Wybielanie zębów jest jednym z najbardziej powszechnych i najczęściej stosowanych zabiegów stomatologii estetycznej. Każdy pragnie uśmiechu prosto z Hollywood, a wybielanie zębów jest najprostszym sposobem aby poprawić wygląd zębów i uśmiech pacjenta. Doceniane jest zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn.

 

Obecnie występuje szeroka gama produktów do wybielania dostosowana tak aby usatysfakcjonować każdego pacjenta, począwszy od profesjonalnego wybielania w gabinecie, domowego korzystania z nakładek wybielających po zestawy zakupione w aptece i drogeriach. W dalszym ciągu jednak wokół tego zabiegu krąży wiele fałszywych mitów. Prawda jest taka, że wybielanie zębów jest metodą bezpieczną i skuteczną.

Codzienne żucie prowadzi do ścierania się szkliwa, w wyniku czego powstają w nim mikropęknięcia. To właśnie w mikropęknięciach oraz w przestrzeniach między pryzmatami szkliwa odkładają się osady i barwniki. W rezultacie zęby stają się coraz bardziej matowe, przebarwione oraz przyjmują ciemniejszy odcień. Wybielanie zębów usuwa owe zanieczyszczenia, osady i barwniki z przestrzeni między pryzmatami szkliwa.

 

Przebarwienia zębów dzielimy na 2 typy: 

  • przebarwienia spowodowane czynnikami wewnętrznymi, których przyczyną mogą być głównie urazy oraz leki (tetracykliny, materiały stosowane w leczeniu kanałowym,fluoroza). W dzisiejszej stomatologii estetycznej najważniejsze jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny przebarwienia i odpowiedni dobór metody wybielania dla zębów żywych lub martwych.
  • przebarwienia spowodowane czynnikami zewnętrznymi, które powstają na powierzchni zębów z powodu odkładania się barwników (tytoń,żywność, ciemne napoje) i osadów. Przebarwienia te dzielimy na powierzchowne (dotyczą szkliwa) lub głębokie (dotyczą zębiny). Powierzchowne przebarwienia są zazwyczaj niewielkie i mogą być usunięte poprzez prawidłowe szczotkowanie lub profesjonalne czyszczenie w gabinecie. Przebarwienia głębokie mogą być usunięte tylko i wyłącznie poprzez wybielanie zębów.

 

Przyczyn przebarwień zębów jest wiele:

  • kolor początkowy - każdy z nas posiada wrodzony, który jest zmienny w czasie
  • przezroczystość i przezierność - cechy genetyczne
  • wiek- wraz z upływem lat zęby stają się ciemniejsze co jest spowodowane ścieraniem się szkliwa i odkładaniem barwników w głąb zębiny. Zęby wraz z upływem lat stają się coraz bardziej oporne na działanie środka wybielającego
  • nawyki żywieniowe- spożywanie kawy, herbaty, czerwonego wina,  buraków, marchwi i wiele innych napojów i pokarmów zawierających barwnik, powoduje odkładanie się przebarwień
  • ścieranie szkliwa- najczęstszym powodem ścierania szkliwa jest bruksizm (zgrzytanie zębami) i stres. Może to doprowadzać do mikropęknięć oraz do przebarwień brzegów siecznych
  • palenie tytoniu: nikotyna zawierająca brązowe barwniki, stopniowo wchłania się w strukturę zęba czego efektem są jego przebarwienia.
  • urazy- mogą powodować powstawanie mikropęknięć na powierzchni szkliwa zębów, czego następstwem jest odkładanie się osadów i przebarwień w szczelinach pęknięcia
  • leki i środki chemiczne- nadmierne spożycie fluoru powoduje fluorozę, która objawia się przebarwieniami zębów w kolorystyce od białej do brązowej; tetracykliny spożywane podczas tworzenia się zębów mogą powodować powstanie ciemnoszarych lub brązowych plam, będące bardzo trudnymi do usunięcia.

Spośród sposobów wybielania zębów mamy wybór pomiędzy profesjonalnym wybielaniem zębów w gabinecie lampą Beyond a innymi popularnymi technikami takimi jak: wybielanie zębów w domu nakładkami wykonanymi w gabinecie oraz ogólnodostępne pasty i paski wybielające.

We wszystkich wymienionych sposobach substancją czynną jest nadtlenek wodoru. Różnica polega na stopniu stężenia substancji czynnej oraz na różnym czasie aplikacji.

W metodzie profesjonalnego wybielania zębów lampą Beyond w gabinecie stomatologicznym, stosowane są preparaty zawierające w swoim składzie nadtlenek wodoru w największym stężeniu (35-38%), wówczas jego działanie jest najszybsze.

 

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie lampą Beyond:

Przed przystąpieniem do wybielania powinno się wykonać profesjonalną higienizację uzębienia.

Krok 1: wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym rozpoczyna się od ustalenia koloru zębów za pomocą aparatu SpectroShade oraz od określenia możliwego do uzyskania efektu

Krok 2: następnie pacjent nakłada okulary ochronne, usta zostają posmarowane wazeliną i następuje założenie specjalnego rozwieraka wokół ust.

Krok 3: dziąsła zostaną zabezpieczone płynnym koferdamem utwardzoną za pomocą lampy polimeryzacyjnej.

Krok 4: na tak przygotowane zęby nakładany jest żel wybielający, który następnie poddawany zostaje aktywacji lampą Beyond emitującą niebieskie światło o chłodnej barwie. Podczas jednej wizyty odbywają się 3 naświetlenia po 15 minut każde.

Krok 5: po 3-krotnym naświetleniu z ust wyjmuje się rozwierak po czym następuje sprawdzenie nowego koloru zębów

Krok 6: pacjent zostaje zapoznany z zaleceniami po zabiegu, mianowicie stosowaniem białej diety.

U osób ze szczególnie trudnymi przebarwieniami może zaistnieć konieczność, aby powtórzyć jedną lub więcej sesji wybielania.

 

Wybielanie zębów w domu nakładkami wykonanymi w gabinecie:

W metodzie domowego nakładkowego wybielania zębów substancją czynną jest najczęściej nadtlenek karbamidu ale są też produkty zawierające nadtlenek wodoru. Wykorzystuje się do tej procedury słabsze stężenia preparatów wahające się w granicach 10-16%.

Efekty wybielania zębów tą metodą są porównywalne do wybielania zębów w gabinecie przy użyciu lampy Beyond. Pacjent decydujący się na ten rodzaj wybielania musi posiadać w pełni wyleczone zęby.

Pacjent otrzymuje zestaw indywidualnie wykonanych nakładek oraz specjalny żel wybielający. Nakładki zakładane powinny być na noc, po wcześniejszej aplikacji do nich żelu. Wybielanie zazwyczaj trwa od 6-14 dni. Niestety długotrwały kontakt z preparatem wybielającym, pomimo niskiego stężenia, może wywołać silną nadwrażliwość zębów. Wybielanie to daje dobre, długotrwałe rezultaty, lecz wymaga długiego czasu stosowania.

 

Produkty domowe, paski i pasty wybielające:

Nadają się one w głównej mierze do podtrzymania rezultatów, dlatego też nie porównuje się ich z metodami wybielania. Metoda ta polega na zastosowaniu produktów o najniższej zawartości stężenia substancji czynnej. Jest to najmniej przewidywalny i najmniej skuteczny sposób uzyskania śnieżnobiałego wymarzonego uśmiechu.

Warto wspomnieć, że nigdy nie osiągniemy „bieli armatury sanitarnej” podczas wybielania zębów. Często maksymalny efekt, jaki można osiągnąć jest do przewidzenia przez lekarza, co dokładnie omawia się z pacjentem przed rozpoczęciem procedury. Osiągnięcie efektu „Hollywood Smile” zazwyczaj wymaga zastosowanie licówek pełnoceramicznych. Należy pamiętać również, że wypełnienia, korony i licówki protetyczne nie ulegają wybielaniu i zachowują swój kolor sprzed zabiegu.

Nadwrażliwość po zabiegu profesjonalnego wybielania gabinetowego pojawia się zazwyczaj po paru godzinach i zwykle trwa 1-2 dni. Po wybielaniu nakładkowym nadwrażliwość może utrzymywać się przez dłuższy czas. Aby zredukować nadwrażliwość zalecane są specjalne preparaty, które znoszą dyskomfort do minimum.

Wybielanie zębów bez nadzoru lekarza może prowadzić do szkód zarówno dla zdrowia jak i zębów, a są to w szczególności:

  • zbyt mocne wybielenie, co skutkuje większą przeziernością zębów i ich sinawą barwą
  • nadwrażliwość zębów
  • brak efektu lub niewielki efekt wybielania zębów
  • podrażnienie dziąseł spowodowane zbyt duża aplikacją żelu do nakładek czego efektem jest wypływanie z nakładek lub złą aplikacją preparatu

Utrzymanie się efektu wybielania po zabiegach uzależnione jest przede wszystkim od stosowanej diety,  higieny jamy ustnej oraz palenia papierosów. Dla utrzymania efektu należy wykonywać wybielanie przypominające. Należy również pamiętać o konieczności stosowania pasty wybielającej oraz prawidłowym wykonywaniu zabiegów higienizacyjnych w domowym zaciszu.

 

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • dzieci w wieku poniżej 14 roku życia
  • osoby z rozpoznaną alergią na nadtlenki i żywice
  • ciąża i okres karmienia piersią

 

Wybielanie zębów martwych:

Najczęściej spotykanym powodem przebarwień w przednim odcinku łuku zębowego są zęby martwe. Przebarwienia te powstają na podłożu innego mechanizmu i wymagają zastosowania innych metod wybielania. Powstają one wewnątrz zęba na skutek krwawienia miazgi w wyniku urazu. Leki i preparaty stosowane do leczenia kanałowego również mogą powodować powstawanie przebarwień.

 

Procedura wybielania zębów martwych:

Polega na umieszczeniu wewnątrz zęba martwego preparatu wybielającego. Koniecznością jest prawidłowe leczenie endodontyczne zęba poddawanego wybielaniu oraz prawidłowa ocena radiologiczna stanu korzenia. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie korzenia warstwą szczelnego izolatora aby preparat wybielający nie przedostał się w głąb kanału i nie podrażnił tkanek okołowierzchołkowych. Preparat wybielający umieszczany jest w komorze zęba i zamykany szczelnym opatrunkiem na okres między 1-3 dni. Zabieg powtarza się 2-3 krotnie. Po zakończeniu  wybielania komorę zęba wypełnia się kompozytem. Jeśli chcielibyśmy połączyć metody wybielania zębów żywych i martwych to zazwyczaj zaleca się wykonać najpierw wybielanie martwego zęba, a później wybielanie wszystkich zębów wybraną przez pacjenta metodą wybielania zębów żywych.

 

Dziękujemy za opracowanie i napisanie artykułu:

lek. stom. Joanna Gruber-Miazga

Lekarz stomatolog w klinice M-DENT w Malborku. Wszechstronnie utalentowana, specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej i implantologii, obdarzona zmysłem estetycznym i wrażliwością, o bogatym doświadczeniu zawodowym i co szczególnie ważne, łącząca stomatologię z medycyną estetyczną twarzy. Oprócz profesjonalnego leczenia zębów, specjalizuje się w zaawansowanych zabiegach odmładzania, poprawy i przywracania owalu twarzy i biorewolumetryzacji z zastosowaniem kaniuli poprzez remodelowanie i przywracanie objętości.

Więcej