Choć samobadanie piersi jest najłatwiej dostępnym, bezpłatnym i samodzielnym sposobem na wczesne wykrycie raka piersi, to Polki mają w tym temacie wiele do nadrobienia. Jak ważna jest profilaktyka piersi, przypominają kobietom i... mężczyznom polskie gwiazdy, które zorganizowały wyjątkową akcję w mediach społecznościowych. Małgorzata Rozenek-Majdan, Ewa Chodakowska, Joanna Przetakiewicz i Omenaa Mensah opublikowały na swoich instagramowych profilach wyjątkowe zdjęcia ze swoimi partnerami, by zachęcić kobiety do wykonywania badań profilaktycznych. Osoby zajmujące się profilaktyką nowotworową na co dzień, na przykład założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości Ida Karpińska, od lat mówią o złudnym przekonaniu kobiet o nietykalności i przekonaniu, że problem ich nie dotyczy. Dlaczego nie powinnyśmy odkładać badań profilaktycznych na później?

 

Na podsumowanie (Różowego) Października uznawanego na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi, przypominamy naszą wciąż aktualną rozmowę z Adrianną Sobol - psychoonkologiem, który na co dzień ma do czynienia z kobietami dotkniętymi chorobą nowotworową. Jak wykonać samobadanie piersi, jakie symptomy w ich wyglądzie powinny nas zaalarmować i dlaczego nie powinnyśmy odkładać badań profilaktycznych na później?


Czy wszystkie guzki/torbiele/zgrubienia na naszych piersiach i pachwinach powinny zostać skonsultowane z lekarzem?

Adrianna Sobol: Każda zmiana czy zgrubienie powinna być skonsultowana z lekarzem specjalistą, który zdecyduje, czy jest potrzeba pogłębienia diagnostyki za pomocą specjalistycznych badań. Jako psycholog zawsze apeluję do wszystkich kobiet, aby nie odkładały  takiej wizyty "na później".

Często na drodze do gabinetu lekarza kobietom stoi najzwyczajniejszy strach, że specjalista “coś znajdzie”. Albo wręcz odwrotnie - niczego nie znajdzie, a my tylko najemy się strachu i jeszcze stracimy czas. Wiedza zawsze jest jednak  lepsza od niewiedzy i strach nie może nas powstrzymywać.  Świadomość własnej kondycji pozwala na działanie i podejmowanie decyzji. Jeśli jednak emocje są zbyt silne, warto na taką wizytę zabrać osobę bliską np. partnera, przyjaciółkę, którzy okażą się w takich chwilach bezcennym wsparciem.


Czy nowotwór piersi daje inne symptomy niż tylko guzki? Jakie inne symptomy powinny nas zaniepokoić?

Adrianna Sobol:  Oczywiście wszelkie niepokojące dolegliwości na sto procent jest w stanie ocenić tylko lekarz. Z moich rozmów z pacjentami z chorobą nowotworową oraz ogólnie dostępnej wiedzy, wynika, że alarmujące symptomy, że w piersi może rozwijać się rak, to

  • zmiana w wyglądzie i kształcie piersi
  • asymetria piersi
  • stwardnienie/wyczuwalny guzek
  • zmiana koloru piersi/zaczerwienienie skóry
  • wciągnięcie sutka
  • wyciek wydzieliny z sutka
  • zmiana wyglądu brodawek (także pomarszczenie skóry brodawek lub pojawienie się zmian wokół niej)
  • owrzodzenia


Jak z profilaktyką nowotworową radzą sobie Polki?

Adrianna Sobol: Z przykrością muszę stwierdzić, że Polki nie zasługują na pochwałę pod kątem stosowania się do zaleceń profilaktycznych, ponieważ nie stawiają się na badania przesiewowe. Uparcie próbujemy „zaklinać” rzeczywistość. Uważamy, że choroba nas nigdy nie dotknie, bo jesteśmy za młode, nie jesteśmy obciążone genetycznie.

Zapominamy, że na raka może zachorować każda z nas, niezależnie od wieku czy wielkości biustu. Nie zdajemy sobie również sprawy, jak wielką rolę odgrywają regularne badania. Wcześnie zdiagnozowana choroba zwiększa szanse na całkowite wyleczenie czy np. zachowanie piersi.

Czy według Pani  w Polsce oferuje się pacjentkom niezbędny pakiet badań, które mają na celu wykryć raka w jak najwcześniejszym stadium?

Adrianna Sobol:  Jako psychoonkolog, uważam, że wciąż mamy wiele do zrobienia w budowaniu wiedzy z zakresu chorób onkologicznych i badań przesiewowych.

Może wydać się to niemożliwe, ale na oddziale onkologicznym pacjenci często pytają mnie, czy rakiem można się zarazić? Spotykam również kobiety, które ostatni raz były u lekarza ginekologa po porodzie, który miał miejsce np. 30 lat temu.

Przed nami również zmiana przekonań związanych z chorobą onkologiczną. Pora „odczarować” raka.

Jakie są najważniejsze zasady wykonywania samobadania piersi?

Adrianna Sobol:  Samobadanie piersi powinno dla każdej z nas stać się comiesięcznym nawykiem. Badanie palpacyjne i obserwacja piersi pozwala na dobre poznanie swoich piersi, a dzięki temu kobieta ma możliwość wychwycenia niepokojących objawów na jak najwcześniejszym etapie. Regularność samobadania piersi to najważniejsza zasada w dbaniu o zdrowe piersi.

Najlepszy czas do samobadania piersi, to 5-10 dzień cyklu lub kiedy mamy przerwę w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. To właśnie wtedy piersi są miękkie, niebolesne, najlepsze do badania i oceny. Najlepiej wybrać jeden i ten sam dzień cyklu. Należy zaznaczyć, że kobiety, które już nie miesiączkują, powinny również badać regularnie swoje piersi metodą palpacyjną, tj. starając się przeprowadzić badanie w podobnym przedziale czasowym, np. w każdy pierwszy weekend miesiąca.

 Polecamy też: 

Jak dbać o piersi, by były piękne i zdrowe?

Modelowanie piersi po ciąży

 

ADRIANNA SOBOL - psycholog, psychoonkolog, psychotraumatolog.
Magister Psychologii o specjalności klinicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Na co dzień pracuje na stanowisku psychoonkologa w Szpitalu Onkologicznym Magodent przy ul. Św. Wincetego 103 w Warszawie, oraz w Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Wieliszewie. Prowadzi indywidualne konsultacje w Centrum Wsparcia Psychologicznego Ineo, współpracuje z Fundacją OnkoCafe-Razem lepiej oraz ze Stowarzyszeniem Amazonek Feniks.Magister Psychologii o specjalności klinicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Na co dzień pracuje na stanowisku psychoonkologa w Szpitalu Onkologicznym Magodent przy ul. Św. Wincentego 103 w Warszawie. Prowadzi indywidualne konsultacje w Centrum Wsparcia Psychologicznego Ineo oraz bloga na www.braster.eu Członek Zarządu Fundacji OnkoCafe -Razem Lepiej. Współtworzy audycję radiową „ O raku przy kawie” w Radio Polska Live. Prowadzi liczne szkolenia i wykłady.

Wykształcenie:
Absolwentka Psychologii, studiów podyplomowych z Psychotraumatologii oraz Psychoonkologii. W trakcie 4-letnich studiów psychoterapeutycznych Szkoły Poznawczo- Behawioralnej pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej.