Na czym polega zabieg kwasem hialuronowym, w jakich wskazaniach jest niezastąpiony i czy kwas hialuronowy jest bezpieczny? To kilka z wielu pytań, jakie redakcja Zatoki Piękna zadała polskim lekarzom medycyny estetycznej, wybitnym specjalistom, liderom opinii i trenerom marki Teoxane: prof. dr hab. n. med. Wiolettcie Barańskiej-Rybak, dr Damianowi Drążewskiemu, dr Małgorzacie Kossut, dr Dorocie Kozdraj, dr n. med. Lidii Majewskiej, dr n. med. Oldze Milbrandt, dr Ewie Rybickiej, dr Aleksandrze Strobel-Pytel, dr Adrianowi Wiatrowskiemu, dr n. med. Jarosławowi Zagórskiemu. Cykl materiałów edukacyjnych, które pojawią się na profilach społecznościowych marki Teoxane, nie tylko na nowo odkrywa siłę kwasu hialuronowego, ale jest też pigułką wiedzy na temat substancji stosowanej w medycynie estetycznej już od niemal 30 lat.
Odkryj na nowo #HApower – dokładnie tak brzmi hasło przewodnie kampanii edukacyjnej Teoxane Polska, która swoją bogatą ofertę produktów do pielęgnacji domowej i profesjonalnej opiera na unikalnej formule kwasu hialuronowego.
Zobacz komentarz eksperta!
Film ma charakter informacyjny, wykonany został zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. poz. 974). Ulotki oraz szczegółowe informacje dotyczące prezentowanych treści (m. in. preparatów, technologii i urządzeń), dostępne są u podmiotu przedstawiającego informacje w filmie.
Co warto wiedzieć o kwasie hialuronowym?
Kwas hialuronowy jest z pewnością najbardziej znanym wypełniaczem, jednocześnie też jest jedną z lepiej przebadanych substancji stosowanych w medycynie estetycznej. - Kwas hialuronowy to wypełniacz, który jest znany od prawie 30 lat, nie mówiąc o tym, że ogromna ilość badań przeprowadzonych przez te wszystkie lata dowodzi jego bezpieczeństwa. Bardzo dobrze znamy techniki podawania, które na przestrzeni lat oczywiście ewoluowały i z całą pewnością jego bezpieczeństwo zwiększa fakt, że my bardzo dobrze wiemy, jak radzić sobie z ewentualnymi powikłaniami, bo one zdarzają się zawsze – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Wioletta Barańska-Rybak.
Głos na temat kwasu hialuronowego w materiałach edukacyjnych stworzonych przez Zatokę Piękna we współpracy z Teoxane zabrali liczni specjaliści, trenerzy firmy Teoxane, którzy pracują z tą substancją od lat i wypowiadają się w podobnym tonie. Lekarze medycyny estetycznej, pracujący nie tylko w gabinetach na terenie całej Polski, ale i jako międzynarodowi trenerzy firmy Teoxane szkolący w zakresie technik iniekcji preparatów kwasu hialuronowego, zwracają uwagę na bezpieczeństwo substancji oraz przewidywalność efektów jej stosowania.
- Jest to zabieg małoinwazyjny, nie wymaga długiego czasu gojenia. W zasadzie zazwyczaj nie wymaga wyłączenia z pracy czy codziennych aktywności. Zabieg daje naturalne, przewidywalne rezultaty, pod warunkiem oczywiście, że stosujemy takie ilości preparatu, które są potrzebne danemu pacjentowi, czyli że właściwie zakwalifikujemy pacjenta do zabiegu. Pod warunkiem że znamy anatomię twarzy i znamy proces starzenia się, bo potrafimy wtedy dobrać ilość preparatu, rodzaj preparatu i osiągnąć naturalny i przewidywalny efekt – przekonuje dr n. med. Lidia Majewska.
Czy kwas hialuronowy jest biostymulatorem?
Ostatnimi czasy kwas hialuronowy porównuje się do biostymulatorów, które od kilku lat podbijają świat medycyny estetycznej. Tymczasem, jak tłumaczy dr n. med. Lidia Majewska, można powiedzieć, że także sam kwas hialuronowy jest biostymulatorem. - Możemy powiedzieć, że kwas hialuronowy jest prawdziwym biostymulatorem skóry, z tego względu, że poprawia równowagę, przywraca homeostazę w macierzy zewnątrzkomórkowej, co sprzyja poprawie funkcjonowania fibroblastów, a tym samym powoduje, iż wydzielają więcej kolagenu i elastyny – mówi.
Skuteczność kwasu hialuronowego jest potwierdzona wieloma badaniami, a niektóre z nich przeprowadziła dr n. med. Lidia Majewska. Doktor przytacza wyniki pracy, którą opublikowała w 2023 roku w amerykańskim czasopiśmie Dermatologic Therapy. - W tej pracy za pomocą USG mierzyliśmy, jak zmienia się gęstość i grubość skóry po iniekcji różnego typu kwasów hialuronowych i dowiedliśmy, iż rzeczywiście po podaniu kwasu hialuronowego do skóry istotnie wzrasta jej gęstość i poprawia się jej grubość – podkreśliła dr n. med. Lidia Majewska.
Warto wspomnieć, że istnieją wskazania, w których kwas hialuronowy jest niezastąpiony. - Kwas hialuronowy jest niezastąpiony, jeżeli chodzi o odbudowę objętości, o techniki wolumetryczne, nie mówiąc o wypełnieniu ust. Nie ma innego materiału, który pięknie wypełni usta, nadając im indywidualny kształt i dodając kobiecości – podkreśla prof. dr hab. n. med. Wioletta Barańska-Rybak. Wtórują jej też inne specjalistki. - Rzeczywiście jest jedna okolica, w której kwas hialuronowy jest absolutnie niezastąpiony i są to usta. Dlatego, że nie stworzono jeszcze żadnego wypełniacza, który reologicznie tak by pasował do ust, czyli tak dobrze się z nimi integrował, tak dobrze w nich wyglądał jak kwas hialuronowy – tłumaczy dr Aleksandra Strobel-Pytel.
Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?
Wielu pacjentów zasadnie pyta się o bezpieczeństwo kwasu hialuronowego. Specjaliści są tutaj zgodni - kwas hialuronowy jest bezpiecznym produktem, o ile używa się sprawdzonych, przebadanych i przetestowanych produktów, a zabieg przeprowadza lekarz, który ma z nimi doświadczenie i zna anatomię twarzy. - Mamy już ponad 20 lat doświadczeń ze stosowaniem produktów opartych na bazie kwasu hialuronowego, ale oczywiście to tak jak z każdym produktem, ważny jest profil jego bezpieczeństwa, ważne są badania kliniczne, które stoją za tym produktem, ale ważne też jest doświadczenie lekarza, który wykonuje zabieg, kwalifikacja do zabiegu – tłumaczy dr n. med. Lidia Majewska.
Istotne jest nie tylko doświadczenie lekarzy, ale również liczne badania kliniczne nad kwasem hialuronowym. - Myślę, że bardzo nie doceniamy historii kwasu hialuronowego i badań klinicznych, które były nad nim prowadzone. Należy pamiętać, że jeżeli mówimy o kwasie hialuronowym, czyli o wyrobie medycznym, to tak naprawdę obszar obserwacji po wprowadzeniu takiego produktu na rynek jest ponad 20 lat. Czyli poziom bezpieczeństwa kwasu hialuronowego potrafi być o wiele wyższy niż innych, może modniejszych, nowocześniejszych dla pacjentów produktów, które wydają nam się nowym trendem, a tak naprawdę są produktem, który na rynku funkcjonuje bardzo krótko i niekoniecznie znamy dalekobieżne skutki, tak jak w przypadku kwasu hialuronowego – zauważa dr Aleksandra Strobel-Pytel.
Zobacz komentarz eksperta
Film ma charakter informacyjny, wykonany został zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. poz. 974). Ulotki oraz szczegółowe informacje dotyczące prezentowanych treści (m. in. preparatów, technologii i urządzeń), dostępne są u podmiotu przedstawiającego informacje w filmie.
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego wydają się propozycją dla każdego, jednak należy mieć na uwadze, że jak w przypadku wszystkich procedur medycyny estetycznej, tak i tutaj występują pewne przeciwwskazania. - Niewątpliwie musimy tutaj uważać bardzo i osobiście nie wykonuję zabiegów z zastosowaniem kwasu hialuronowego u pacjentów z aktywnymi chorobami autoimmunologicznymi, w szczególności reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy czy zapalenie skórno-mięśniowe. Również choroby ziarniniakowe typu sarkoidoza są to bezwzględne przeciwwskazania z uwagi na to, że my bardzo dobrze wiemy, iż w tej grupie chorych odsetek powikłań ziarniniakowych jest największy – mówi prof. dr hab. n. med. Wioletta Barańska-Rybak.
Czego boją się pacjenci?
Jednym z powodów, dla których część pacjentów obawia się zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego jest tzw. efekt pillow face, czyli nadmierne użycie kwasu hialuronowego, które daje przerysowane efekty lub nieprawidłowe rozmieszczenie substancji skutkujące m.in. nienaturalnie zaokrąglonymi policzkami. Jak go uniknąć? Przede wszystkim należy poddawać się zabiegom u doświadczonych lekarzy. - Myślę, że jeżeli podchodzimy do tematu w sposób rozsądny, metodyczny, jeżeli mamy plan zabiegowy w stosunku do pacjenta, to pillow face na pewno naszym pacjentom nie grozi – uspokaja prof. dr hab. n. med. Wioletta Barańska-Rybak. Takiego samego zdania są również inne ekspertki. - Dla uzyskania naturalnego efektu, bez powikłań po kwasie hialuronowym, jakim jest pillow face, pacjenci powinni postawić na dobór doświadczonego lekarza. To on ma wiedzę, gdzie bezpiecznie podać kwas hialuronowy dla pięknego, naturalnego efektu – dodaje dr n. med. Olga Milbrandt.
Czy kwas hialuronowy wpisuje się w aktualne trendy?
Kwas hialuronowy to substancja przebadana, o wieloletniej historii, która sprawdza się na przykład u pacjentów dojrzalszych, u których wskazane jest wypełnienie poduszeczek tłuszczowych. Zabieg jest u nich mniej inwazyjną alternatywą dla transferu tłuszczu. Iniekcje kwasu hialuronowego znajdują zastosowanie również przy zabiegach wolumetrycznych, np. w przypadku potrzeby delikatnego wypełnienia doliny łez czy skroni. Zabiegi z kwasem hialuronowym to również dobre rozwiązanie dla mężczyzn.
- Mężczyźni są świetnymi kandydatami do zabiegu z medycyną estetyczną, szczególnie kwasem hialuronowym. To właśnie panom najbardziej zależy na naturalnym wyglądzie. Kwas hialuronowy daje nam możliwość podkreślenia konturów twarzy, wyostrzenia tych męskich atrybutów, a jednocześnie poprawy jakości skóry. Będą wyglądali świeżo, ale naturalnie – przekonuje dr n. med. Olga Milbrandt.
Wreszcie kwas hialuronowy, mimo rosnącej popularności biostymulatorów, świetnie wpisuje się w aktualne trendy, w których kładzie się nacisk na naturalne efekty zabiegowe. - Bycie naturalnym to nie tylko trend, to obecnie jest świadome podejście do zabiegów medycyny estetycznej. Użycie kwasu hialuronowego daje nam możliwość bezpiecznego, długofalowego efektu, przede wszystkim z poszanowaniem mimiki i pełnego naturalnego wyglądu – podsumowuje dr n. med. Olga Milbrandt.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią kampanii edukacyjnej w mediach społecznościowych Teoxane, w której każdy z wymienionych na wstępie lekarzy udziela krótkich informacji na temat kwasu hialuronowego i własnych doświadczeń. Odwiedź profile Teoxane Polska na FB oraz profil na IG.
Materiał powstał we współpracy z Teoxane Polska