Kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym dobranym do naszego fototypu skóry to element obowiązkowy w każdej kosmetyczce. Tak naprawdę powinniśmy go stosować przez cały rok, ale to latem skutki nadmiernej ekspozycji na słońce są najbardziej dotkliwe. Sprawdź, jaki filtr UVA i UVB pasuje do twojego typu cery.
O kupnie kosmetyków przeciwsłonecznych zazwyczaj przypominamy sobie przed pierwszym wyjściem na plażę czy szlak górski. Często wybieramy jeden kosmetyk dla całej rodziny, z filtrem ochronnym “gdzieś po środku” - nie za wysokim, żeby można się było opalić, ale też nie za niskim, żeby dzieci nie uległy poparzeniom słonecznym. Takie myślenie na skróty to błąd. W temacie ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym nie warto oszczędzać, bowiem na szali leży zdrowie nasze oraz naszych bliskich.
Przed czym właściwie się chronimy? Promieniowanie ultrafioletowe stanowi zaledwie 1% trafiającego do naszej atmosfery światła słonecznego, a jednak ta znikoma wydawałoby się ilość odpowiedzialna jest m.in. za nowotwory skóry, stanowiące aż połowę wszystkich zachorowań na raka.
Na skórę oddziaływują trzy rodzaje promieni ultrafioletowych. Promienie UVC pochłania i neutralizuje warstwa ozonowa (choć i ta zmniejsza się na skutek zanieczyszczenia środowiska). Promienie UVB powodują oparzenia słoneczne, rumień cieplny i obrzęki - najbardziej widoczne skutki zbyt długiej ekspozycji na światło. Promienie UVA są jeszcze groźniejsze - wywołują pigmentację skóry, czyli powstawanie piegów, pieprzyków, plam i przebarwień. Ponieważ docierają do głębokich warstw skóry, są odpowiedzialne nie tylko za fotostarzenie cery, jej wiotczenie oraz zmarszczki, ale też zmiany nowotworowe skóry.
Ochrona przed promieniowaniem słonecznym musi być regularna oraz dopasowana do indywidualnego fototypu skóry. Typy określił dermatolog z Uniwersytetu Harvarda, Ryan Fitzpatrick, porównując ilość produkowanej przez skórę melaniny u przedstawicieli różnych ras. Im więcej melaniny jest w naszej skórze, tym zdolność do fotoprotekcji jest wyższa.
Sześć fototypów skóry:
- Osoby nadwrażliwe na słońce lub na nie uczulone. Bardzo trudno się opalają i zawsze ulegają poparzeniom słonecznym. Przedstawiciele tej grupy mają białą skórę, bardzo jasną karnację ze skłonnością do piegów, włosy blond lub rude, oczy niebieskie,zielone lub piwne. Wskazany filtr: 50+ SPF.
- Osoby wrażliwe na słońce. Trudno się opalają, często reagują na słońce rumieniem i pieczeniem. Przedstawiciele mają bladą skórę, oczy niebieskie lub zielone. Wskazany filtr: 30-50+ SPF.
- Osoby średnio wrażliwe na słońce. Mają ciemniejszą, jasną skórę. Na początku wrażliwe na promieniowanie, dość szybko się opalają i rzadko ulegają oparzeniom. Wskazany filtr: 1-4 dni opalania: 30+ SPF, następnie filtr można zmniejszać stopniowo aż do 15+ SPF.
- Osoby mało wrażliwe na słońce. Przedstawiciele opalają się szybko, mają jasnobrązową skórę, prawie nigdy nie ulegają poparzeniom słonecznym. Wskazany filtr: 1-4 dni opalania: 30+ SPF, następnie filtr można zmniejszać stopniowo aż do 12+ SPF.
- Osoby odporne na słońce. Mają brązową skórę, bardzo szybko się opalają i prawie nigdy nie ulegają poparzeniom słonecznym. Wskazany filtr: 1-4 dni opalania: 10+ SPF, następnie filtr można zmniejszać stopniowo aż do 6+ SPF.
- Osoby bardzo odporne na słońce. Mają ciemnobrązową lub czarną skórę i nigdy nie ulegają poparzeniom słonecznym. Wskazany filtr: 8+ SPF.
Ustalenie odpowiedniego fototypu swojej skóry to połowa sukcesu. Druga połowa to nakładanie kosmetyku z filtrem systematycznie, każdorazowo po kąpieli, szczególną uwagę zwracając na blizny, znamiona i duże pieprzyki. Pamiętajmy też, że skóra dzieci jest wrażliwsza na promieniowanie ultrafioletowe niż skóra dorosłych, dlatego w ich przypadku należy stosować filtr minimum 25+, a najlepiej 50+ lub wyższy w przypadku skóry nadwrażliwej.