Laserowa rewitalizacja pochwy to nieinwazyjny, bezbolesny zabieg ginekologii estetycznej. W trakcie zabiegu lekarz za pomocą specjalnej głowicy emitującej wiązki promieni pobudza kolagen znajdujący się w ściankach śluzówki oraz powięzi miednicy. Ten rodzaj stymulacji przyśpiesza regenerację oraz - jak zapewniają specjaliści - przyczynia się do zwężenia i uelastycznienia pochwy.
Kto poddaje się zabiegowi laserowej rewitalizacji pochwy?
Wśród pacjentek klinik medycyny estetycznej, które korzystają z laserowej rewitalizacji pochwy pojawiają się kobiety z różnymi rodzajami problemów intymnych. Wśród nich znajdują się panie, które narzekają na "zbytni luz w pochwie". Dotyczy to w szczególności wieloródek chcących powrócić do stanu sprzed porodów. Niestety, często bywa to trudne, a terapie polegające na różnego rodzaju stymulacjach mięśni nie zdają egzaminu. Dyskomfort towarzyszący współżyciu dokucza obydwojgu partnerów, co sprawia, że kobiety nie tylko mają problem z odczuwaniem orgazmu, ale także czują się niespełnione w roli kochanek. Na zabiegi laserem zgłaszają się także panie, którym dokuczają inne dolegliwości, takie jak np. wysiłkowe nietrzymanie moczu.
Ocena lekarska i przygotowanie do zabiegu
Mimo tego, że zabieg jest nieinwazyjny, wymagana jest wstępna konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej, a także z ginekologiem. Najważniejsze jest ustalenie obecnego stanu zdrowia oraz oczekiwań wobec terapii. Specjalista może odmówić przeprowadzenia rewitalizacji laserem, jeśli wykryje infekcję w obrębie narządów płciowych lub deformację uniemożliwiającą prawidłowy przebieg zabiegu. Pod uwagę jest brany także przebieg cyklu menstruacyjnego, tak by termin wizyty nie zbiegał się z występowaniem krwawienia miesięcznego. Terapii nie prowadzi się także, jeśli pacjentka: jest w ciąży lub karmi piersią, używa leków wrażliwych na promieniowanie, krwawi w obrębie narządów płciowych, chorowała lub choruje na nowotwór, cierpi na zakrzepicę lub porfirię.
Jakie badania trzeba zrobić przed rewitalizacją pochwy laserem?
Z uwagi na nieinwazyjność zabiegu zdarza się, że dana placówka nie wymaga przeprowadzenia żadnych dodatkowych badań poza konsultacją ze specjalistą wykonującym zabieg lub dodatkowo ginekologiem prowadzącym pacjentkę. Wśród badań, których wyniki mogą być weryfikowane, znajdują się: ogólne badanie moczu oraz cytologia.
Przebieg laserowej rewitalizacji pochwy
Wystarczającym przygotowaniem do laserowej rewitalizacji pochwy jest wykonanie normalnych, codziennych zabiegów higienicznych. Zabieg nie wymaga podawania znieczulenia ani hospitalizacji i trwa, w zależności od potrzeby oraz dostępnej metody, od kilku do kilkudziesięciu minut. Lekarz, lub inny certyfikowany specjalista działający pod jego nadzorem, wprowadza do pochwy podłączoną do generatora głowicę w kształcie wąskiego walca. Głowica emituje wiązki lasera, który nagrzewa ścianki pochwy. W wyniku działania temperatury kurczą się oraz zostają pobudzone do regeneracji cząsteczki kolagenu. Od razu po zabiegu pacjentka może udać się do domu.
Rekonwalescencja
W przypadku stymulacji laserem trudno mówić o rekonwalescencji, gdyż zabieg nie wyłącza pacjentki z jej codziennych aktywności. Zaleca się jednak, by przez kilka dni po stymulacji zrezygnować ze współżycia, a w dzień zabiegu założyć podpaskę, gdyż możliwe jest pojawienie się przesięku surowiczego w postaci żółtawego, przezroczystego płynu.
Kontrowersje dotyczące zabiegu
Opinie na temat skuteczności zabiegów laserowych pochwy podzieliły przedstawicieli środowisk medycznych. Członkowie Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego nie rekomendują i nie popierają laserowego leczenia nietrzymania moczu, uznając tę metodę za eksperymentalną, a zatem taką, której skuteczność nie została jednoznacznie potwierdzona naukowo. Specjaliści medycyny estetycznej podkreślają natomiast, że nieinwazyjność stymulacji laserem sprawia, że jest to dobra metoda pomocnicza w terapii nietrzymania moczu, a także sposób na bezbolesne i niewymagające interwencji chirurgicznej zwężenie pochwy.