Pozwala przywrócić skórze napięcie, dodaje jej objętości, wyrównuje koloryt i redukuje blizny potrądzikowe – to najważniejsze wskazania lasera wolumetrycznego. Więcej o możliwościach lasera i jego zastosowaniach opowiedział redakcji Zatoki Piękna specjalista dermatologii dr Michał Kaniowski.

 

Laser wolumetryczny to laser nieablacyjny o długości fali 675 nm, którego wiązka światła oddziałuje na kolagen zawarty w warstwie skóry właściwej, nie powodując uszkodzeń skóry. - Laser wolumetryczny jest technologią laserową obecną na rynku od niedawna. Jest to laser o długości fali 675 nanometrów ze szczególnym powinowactwem do kolagenu. Z wiekiem skóra ulega ścieńczeniu, staje się coraz bardziej wiotka, więc laser wolumetryczny będzie zwiększał objętość skóry poprzez zwiększenie syntezy włókien kolagenu i dlatego mówimy tu o wolumetrii, ale przypominam, że jest to wolumetria w zakresie skóry, a nie tkanki podskórnej czy też tkanki tłuszczowej – tłumaczy dr Michał Kaniowski, specjalista dermatologii.

Charakterystyczne w nowym laserze jest też połączenie selektywnej długości fali 675 nm ze zintegrowanym systemem chłodzenia, które zwiększa komfort zabiegów. Jak wynika z doświadczenia dr. Michała Kaniowskiego, zabieg wykonany laserem wolumetrycznym nie wymaga znieczulenia ani specjalnego przygotowania. - Pacjenci czasem mogą odczuwać delikatną tkliwość czy mrowienie, ale też jest to dla nas sygnał do ewentualnej zmiany parametru zabiegowego – zaznacza specjalista.

Jak dodaje lekarz, zabieg nie wyklucza z codziennych aktywności. - Tuż po zabiegu twarz jest delikatnie zaróżowiona, ale nie ma tutaj przeciwwskazań, żeby udać się następnego dnia do pracy. Laser ten nie wyklucza nas z działalności w zakresie pracy i życia towarzyskiego – wyjaśnia nam dr Michał Kaniowski. Istotne są przy tym efekty zabiegowe, wśród których lekarz wymienia poprawę kolorytu skóry, jej rozjaśnienie, poprawę objętości na twarzy i napięcia skóry.

 

Posłuchaj eksperta!

 

Wskazania do zabiegu laserem wolumetrycznym

- Stosując technologię lasera wolumetrycznego myślimy o każdej poprawie jakości skóry w zakresie pogrubienia jej, zwiększenia syntezy kolagenu. Technologia ta będzie miała zatem zastosowanie w przypadku zarówno osób z fotostarzeniem, młode które myślą o spowolnieniu starzenia się skóry, będą to osoby starsze z widoczną ilością zmarszczek, płytszych bądź głębszych, będą to kobiety i mężczyźni, będą to osoby z przebarwieniami. Będą to także osoby, które mają chociażby blizny potrądzikowe, czy problem wiotkości skóry. Warto wspomnieć, że lasera wolumetrycznego nie stosujemy tylko na obszar twarzy, ale praktycznie możemy go stosować na każdy obszar ciała – wskazuje dr Kaniowski.

Zabiegi laserem wolumetrycznym można – przy zastosowaniu ochrony przeciwsłonecznej – wykonywać przez cały rok i przy wszystkich typach skóry. Wśród nielicznych przeciwwskazań znajdują się stany wymieniane przy praktycznie większości zabiegów laserowych, tj. nadwrażliwość na światło słoneczne, stosowanie leków fotouczulających, leczenie przeciwzakrzepowe i immunopresyjne czy nowotwory skóry. Zabiegu nie wykonuje się ponadto u kobiet w ciąży, na skórze zmienionej chorobowo i pokrytej tatuażem.

Pacjenci, którzy kwalifikują się do zabiegu, mogą natomiast cieszyć się licznymi zastosowaniami technologii.

Materiał powstał przy współpracy z ITP S.A. dystrybutora urządzeń wykorzystywanych w medycynie estetycznej i kosmetologii