Retinol można znaleźć w wielu kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji zarówno cery trądzikowej, jak i dojrzałej. Dlaczego warto sięgnąć po serum z retinolem i jak prawidłowo go wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej o kuracji retinolem.

 

Czym jest retinol?

Retinol jest pochodną witaminy A i wykazuje szereg właściwości antyoksydacyjnych. Znany jest głównie ze swojego działania przeciwstarzeniowego — łatwo wnika do głębszych warstw skóry, stymulując jej komórki do odnowy oraz ma udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe.  

Serum z retinolem w kosmetykach – kto powinien po nie sięgnąć?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się już po 25. roku życia. Zaczyna wtedy ubywać w niej kolagenu – ważnego białka budulcowego, a także kwasu hialuronowego i elastyny. Jeśli często się opalasz, Twoja dieta pozostawia wiele do życzenia lub palisz papierosy, ten proces może być szybszy. Aby spowolnić jego skutki, warto postawić na właściwą pielęgnację. Po serum z retinolem możesz sięgnąć, kiedy zauważysz:

  • ścieńczenie (zmniejszenie grubości) naskórka,
  • nierównomierny koloryt,
  • przebarwienia,
  • wiotkość skóry i utratę owalu,
  • fotouszkodzenia,
  • trądzik,
  • blizny po trądziku,
  • zmarszczki.

Po kosmetyki z retinolem sięgają zazwyczaj osoby, które chcą pozbyć się powyższych niedoskonałości, niezależnie od wieku czy płci.

Jak stosować serum z retinolem?

Efekty kuracji retinolem są widoczne, jeśli stosuje się go systematycznie i cierpliwie.  Rezultaty osiągniesz, kiedy będziesz nakładać kosmetyk na zdrową skórę, z prawidłową barierą hydrolipidową, dlatego nie zapomnij również o nią zadbać. 

Retinol jest bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne, stres oksydacyjny czy działanie metali ciężkich, dlatego należy go aplikować podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej.

Włączenie retinolu wymaga zbudowania tolerancji. Dlaczego to takie ważne? Jeśli pierwszy raz zaczynasz stosować kosmetyki z tą substancją, na Twojej skórze może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie, pieczenie, swędzenie i nadmierne łuszczenie. W takiej sytuacji należy chwilowo przerwać stosowanie retinolu i zadbać o barierę hydrolipidową swojej skóry. Najlepsze efekty zaobserwujesz jedynie przy zdrowej skórze, dlatego przywrócenie jej prawidłowej warstwy ochronnej jest kluczowe. 

Możesz zmniejszyć ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. Ilość serum powinna być niewielka, objętościowo przypominać ziarnko groszku. Ponadto zawsze nakładaj kosmetyk na czystą i całkowicie osuszoną skórę. Ograniczysz w ten sposób ryzyko pojawienia się podrażnień.

Kiedy stosujesz retinol pierwszy raz lub wracasz po dłuższej przerwie

Swoją przygodę z retinolem rozpocznij od produktu, który ma jego niskie stężenie. Sięgnij po serum z 0,3% czystego retinolu, które zostało wzbogacone o witaminę C oraz koenzym Q10. Takie połączenie sprawia, że działanie przeciwzmarszczkowe jest jeszcze skuteczniejsze. Produkt wprowadzaj stopniowo. Przez pierwsze 2 tygodnie nakładaj kosmetyk co 4 dni. Jeśli Twoja skóra dobrze zareaguje, zwiększ częstotliwość i stosuj serum co 3 dni.

Kiedy masz już zbudowaną tolerancję na retinol

Jeśli masz już doświadczenie w stosowaniu produktów z retinolem, a Twoja skóra potrzebuje mocniejszego działania, możesz sięgnąć po zestaw w stężeniu 1% i 2%. Kurację rozpocznij od niższego stężenia. Kosmetyk nakładaj co 4 wieczór, a po 1-2 tygodniach zmniejsz odstęp o 1 dzień. Kiedy uda Ci się stosować serum z retinolem 4-5 razy w tygodniu, bez pojawienia się podrażnień, możesz sięgnąć po produkt o wyższym, 2% stężeniu.

O czym należy pamiętać, stosując serum z retinolem?

Jeśli chcesz osiągnąć jak najlepsze rezultaty, zadbaj kompleksowo o swoją skórę. Podczas kuracji z retinolem koniecznie stosuj krem z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50. Codziennie nakładaj go po zakończeniu porannej  pielęgnacji (przed zrobieniem makijażu). Ochrona przeciwsłoneczna pozwala na ograniczenie pojawienia się przebarwień, a także spowolni starzenie się skóry.

Na początku stosowania retinolu może pojawić się zaczerwienienie, przesuszenie czy pieczenie skóry, które wynika z budowania tolerancji na tę substancję. Zadbaj w tym okresie o warstwę ochronną skóry, nawilżając, odżywiając i regenerując ją. Kosmetyki o takim działaniu możesz nakładać podczas porannej rutyny pielęgnacyjnej lub po 30-40 minutach po zaaplikowaniu serum z retinolem.