Jaką rolę odgrywają zabiegi trychologiczne w procesie rekonwalescencji po przeszczepie włosów? Którą z metod transplantacji wybrać? I czy nasza płeć może mieć wpływ na zawężenie wyboru opcji leczenia? Postaraliśmy się odpowiedzieć na te pytania, korzystając z pomocy cenionego specjalisty, pani Magdaleny Szymczak, trychologa z Kliniki Włosów Hair LAB.

 

Dlaczego mężczyźni łysieją?

95 proc. przypadków łysienia związanych jest z działaniem testosteronu. Pochodna tego hormonu, dihydrotestosteron (DHT), sprawia, że mieszki włosowe zaczynają się kurczyć, a wzrost włosa zostaje zahamowany. Czemu przytrafia się to tylko niektórym panom? Naukowcy tłumaczą, że u łysiejących mieszki są podatniejsze na działanie DHT. Przy tym, w przypadku mężczyzn, łysienie jest podstępne. Nie widzimy kępek włosów na grzebieniu i poduszce. Objawami mogą być: nadmierne wydzielanie łoju, łupież i powoli cofające się zakola. - Mężczyźni tracą włosy najczęściej w okolicach czoła (tworzą się zakola) oraz szczytu głowy. Oba obszary zbiegają się coraz bardzie ze sobą, tworząc jednolitą łysinę obejmującą cały obszar szczytowy głowy - mówi Magdalena Szymczak.

 

Kobiety łysieją inaczej niż mężczyźni?

- W przypadku kobiet problem łysienia androgenowego wygląda nieco inaczej. Kobiety w takiej sytuacji zaczynają obserwować tzw. poszerzający się przedziałek na czubku głowy, przerzedzenie skroni, a nawet całkowite osłabienie jakości włosów na całej powierzchni skóry głowy. Mówi się, że utarta androgenowa u kobiet przyjmuje formę „rozlaną”, gdzie wszystkie włosy mogą być narażone na miniaturyzację i osłabienie kondycji - wyjaśnia Magdalena Szymczak i dodaje, że ma to istotny wpływ na możliwość zastosowania przeszczepu włosów w przypadku kobiet. Okazuje się, że mężczyźni mają więcej szans na odzyskanie czupryny.

 

I ty masz włosy odporne na łysienie. Gdzie?

Przyjrzyj się swojemu ojcu i dziadkowi. Jeśli nawet stracili włosy z korony głowy, ich potylice pozostały owłosione. To ciekawe, prawda? Okazuje się, że włosy z tyłu i z boku głowy są odporne na działanie hormonów. Zatem, jeśli inne rodzaje terapii zawiodą (leczenie hormonalne, zabiegi trychologii kosmetycznej, terapia laserem, osoczem bogatopłytkowym itd.), lekarze będą mieli w zanadrzu jeszcze jedną sztuczkę, a właściwie dość trudną sztukę, czyli przeszczep włosów. - Włosy na skroniach oraz w części potylicznej zazwyczaj są grubsze i niewrażliwe na działanie dihydrotestosteronu, a tym samym nie ulegają nadmiernemu wypadaniu i miniaturyzacji - tłumaczy Magdalena Szymczak - W przypadku przeszczepu u kobiet, miejsce dawcze, jakim jest część potylicy, ma słabsze mieszki włosowe i gorszej jakości włosy do przeszczepu, dlatego też efekt zabiegu może się okazać mało zadowalający.

 

Kiedy zdecydować się na przeszczep włosów?

Mężczyźni mający problem z utratą włosów nie zawsze chcą od razu skontaktować się ze specjalistami. Bardzo często czekają zbyt długo, a na zabieg decydują się posiadając już znaczną łysinę obejmującą przeważnie całą część szczytu głowy, podczas gdy, zdaniem Magdaleny Szymczyk, lepiej reagować już na etapie powstawania zakoli:

Komentarz eksperta

Magdalena Szymczak
Magdalena Szymczak
Jeśli chcemy uzyskać lepszy efekt po przeszczepie, zdecydujmy się na zabieg odpowiednio wcześniej, kiedy obszar objęty utratą włosów jest mniejszy. Wiele osób wyobraża sobie, że nawet w przypadku całkowitej łysiny na szczycie głowy jesteśmy w stanie ją zakryć przeszczepionymi włosami w całości, i to w czasie jednej wizyty w klinice chirurgii plastycznej. Niestety tak nie jest. Najlepsze efekty uzyskiwane są w momencie posiadania mniejszego obszaru łysienia np. zakoli.

 

Najczęściej stosowane metody transplantacji włosów

Decydując się na przeszczep włosów zazwyczaj stajemy przed wyborem jednej z dwóch najpopularniejszych metod, są to: metoda strip oraz metoda FUE.

Metoda strip - Pobierany jest wycinek owłosionej skóry głowy (najczęściej z potylicy), który dzieli się na zespoły mieszkowe (mniejsze części, w których znajduje się od 1 do 4 włosów) wszczepiane w miejsca ubytków. - Metoda ta jest jedną ze starszych metod, w wielu przypadkach istnieje obawa widoczności blizny po pobraniu wycinku skóry z tyłu głowy. W niektórych przypadkach blizna jest widoczna, szczególnie przy małym potencjale owłosienia na tyle głowy oraz kiedy osoba poddająca się zabiegowi chce nosić krótkie fryzury - objaśnia Magdaleny Szymczak.

Metoda FUE (follicular unit extraction) - Pobierane są pojedyncze zespoły mieszkowe, które następnie wszczepia się w miejsce biorcze. W opinii Magdaleny Szymczak: - FUE to mniej inwazyjna metoda, która może być dobrym wyborem dla osób obawiających się możliwości powstania nieestetycznych blizn (nie ma obszaru blizny w postaci poziomego paska). Jednakże jest to również metoda droższa ze względu na większą pracochłonność (wymaga więcej czasu i precyzji).

 

Przygotowanie do zabiegu

Jak każdy zabieg chirurgiczny, przeszczep włosów wymaga konsultacji lekarskiej, w czasie której specjalista przeprowadzi wywiad i jeśli zajdzie potrzeba, zleci wykonanie dodatkowych badań. Dzięki temu postępowaniu można wykluczyć przeciwwskazania, do których należą m.in.: cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia (nadciśnienie), stany zapalne skóry, łysienie plackowate, nieunormowane zaburzenia hormonalne. Rozmowa ma także na celu uświadomienie pacjenta na temat realnych możliwości medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej oraz uszczegółowienie jego wizji „nowego siebie”.

 

Jak przebiega przeszczep włosów?

Przebieg przeszczepu włosów uzależniony jest od wyboru metody, ilości mieszków, które mają zostać przeszczepione oraz wieku pacjenta. Zazwyczaj pacjent układany jest na brzuchu, co umożliwia dostęp skóry z tyłu głowy. Następnie skóra w miejscu pobrania zostaje ogolona, a lekarz zaznacza obszar docelowy przeszczepu. Po zastosowaniu znieczulenia miejscowego (dzieci poddaje się np. znieczuleniu ogólnemu), pobierany zostaje pasek skóry (szerokości ok. 1 cm) z potylicy i bocznych części głowy (metoda strip) lub za pomocą narzędzia zwanego mikropunchem zaczynają być pobierane pojedyncze zespoły mieszków włosowych (metoda FUE). Pobrany materiał zostaje przygotowany do transplantacji. Na skórze w obszarze docelowym (biorczym), wykonuje się nacięcia, w które wszczepia się przygotowane części pobranej skóry lub pojedyncze mieszki włosowe. Jednorazowo można przeszczepić nawet kilka tysięcy mieszków.

 

Czy po zabiegu warto udać się do trychologa?

- Pomoc trychologa może wpłynąć na długość i przebieg okresu rekonwalescencji skóry głowy osoby zaraz po zabiegu. Po przeszczepie, w celu szybszego gojenia ran oraz szybszej regeneracji, trycholog może przeprowadzić zabieg oczyszczenia skóry głowy, a także (gdy będzie już to wskazane) zastosować peeling, odpowiednie preparaty oraz światłoterapię. W innych przypadkach, trycholog może okazać się pomocny, gdy zależy nam na opóźnianiu procesu utraty włosów, miniaturyzacji mieszków włosowych - analizuje Magdalena Szymczak. - Po udanym przeszczepie, mieszki włosowe nie są wrażliwe na dihydrotestosteron, jednakże pozostałe włosy dalej są narażone na jego działanie. W celu wyhamowywania procesu łysienia, trycholog może dobrać indywidualnie kurację, której podda się osoba łysiejąca, opóźniając tym samym potrzebę przeprowadzania kolejnych przeszczepów.

 

Kiedy będę mógł się cieszyć nową fryzurą?

Po zabiegu przez kilka dni należy nosić specjalny opatrunek, stosować leki przeciwbólowe oraz antybiotyki. Jeśli wybrana została metoda strip, po ok. 2 tygodniach zostają ściągnięte szwy. W tym czasie przeszczepione włosy wypadają, co jest normalną reakcją mieszków włosowych. Potem trzeba uzbroić się w cierpliwość. Włosy odrastają w tempie 1 cm na miesiąc, zatem pierwszymi pożądanymi efektami estetycznymi można cieszyć się po ok. 3 miesiącach od dnia zabiegu.