Retinol jest w kosmetyce jednym z najskuteczniej działających składników o multifunkcyjnym wpływie na skórę. Ceniony jest przede wszystkim za swoje właściwości przeciwstarzeniowe, ale wspiera także cerę trądzikową, wyrównując jej koloryt i odblokowując pory. Warto jednak wiedzieć, że jest składnikiem, z którym należy postępować rozważnie, wprowadzając go do swojej pielęgnacji. Jak stosować bezpiecznie retinol na twarz, by przyniósł same korzyści?
Kiedy warto sięgnąć po kosmetyki z retinolem?
Jeśli myślisz o włączeniu retinolu do swojej pielęgnacji, zapewne już znasz jego właściwości. Czy jednak wiesz o nim wszystko? To składnik, który kojarzony jest głównie z pielęgnacją cery dojrzałej. I słusznie! Doskonale wspiera ten typ skóry, wspomagając działanie fibroblastów, które produkują kolagen oraz elastynę. Są to substancje odpowiedzialne za utrzymanie jędrności i elastyczności, których naturalna produkcja z wiekiem stopniowo się zmniejsza. Retinol na twarz jednak możesz stosować nie tylko w przypadku pielęgnacji skóry dojrzałej. To doskonałe wsparcie dla cery trądzikowej – reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza widoczność porów i blizn potrądzikowych. Jak widzisz to naprawdę wielozadaniowy składnik!
Zbuduj stopniowo tolerancję skóry!
Silne i skutecznie działające składniki czasem wymagają szczególnej ostrożności w ich stosowaniu. Retinol zalicza się do tej grupy. Choć jest składnikiem bezpiecznym, trzeba wiedzieć, jak wprowadzić go do swojej pielęgnacji. Przede wszystkim wymaga on łagodnego włączania. Co to oznacza? Skóra musi się stopniowo przyzwyczaić do jego działania. Jak zbudować jej tolerancję? Oto najważniejsze zasady:
- zacznij od kosmetyków o niskich stężeniach – pozwól skórze przywyknąć do jego silnego działania i jeśli wszystko będzie w porządku, z czasem możesz sięgać po kosmetyki o wyższym stężeniu;
- wprowadzaj retinol stopniowo – stosuj się do zaleceń, związanych z używaniem wybranego kosmetyku;
- obserwuj reakcję skóry – jeśli pomimo stopniowego wprowadzania retinolu w niskim stężeniu zauważysz zmiany skórne, jak zaczerwienienie, suchość czy świąd, odłóż kosmetyk na jakiś czas i po kilku dnia znowu spróbuj do niego wrócić. Jeśli podrażnienia nadal będą się pojawiać, możesz sięgnąć po inne formy witaminy A. Być może inne retinoidy będą lepiej tolerowane przez Twoją skórę;
- ostrożnie postępuj z innymi kosmetykami – retinol w jednej pielęgnacji nie powinien być stosowany z niektórymi składniami. Unikaj połączenia z kwasami AHA, BHA oraz PHA, czystą witaminą C i maściami na receptę.
Tak włączany do pielęgnacji retinol będzie bezpieczny i skuteczny.
Retinol i pielęgnacja towarzysząca
Wprowadzając retinol na twarz, warto pamiętać o dodatkowym wsparciu skóry, która może być bardziej podatna na przesuszenie czy podrażnienie. Jak zapewnić jej odpowiednią pielęgnację? Przede wszystkim należy:
- zadbać o odpowiednie nawilżenie – wybierając na przykład kosmetyki z kwasem hialuronowym;
- pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej – stosując wysoką ochronę przed promieniowaniem UV, SPF 50;
- stosować kosmetyki, chroniące warstwę hydrolipidową – bogate w ceramidy i lipidy.
Choć wprowadzenie retinolu może wydawać się wymagające, odrobina wprawy i obserwacja skóry spowodują, że proces ten przebiegnie sprawnie, a sam retinol przyniesie spektakularne korzyści!