Ponad 1600 uczestników, aż 138 prelegentów, 27 sesji i 153 wykłady – minione iADE 2024 podczas swojej piątej, jubileuszowej edycji pobiło rekordy frekwencji. Kongres, który już na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń dla lekarzy medycyny estetycznej, przyciągnął uczestników nie tylko niepowtarzalną atmosferą Sopotu, ale i bogatym programem, jak widać, skutecznie. Na miejscu nie mogło oczywiście zabraknąć redakcji Zatoki Piękna.
Kongres iADE 2024 za nami! Sopot w dniach 14-16 czerwca był stolicą dermatologii i medycyny estetycznej, a sale, w których prowadzono wykłady i warsztaty, były wypełnione do ostatniego miejsca. Konferencja, która odbyła się w Hotelu Radisson Blu, gościła 1365 uczestników, a kolejne 282 osób śledziło przebieg za pośrednictwem transmisji online. Tym samym Innowacyjna Akademia Dermatologii Estetycznej, odbywająca się już po raz piąty, osiągnęła frekwencyjny rekord. Rejestracja uczestników stacjonarnych została zamknięta już na niespełna miesiąc przed kongresem.
Oglądaj naszą relację z iADE 2024!
- Piąty raz spotykamy się w Sopocie na piątej edycji Innowacyjnej Akademii Dermatologii Estetycznej. Przyjeżdża do nas tysiąc gości. Bardzo jesteśmy dumni. – powiedział w rozmowie z redakcją Zatoki Piękna dr n. med. Marcin Ambroziak, Przewodniczący Komitetu Naukowego iADE.
Rozmowy na temat przyszłości medycyny estetycznej, prezentacja nowych rozwiązań, analiza przypadków medycznych, wykłady na temat menopauzy czy zjawiska dobrostanu, a ponadto prelekcje ekspertów od prawa medycznego i zarządzania – kongres iADE 2024 przykuł uwagę szczególnie bogatym programem, w którym obok licznych wykładów z zakresu dermatologii estetycznej pojawiły się sesje poświęcone chirurgii plastycznej czy sesje live injection. Podczas tegorocznego iADE pojawiły się też nowości, w tym eksperckie bitwy na argumenty, poświęcone m.in. stymulatorom tkankowym oraz ginekologii estetycznej.
- Konferencja iADE odbywa się w Sopocie, który przyciąga grono naszych przyjaciół zarówno dermatologicznych, jak również osób, które zajmują się medycyną estetyczną. Z innowacyjności, to w tym roku po raz pierwszy zrobiliśmy też sesję hyde parkową. Zaprosiliśmy młodych adeptów dermatologii, rezydentów, którzy mieli swoje dwie sesje i na nich czekały bardzo atrakcyjne nagrody. – dodała prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska, Przewodnicząca Komitetu Naukowego iADE.
Inkubator Młodych Talentów na iADE
Faktycznie jednym z ważniejszych punktów programu stał się pierwszy Inkubator Młodych Talentów. Łącznie 18 młodych lekarzy podczas dwóch sesji zaprezentowało swoje przypadki. Najciekawsze wystąpienia nagrodzono szkoleniami i stażami. - Duże zróżnicowanie tematyczne dzięki czemu zarówno doświadczeni lekarze, jak i młodzi, którzy dopiero zaczynają swoją karierę w medycynie estetycznej, znajdą swoje sfery tematyczne. Natomiast jest jedna wspólna rzecz: to rzetelne informacje poparte badaniami naukowymi, w oparciu o najnowsze doniesienia – skomentowała prof. dr hab. n. med. Wioletta Barańska-Rybak.
Nagrodę Bursztynowej Igły Inkubatora Młodych Talentów odebrała dr n. med. Dominika Kwiatkowska, która wystąpiła z prezentacją poświęconą wykorzystaniu mikroskopii konfokalnej w monitorowaniu poprawy struktury włókien kolagenowych w trakcie terapii fotydynamicznej. Sama inicjatywa zorganizowania sesji młodych wzbudziła jednak zainteresowanie także bardziej doświadczonych lekarzy. - Konkurs o Bursztynową Igłę jest szansą dla młodych lekarzy, aby nabyć doświadczenia oraz uzyskać cenne wskazówki od bardziej doświadczonych kolegów – podkreśliła lek. Kamila Koska-Mach, która wspólnie z lek. Aleksandrą Kowalczuk wygłosiła wykład na temat wykorzystania światła szerokopasmowego w zabiegach estetycznych.
Oglądaj zdjęcia z rozdania nagród
Prezentacje były z pewnością cennym przeżyciem dla młodych lekarzy. - Kongres iADE daje możliwość aktywnego uczestniczenia młodym lekarzom. Daje nam możliwość sprawdzenia się w roli nie tylko słuchacza, ale również wykładowcy – dodała lek. Anna Słomiak-Wąsik, która opowiedziała o dermatoskopii w zabiegach laserowych. Lekarze, którzy przyjechali do Sopotu, docenili iADE nie tylko ze względu na Inkubator Młodych Talentów, ale też samą okazję do przyjrzenia się możliwościom medycyny estetycznej.
- iADE jest bardzo dobrą okazją dla młodych lekarzy, żeby rozeznać się w możliwościach medycyny estetycznej. Po pierwsze jest bardzo przyjaźnie zorganizowany dla młodych lekarzy, w fantastycznym miejscu. Uwielbiam to, że jest tu pełno moich znajomych i możemy razem powymieniać się doświadczeniami z różnych branż, nie tylko z zakresu dermatologii – oceniła w rozmowie z Zatoką Piękna lek. Anna Skory-Szandorowska.
Chirurgia plastyczna na iADE 2024
Kongres iADE rozwinął się także w innym kierunku, a mianowicie chirurgii plastycznej, podkreślając, jak ważna jest współpraca chirurgów i dermatologów oraz lekarzy medycyny estetycznej. - W tym roku mamy dwie sesje o chirurgii plastycznej. W ubiegłym roku była jedna. Jest dziesięciu chirurgów plastyków, którzy wystąpią przed lekarzami medycyny estetycznej, co mnie bardzo cieszy, bo te środowiska powinny zdecydowanie ze sobą bardziej pracować – powiedział Zatoce Piękna dr Marek Szczyt, który był moderatorem pierwszej sesji poświęconej chirurgii plastycznej.
Bazę merytoryczną stanowiły jednak zagadnienia z zakresu dermatologii estetycznej, w tym leczenie przebarwień, modelowanie ciała, korekcja blizn czy poprawa jakości skóry głowy. Wiele uwagi poświęcono także technologiom laserowym, roli biostymulatorów w medycynie estetycznej czy skuteczności egzosomów, o których w jednej z prelekcji mówiła dr Vladlena Averina. - To dla mnie wielki zaszczyt być tutaj. Przyjechałam tutaj po raz pierwszy. To naprawdę bardzo innowacyjny kongres. Muszę powiedzieć, że jego program jest nowością pod względem strategii i marketingu. Porusza on najważniejsze tematy w medycynie estetycznej – powiedziała Zatoce Piękna dr Vladlena Averina.
Wśród 138 prelegentów, którzy wystąpili na iADE 2024, było wielu gości zagranicznych, dzięki czemu liczne techniki, protokoły i metody zabiegowe omówiono z różnych perspektyw. Na specjalistów spoza Polski kongres wywarł pozytywne wrażenie nie tylko z powodu rozbudowanego harmonogramu, ale także ze względu na panującą w Sopocie atmosferę. Potwierdził to w rozmowie z Zatoką Piękna dr Hugues Cartier, dyrektor naukowy IMCAS, który podczas swoich dwóch prelekcji opowiadał o stosowaniu wypełniaczy w środkowej części twarzy oraz o możliwych powikłaniach po peelingu fenolowym.
- Jako dyrektor do spraw naukowych IMCAS, jestem pierwszy raz w Sopocie, gdy patrzę na wiele wydarzeń na całym świecie, pierwszą i najważniejszą kwestią dla mnie jest entuzjazm i uśmiech uczestników. Dziś widzę tu mnóstwo uśmiechów. Ważne jest dla mnie, że gdy się uśmiechasz, pacjenci są zadowoleni, lekarze są szczęśliwi i możemy dzielić się wieloma zagadnieniami naszej wiedzy – mówił nam dr Hugues Cartier, dyrektor naukowy IMCAS. W podobnym tonie wypowiedzieli się również inni specjaliści.
- Przede wszystkim jestem w najlepszym miejscu na świecie, w Sopocie. To najlepszy kongres, ponieważ jest interesujący i łączy w sobie kwestie związane z dermatologią, chirurgią i nawet ginekologią. Organizatorzy zapraszają wielu prelegentów z całego świata. Mogę spotkać najlepszych lekarzy, najlepszych nauczycieli. Wiem, że wrócę do Ukrainy z ogromną dawką nowej wiedzy – podkreśliła w rozmowie z Zatoką Piękna dr Maria Tryfonova, jedna z prelegentek, która zaprezentowała temat AI w medycynie estetycznej.
Bursztynowe Statuetki dla partnerów
Podczas kongresu iADE 2024 nie zabrakło również licznych dodatkowych atrakcji, zwłaszcza że do Sopotu przyjechało łącznie 46 wystawców, a organizacja licznych prelekcji i warsztatów była możliwa dzięki pomocy 18 partnerów. To właśnie do tych ostatnich, w podziękowaniu za udział w realizacji ambitnego programu naukowego i edukacyjnego, trafiły Bursztynowe Statuetki, które wręczono podczas coctail party z okazji 5. urodzin iADE.
W sobotę odbyło się również spotkanie z gościem specjalnym Urszulą Dudziak, a jeszcze tego samego dnia wieczorem – kolacja kongresowa „iADE in Wonderland” w stylu „Alicji w krainie czarów”, która dosłownie oczarowała przybyłych gości.
Oglądaj zdjęcia z Gali
- Zmienia się charakter tych spotkań, stają się coraz bardziej interdyscyplinarne, co nas bardzo cieszy. To miejsce, jeżeli chodzi o Sopot, jest też takim elementem, który przyciąga ludzi. Przyciąga tych, którzy się chcą uczyć, ale jest też czas na relaks – mówiła Zatoce Piękna w czasie kongresu dr hab. n. med. Joanna Czuwara.
Konferencja nie bez powodu osiągnęła frekwencyjny sukces – specjaliści mogą wynieść z niej wiele cennych informacji i doświadczeń. - Jest to bardzo praktyczne spotkanie. Dużo się tutaj uczymy, zarówno w teorii, jak i w praktyce. Mam nadzieję, że każdy z nas wyniesie z tego spotkania coś dobrego dla siebie i dla naszych pacjentów – potwierdziła prof. dr hab. n. med. Mariola Marchlewicz.
Już podczas iADE 2024 zapowiedziano kolejną edycję kongresu iADE 2025, który odbędzie się w dniach 13-15 czerwca 2025 roku. - Zapiszcie w swoich kalendarzach. iADE to nie tylko wydarzenie naukowe, ale też towarzyskie. Już w przyszłym roku, w 2025 roku, w czerwcu widzimy się koniecznie w Sopocie – powiedział nam dr n. med. Marcin Ambroziak.
Zdjęcia i wideo: Zatoka Piękna
Oficjalna strona wydarzenia: iadeakademia.pl
Materiał powstał we współpracy z Bloch & Friends