Odkrycia naukowe nie tylko pozwalają nam podbijać kosmos czy doskonalić metody porozumiewania się przy pomocy nowych generacji smartfonów. Wiele zdobyczy nauki wykorzystywanych jest we współczesnej medycynie estetycznej. Biobanking komórek, regeneracja skóry na poziomie DNA, czy zabójcze dla zmarszczek superprecyzyjne lasery... A więc, co nas czeka w niedalekiej przyszłości?
W medycynie estetycznej co kilka miesięcy słyszymy o kolejnej innowacyjnej terapii, nowych materiałach czy też urządzeniach. Niestety, w wielu przypadkach te „nowości” nie posiadają badań klinicznych oceniających bezpieczeństwo i dokumentujących efekty, a także potwierdzających ich wyższość nad dotychczas stosowanymi metodami. Dlatego warto przyjrzeć się dokładnie każdej nowości, czy to jako lekarz, czy pacjent, i nie dążyć za wszelką cenę do wykorzystywania tylko najnowszych terapii.
Biobanking tkanek
Z pewnością jedną z ścieżek rozwoju medycyny estetycznej jest coraz popularniejsza terapia tkankami własnymi pacjenta – od osocza bogatopłytkowego po komórki macierzyste. Metody te wymagają jednak jeszcze dużego nakładu badań, żeby w oczach lekarza medycyny estetycznej były skuteczne i bezpieczne. Niewątpliwie ich rozwój będzie powiązany z rozwojem biobankingu tkanek. Udowodniono, że nawet w przypadku osocza bogatopłytkowego, wiek pacjenta jest kluczowym elementem determinującym siłę działania płytek krwi. Jeśli pobierzemy krew od starzejącego się organizmu, a następnie wstrzykniemy płytki w starzejącą się skórę, efekty nie będą zadawalające. Zapewne sytuacja wyglądałaby inaczej, gdybyśmy u tego pacjenta użyli zamrożonego w młodości i przechowywanego w biobanku osocza bogatopłytkowego, nie wspominając już o komórkach macierzystych. Taki biobank byłby nieocenionym źródłem również dla ortopedów, a w przyszłości, może również dla lekarzy innych specjalności.
Medycyna regeneracyjna
Przykładem rzeczywistej innowacyjności w medycynie estetycznej są te zabiegi, które opierają się na medycynie regeneracyjnej. Na przykład te wykorzystujące autologiczne perycyty – komórki podobne do komórek mezenchymalnych, występujących naturalnie wokół naczyń krwionośnych. Perycyty to komórki stosunkowo słabo zróżnicowane, mogące różnicować się w zależności od potrzeb w fibroblasty, komórki mięśni gładkich, makrofagi lub różne typy komórek budujących ściany naczyń. Komórki te uzyskujemy przez separację z tkanki tłuszczowej, a następnie wstrzykujemy podskórnie, np. na obszarze twarzy.
Lasery i inne źródła energii
Kolejnym kierunkiem jest rozwój zaawansowanych technologii medycznych – laserów i innych źródeł energii. Będą one coraz dokładniej wykorzystywały energię w celu uzyskania spodziewanego efektu. Nowością jest urządzenie, które jeszcze precyzyjniej i bezpieczniej wykorzystuje fale radiowe (tzw. radiofrekwencję). Pozwala określać pożądaną podczas zabiegu temperaturę, co przekłada się na oczekiwane rezultaty - wzrost napięcia skóry, działanie lipolityczne, blokowanie nerwów ruchowych. Efekty są zdecydowanie lepsze, niż przy zastosowaniu klasycznych urządzeń tego typu.
Anti-aging
Ewolucja medycyny estetycznej to także anti-aging, czyli medycyna przeciwstarzeniowa. Rozwój tej dziedziny jest uzależniony od rozwoju badań klinicznych w dziedzinie farmakologii, badań podstawowych z zakresu fizjologii procesu starzenia oraz badań genetycznych. Szeroko pojęty anti-aging to olbrzymie pole do badań dysfunkcji hormonalnych. Na dzień dzisiejszy wykorzystywane są tylko schematy stosowania żeńskich hormonów płciowych w hormonalnej terapii zastępczej. Wciąż brakuje jednolitych wytycznych dotyczących leczenia andropauzy, raczkuje tematyka przeciwstarzeniowego stosowania hormonu wzrostu, mało wiemy o spadku z wiekiem aktywności tarczycy. Szansą jest tworzenie testów do badań genetycznych, zarówno na poziomie genów, ich metylacji, jak i polimorfizmu. W anti-agingu przyszłości stosowane będą badania genetyczne pod kątem predyspozycji do zachorowania na określone schorzenia, profilu metabolicznego itd. Obecnie oferowanych w niektórych gabinetach badań nie można traktować jako wiarygodnych.
Integralną częścią anti-agingu może być wspomniany wcześniej biobanking tkanek pacjenta (komórek macierzystych, osocza bogatopłytkowego itp.). Wykorzystanie własnych, ale młodszych komórek niesie w sobie duży potencjał.
Konsultacja merytoryczna
Dr Piotr Sznelewski, lekarz medycyny estetycznej, ekspert od laseroterapii, wykładowca, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging
Prof. dr hab. n. med. Paweł Surowiak, lekarz medycyny estetycznej, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging