przedziałach tłuszczowych. W zależności od lokalizacji tkanka tłuszczowa może stracić objętość i może ulegać przemieszczeniu i zachodzi pozorna przebudowa tkanek – tłumaczyła dr Monika Nunberg-Sawicka.

dr Monika Nunberg-Sawicka
dr Monika Nunberg-Sawicka

Jak można było usłyszeć podczas konferencji, w zależności od morfologii twarzy można wyróżnić dwie kategorie starzenia. W pierwszym przypadku twarz z czasem ma tendencję do zapadania się w obszarze bocznym, choć kości jarzmowe zachowują optymalną strukturę, natomiast w drugim przypadku tkanki mają tendencję do opadania w dół z jednoczesną utratą napięcia. Protokół iniekcji nowego preparatu obejmuje określone techniki dla każdego z tych typów starzenia, co pozwala na personalizację zabiegu i jego efektów. W zależności od typu starzenia się twarzy, iniekcję wykonuje się w części przedusznej lub zarówno w części jarzmowej, jak i przedusznej. Pełny protokół obejmuje dwie iniekcje w odstępie 30 dni oraz kontrolę 4 miesiące po pierwszej z nich.

 

Jak działa lipolifting kwasem hialuronowym?

Preparat do lipoliftingu HA to produkt do iniekcji do kompartmentu podskórnej tkanki tłuszczowej, który stymuluje adipocyty, co nie tylko zwiększa objętość, ale przede wszystkim przywraca jakość podskórnej tkance tłuszczowej. Jego unikalne właściwości fizykochemiczne, efekt regeneracyjny, jaki zapewnia oraz wysokie stężenie ultraczystego kwasu hialuronowego sprzyjają restrukturyzacji tkanki tłuszczowej, dlatego lipolifting kwasem hialuronowym jest odpowiedni dla kobiet i dla mężczyzn, u których proces starzenia już się rozpoczął. Preparat przywraca naturalny kontur twarzy i wygładza zmarszczki.

Eksperci IBSA na konferencji prasowej
Eksperci IBSA na konferencji prasowej

Premiera lipoliftingu HA to dowód, że IBSA po raz kolejny wychodzi naprzeciw pacjentom oraz specjalistom medycyny estetycznej, dając im narzędzie do przeprowadzenia szybkich i spersonalizowanych zabiegów. Sam preparat pokazuje, jak bardzo IBSA Derma jest zaangażowana w rozwój medycyny regeneracyjnej. Linia produktów na bazie stabilizowanych kompleksów hybrydowych stworzona została już w 2015 roku. Początek dała jej technologia produkcji kompleksu składającego się z kwasu hialuronowego o wysokiej i niskich masie cząsteczkowej, stabilizowanego opatentowanym procesem termicznym bez użycia jakiegokolwiek środka chemicznego.

- Udostępnienie tego innowacyjnego rozwiązania stanowi przełom w regeneracyjnej medycynie estetycznej i zmienia codzienną praktykę kliniczną, ponieważ po raz pierwszy mamy do dyspozycji preparat oparty na stabilizowanych kompleksach hybrydowych, który wzmacnia witalność i zdolność do proliferacji tkanki tłuszczowej – stwierdziła dr Nunberg-Sawicka, ekspert medycyny estetycznej z Warszawy. - Nowy zabieg, który obejmuje proste do wykonania wstrzyknięcie oraz ma dobrze udokumentowany profil bezpieczeństwa i tolerancji, pozwala poprawić jakość tej tkanki, dając efekt odmładzający i przeciwdziałając oznakom starzenia się.

Jak podkreślono podczas spotkania, preparat do odbudowy tkanki tłuszczowej odpowiada na potrzebę, która do tej pory nie była zaspokojona, przy czym najistotniejsze było udoskonalenie istniejącej formuły z zachowaniem wysokiego profilu bezpieczeństwa. - Mamy rozbudowaną strukturę przemysłową i to jeden z powodów, dla którego mamy możliwość pełnej kontroli procesu produkcji, od kwasu hialuronowego do gotowego produktu. Produkujemy kwas hialuronowy, czysty składnik, poprzez biofermentację i formułujemy go, aby uzyskać produkt, który stosujemy w różnych obszarach terapeutycznych. Wprowadzamy innowacje w wielu różnych dziedzinach. Podejście jest zawsze takie samo, dlatego staramy się ulepszyć istniejącą formułę terapeutyczną i poprawić pod względem skuteczności, zachowując bardzo dobre parametry bezpieczeństwa – mówił dr Andrea Giori, Head of Research and Development IBSA Derma.

Monika Broniszewska i Estera Gabczenko
Monika Broniszewska i Estera Gabczenko

Premiera medialna lipoliftingu kwasem hialuronowym od IBSA Derma upłynęła w znakomitej atmosferze, o którą zadbała opiekunka polskiej grupy dziennikarzy ze strony IBSA Derma Monika Broniszewska, Product Manager IBSA Derma Polska. Obecność polskiej reprezentacji w spotkaniu nie ograniczyła się do udziału w konferencji, ponieważ zaplanowano też czas na zwiedzenie najważniejszych punktów w Mediolanie, a także na integrację.

Reprezentacja polskich mediów na konferencji prasowej IBSA Derma w Mediolanie
Reprezentacja polskich mediów na konferencji prasowej IBSA Derma w Mediolanie

Materiał powstał we współpracy z firmą IBSA Derma Polska