Ginekologia estetyczna to nowa dziedzina medycyny, której celem jest leczenie schorzeń ginekologicznych oraz podniesienie jakości życia pacjentek poprzez poprawę wyglądu miejsc intymnych. Dzięki szeregowi zabiegów kobiety mogą poradzić sobie z wieloma wstydliwymi problemami: przerostem warg sromowych, zespołem rozluźnienia pochwy, suchością sromu, bólem w czasie współżycia, bliznami i deformacjami poporodowymi.
Komu pomaga ginekologia estetyczna?
Z zabiegów ginekologii estetycznej korzystają kobiety na każdym etapie życia. Do gabinetów trafiają zarówno dziewczyny, które dopiero chcą rozpocząć życie seksualne i wstydzą się swoich niedoskonałości, jak i panie borykające się z problemami pojawiającymi się w czasie menopauzy. Nie brakuje także matek chcących odtworzyć kształt krocza po obrażeniach porodowych, co niejednokrotnie wiąże się także z przywróceniem prawidłowych funkcji pochwy. Współczesna medycyna może jednak zaoferować jeszcze więcej, pozwalając na podniesienie satysfakcji seksualnej poprzez obnażenie łechtaczki z fałdu skórnego lub powiększenie punktu g.
Waginoplastyka
Waginoplastyka to operacja plastyczna pochwy (plastyka pochwy), której celem jest zmiana szerokości przedsionka pochwy i pochwy w celu nadania im odpowiedniego rozmiaru. Potocznie mówi się o zwężeniu pochwy, gdyż problemy związane z pęknięciem i rozciągnięciem pochwy bywają zgłaszane częściej niż problemy wynikające z przewężenia przedsionka pochwy (większość przypadków "zbyt ciasnej pochwy" ma podłoże psychologiczne i nie jest związane z budową genitaliów). Zabieg polega na wzmocnieniu i uelastycznieniu mięśni dna miednicy i mięśni okrężnych pochwy, czemu towarzyszy zwężenie przedsionka pochwy i redukcja nadmiaru śluzówki. Przeprowadzenie tego typu procedur trwa ok. 2 godzin, wymaga minimum dobowej hospitalizacji, użycia znieczulenia ogólnego oraz długiej, ok. dwumiesięcznej rekonwalescencji połączonej z sześciotygodniowym okresem abstynencji seksualnej.
Labioplastyka
Labioplastyka jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na zmianie kształtu i wielkości warg sromowych. Działaniami objęte mogą zostać zarówno wargi sromowe większe (labioplastyka majora), jak i wargi sromowe mniejsze. Częstym problemem skłaniającym kobiety do poddania się labioplastyce jest przerost warg sromowych mniejszych skutkujący kompleksami, a nawet zahamowaniami seksualnymi. Zdarza się, że przerost warg sromowych powoduje ból w czasie współżycia lub ćwiczeń fizycznych, a także utrudnia wybór bielizny czy stroju kąpielowego. Operacja trwa ok. 90 minut, przeprowadzana jest przy znieczuleniu dożylnym i wymaga sześciotygodniowej rekonwalescencji. Obecnie popularyzowana jest labioplastyka laserowa.
Perineoplastyka
Celem perineoplastyki, nazywanej również plastyką krocza lub rewitalizacją krocza, jest przywrócenie odpowiedniego kształtu krocza zdeformowanego na skutek porodu, interwencji chirurgicznej czy też w wyniku procesów starzenia się. Deformacją mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe oraz dyskomfort pojawiający się w czasie stosunków płciowych czy oddawania moczu i kału. Zdarza się również, że nieprawidłowości mogą prowadzić do pojawiania się kolejnych schorzeń lub uszkodzeń. Podobnie jak labioplastyka, zabieg wykonywany jest tradycyjnymi metodami chirurgicznymi lub z użyciem lasera. Działania mogą obejmować procedury waginoplastyki i labioplastyki oraz inne. Operacja trwa godzinę, wymaga użycia znieczulenia dożylnego i długiej, nierzadko dwumiesięcznej rekonwalescencji połączonej z okresem sześciotygodniowej abstynencji seksualnej.
Hymenoplastyka
Hymen to zaczerpnięta z języka greckiego nazwa błony dziewiczej, czyli pierścieniowatego fałdu błony śluzowej znajdującego się u wejścia do pochwy. Sama błona nie ma znaczenia anatomicznego, jednak na skutek uwarunkowań kulturowych jej posiadanie ma duże znaczenie symboliczne. To właśnie dlatego niektóre kobiety decydują się na odtworzenie hymen, które ma postać zabiegu chirurgicznego nazywanego hymenoplastyką. Zazwyczaj nowa błona formowana jest z części śluzówki pochwy. Zabieg trwa ok. 30 minut, a pacjentka pozostaje w klinice przez kilka godzin na obserwacji. Rany towarzyszące cieciom goją się przed upływem miesiąca.
Hymenotomia
Hymenotomia polega na nacięciu lub całkowitym usunięciu błony dziewiczej. Najczęściej zabieg ten wykonuje się w celu umożliwienia odbycia stosunku płciowego. Zdarza się, że błona dziewicza jest na tyle gruba i twarda, że próby jej przerwania wywołują ból. Bywa jednak też tak, że dziewczęta powstrzymują się od inicjacji z powodu irracjonalnego lęku przed nieprzyjemnymi odczuciami i krwawieniem. Niezmiernie rzadko hymenotomia wykonywana jest ze względu na zrośniecie błony dziewiczej, które jest wadą wrodzoną, polegającym na zamknięciu dróg, którymi wydostaje się śluz i krew miesiączkowy. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut, hospitalizacja od kilku, do kilkunastu godzin, a rekonwalescencja ok. 6 tygodni.
Augmentacja punktu G
Augmentacja punktu G, czyli inaczej powiększenie punktu G, polega na uwydatnieniu szczególnie unerwionego miejsca znajdującego się na przedniej ścianie pochwy za pomocą zastrzyku z wypełniacza. Zabieg trwa ok. 30 minut, wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym, a po jego wykonaniu pacjentka może wyjść do domu po krótkiej obserwacji. Wypełniaczem uwypuklającym punkt G może być żel na bazie kwasu hialuronowego, rekombinowany kolagen lub tłuszcz przeszczepiony z innej części ciała. Powrót do sprawności seksualnej następuje już po kilku godzinach, a zdaniem niektórych pacjentek doznania płynące ze stymulacji płciowej ulegają znacznej intensyfikacji.
Komentarze