Nasze narodowe potrawy nie należą do niskokalorycznych ani łatwostrawnych. Jednak w świąteczny czas nikt nie powstrzyma się od zjedzenia porcji ulubionego przysmaku kojarzącego się z dzieciństwem. Nie wypada odmówić też babci czy cioci, która specjalnie na rodzinne spotkanie piekła pasztet i sernik. Jednym słowem - nasz żołądek czeka ciężki czas. Z myślą o obfitych, długich posiłkach bożonarodzeniowych przygotowaliśmy listę napojów, które pomagają w trawieniu i niwelują objawy przejedzenia. Jeszcze masz czas, żeby  wpisać je na listę świątecznych zakupów spożywczych.

 

Mięta pieprzowa

Nie bez powodu nazywana jest miętą lekarską i od wieków stosowana na dolegliwości żołądkowe (ale też na problemy z woreczkiem żołądkowym oraz kaszel). Jej lecznicza moc kryje się w olejku mentolowym -  tym samym, który pomaga odświeżyć oddech i orzeźwia w letnie upały.

Osoby z wrażliwymi układami trawiennymi czasem narzekają, że napar z mięty działa na nich przeczyszczająco. Bo też takie jest główne działanie zioła - przyspiesza ono perystaltykę jelit, wspomaga wydzielanie soków trawiennych i przyswajanie pokarmów. Kiedy nasz żołądek będzie pełen świątecznych, tłustych potraw, herbata miętowa pomoże szybciej strawić jego zawartość oraz zapobiegnie skurczom. Najlepiej pić niesłodzony napar miętowy w temperaturze pokojowej.

O innych ziołach, które m.in. wspomagają pracę wątroby i działają detoksyzująco, POCZYTASZ TUTAJ

 

Woda z imbirem

Od ponad 5 tysięcy lat korzeń imbiru (dostępny też w postaci sproszkowanej oraz w tabletkach) stosuje się jako remedium na przeróżne dolegliwości żołądkowe. Imbirową herbatę podaje się kobietom w ciąży cierpiącym na poranne mdłości;  jest także naturalnym i niepowodującym senności środkiem na chorobę lokomocyjną. Zawarte w korzeniu imbiru związki nadające mu pikantny smak - gingerol i szogaol - zobojętniają kwasy trawienne i zmniejszają skurcze jelit.

Gdy przytrafi się nam problem z niestrawnością i rozstrój żołądka, warto mieć korzeń imbiru w lodówce. Obieramy go z cienkiej skórki za pomocą łyżeczki do herbaty, kroimy w plasterki i zalewamy wrzątkiem. Gdy napar nieco ostygnie, “lecznicza” lemoniada jest gotowa. Ze względu na orzeźwiające i rozgrzewające właściwości, imbir z powodzeniem stosuje się jako dodatek do zimowych ciepłych napojów. I bardzo dobrze, bo nie tylko leczy trawienne dolegliwości, ale także skutecznie im zapobiega. Stosowany jest także jako środek wspomagający odchudzanie.

 

Rumianek

Dzieciom herbatkę rumiankową podaje się na kolkę oraz w celu wspomagania pracy jelit. Z tego samego powodu powinni ją pić osoby dorosłe. Napar z charakterystycznych kwiatów rumianku rozkurcza mięśnie gładkie błony śluzowej żołądka i jelit, łagodząc trawienne dolegliwości. Ponadto zioło ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz detoksyzujące. Dla przeciążonego żołądka taki napój będzie wybawieniem - dobrze jest wypić go przed snem. Nie zapominajmy też, że trawienie przyspieszy energiczny spacer - bez względu na porę dnia.

 

Kompot z suszu

W wielu polskich domach stanowi obowiązkowy napój na wigilijnym stole. Najlepiej smakuje właśnie w świąteczny czas, łącząc smak owoców  z korzennymi przyprawami: cynamonem i goździkami. Dla naszego żołądka z jego składu najważniejsze są suszone śliwki znane z właściwości pobudzających perystaltykę jelit. Oprócz nich do kompotu dodaje się też jabłka i gruszki. Pamiętajmy, że najskuteczniej napój będzie działał w wersji z małą ilością lub bez cukru.



Maślanka lub kefir

 

Nie kojarzą się z eleganckim i wykwintnym świątecznym stołem, jednak dla osób cierpiących na zaparcia będą wybawieniem. Zawarte w maślance lub kefirze żywe kultury bakterii regulują perystaltykę jelit. Szklanka wypita do śniadania dostarczy nam ponadto dużą porcję wapnia i witamin z grupy B.

Kupując maślankę i kefir, zwracajmy uwagę na skład. Mleko (lub mleko pasteryzowane) oraz żywe kultury bakterii - na tym powinna się kończyć lista składników tych mlecznych napojów. W wersji z wkładem owocowym, barwnikami i słodzikami są zdecydowanie mniej zdrowe.

 

Ocet jabłkowy z wodą

Osoby na diecie odchudzającej (prócz sporej dawki pomiędzy posiłkami!) w trakcie Świąt mogą się wspomóc napojem z wody i octu jabłkowego. Jeśli zamierzasz pofolgować sobie i zrobić przerwę od odchudzania, octowy napój przyspieszy trawienie i wspomoże spalanie tłuszczu.

Osoby z wrażliwym układem trawiennym powinny sięgnąć raczej po suplementy diety z octem jabłkowym niż pić go rozcieńczonego z wodą. Warto w tej kwestii skonsultować się z lekarzem.