W dobie globalnego ocieplenia, mamy coraz więcej słonecznych dni w naszej szerokości geograficznej. Słońce jest też o wiele bardziej intensywne, co sprzyja w większym uszkodzeniom słonecznym naszej skóry. Pewne jest, że bez odpowiedniej ochrony, procesy starzenia naszej skóry będą odbywać się szybciej, co oznacza, że również z objawami przyjdzie się nam zmierzyć też szybciej - mówi dr Franciszek Strzałkowski.

 

Objawy fotostarzenia najczęściej widoczne na skórze to:

  • Suchość oraz szorstkość skóry - pod wpływem UV dochodzi do uszkodzenia warstwy hydrolipidowej naskórka, następuje utrata wody w skórze.
  • Zmiany barwnikowe - na skórze widoczne są przebarwienia oraz odbarwienia, plamy soczewicowate, piegi, nierównomierna pigmentacja.
  • Rozszerzenie ujść gruczołów łojowych oraz zwiększona produkcja sebum, skóra przetłuszcza się i świeci.
  • Elastoza słoneczna - w skórze właściwej dochodzi do nagromadzenia nieprawidłowych włókien sprężystych, które powodują degradację elastyny; w wyniku tego procesu na skóra staje się wiotka i obwisająca tworząc tzw. chomiki.
  • Utrata jędrności i elastyczności skóry - pod wpływem promieniowania UV dochodzi do powstania metaloproteinaz (MMP), które uszkadzają włókna kolagenowe.
  • Pękanie naczyń krwionośnych, teleangiektazje - uszkodzeniu ulegają sieci drobnych naczyń krwionośnych w skórze właściwej.

To co najlepszego możemy zrobić dla nas i dla naszej skóry, to przeciwdziałać tym zagrożeniom. Czyli postawić na BEZPIECZNE OPALANIE.

Komentarz eksperta

dr Franciszek Strzałkowski
dr Franciszek Strzałkowski
Nadchodzą wakacje, będziemy korzystać z dobrodziejstw słońca do woli, bo przecież słońce ma na dla nas zbawienny wpływ i daje nam nową energię, z drugiej jednak strony przyspiesza proces starzenia. Korzystajmy z filtrów UV! To bardzo ważne!


Filtry możemy podzielić na filtry fizyczne i chemiczne.

Filtry fizyczne mają za zadanie odbicie promieni słonecznych od powierzchni skóry, tak aby wnikały one w jej głąb i nie dokonywały zniszczenia struktur naszej tkanki. Filtry chemiczne to substancje pochłaniające energię słoneczną, przez co blokują jej dostęp, do głębokiego wniknięcia w naszą skórę. Ich stosowanie jest tak samo bezpieczne dla skóry i dla zdrowia. Obydwa filtry należy w ciągu dnia regularnie dokładać, najlepiej co 2 godziny, głównie na skórę twarzy, szyi i dekoltu jak i dłoni. Dzięki filtrom będziemy opaleni w sposób bardziej kontrolowany delikatny i co najważniejsze bez procesu oparzenia skóry, czyli doprowadzeniu do stanu zapalnego, czyli efektu spieczenia na raka. To właśnie wtedy zachodzą największe szkody jakie są wyrządzane w skórze, kiedy mamy czerwoną skórę po kontakcie ze słońcem. Tego zjawiska należy się jak najbardziej wystrzegać.

- Reżim filtrów i regularne ich dokładanie w procesie kontaktu ze słońcem jest dość wymagający i na pewno nie każdemu z nas uda się go wystarczający sposób przestrzegać. Wtedy musimy sobie poradzić z konsekwencjami uszkodzeń posłonecznych o których wcześniej już wspominałem – mówi doktor Franciszek Strzałkowski.

 

Terapie autorskie oraz indywidualnie dobrane terapie w Klinice Strzałkowski 

  • Elastoza słoneczna: tu najlepiej sprawdzi się laser frakcyjny CO 2 w połączeniu z osoczem albo też zabieg radiofrekwencji makro-igłowej najlepiej w serii 3 zabiegów w odstępie 6 tygodni.
  • Suchość oraz szorstkość skóry: tu zdecydowanie najlepiej sprawdza się mezoterapia za pomocą biostymulatorów i kwasu hialuronowego w celu odnowy skóry i przede wszystkim jego nawilżenia. Idealnym rozwiązaniem jest deep mezo sensation nasz autorski zabieg. Zalecane są dwa zabiegi najlepiej przed i po wakacjach.
  • Pękanie naczyń krwionośnych, teleangiektazje, czyli rozszerzone, drobne naczynia krwionośne, wzrost patologicznych naczyń: zabieg z użyciem lasera do zamykania drobnych powierzchni patologicznych. Zabieg najlepiej wykonać w serii 3 zabiegów w odstępie 4 tygodni.

 

Zmiany barwnikowe

Największe wyzwanie stanowią przebarwienia posłoneczne. Tutaj stawiamy na terapię bardzo indywidualną dla każdego pacjenta jest to terapia skojarzona, z użyciem lasera przeciwko barwnikowi, jak i zabiegi pielęgnacyjne, przy użyciu kwasów oraz inhibitorów melanogenezy czyli hamulca do produkcji przebarwień w skórze. Bardzo ważnym czynnikiem jest codzienna pielęgnacja skóry w domu. Taka terapia domowa jest układana z pacjentką, za każdym razem indywidualnie. Tylko ścisła współpraca i konsekwencja w zabiegach w klinice i w domu doprowadzi nas ostatecznie do pełnego sukcesu. Wtedy pacjentka na pewno powie: Lubię siebie!. To jest również nasza dewiza i największa satysfakcja.

 

Materiał powstał we współpracy z klinikastrzalkowski.pl