Na liście lekarzy, których powinna odwiedzać ciężarna obowiązkowo oprócz ginekologa musi znaleźć się dentysta. W trakcie ciąży dbanie o higienę jamy ustnej powinno być szczególnie dokładne - kiepski stan zębów oraz dziąseł może mieć negatywny wpływ na dziecko.

 

W trakcie trwania ciąży zęby narażone są na wiele niekorzystnych czynników:

Hormony - zmiany hormonalne powodują zmniejszenie wydzielania śliny, a także zmianę jej składu - skutkuje to wystąpieniem schorzeń w obrębie jamy ustnej (m.in. ciążowe zapalenie dziąseł). 

Poranne wymioty - kwas żołądkowy niszczy szkliwo a tym samym ułatwia rozwój próchnicy. Po porannej niedyspozycji dobrze jest przepłukać usta wodą z sodą kuchenną (łyżeczka na szklankę) - roztwór sody jest zasadowy, czyli odwrotny do kwaśnego i w związku z tym potrafi szybko powstrzymać niszczące działanie kwasu.

Dieta w ciąży - źle dobrana dieta może stać się przyczyną niedoboru tak ważnych dla zdrowia zębów składników jak m.in. fluor, wapń, fosfor, magnez. Ponadto spożywcze zachcianki (m.in. słodkości), podjadanie nocą - dodatkowo wpływają na stan zębów.

Kobiety w ciąży można śmiało nazwać: „pacjentami pod specjalnym nadzorem” dla stomatologów. Chcąc urodzić zdrowe dziecko, w żadnym przypadku nie powinno się rezygnować z kontrolnych wizyt u dentysty.

Ważne! Stomatolodzy jak i ginekolodzy apelują, aby wyleczyć wszelkie ubytki w zębach, usunąć kamień nazębny oraz zadbać o stan dziąseł jeszcze przed poczęciem.

Przeprowadzone badania wykazały, że 18% przedwczesnych porodów i urodzeń niemowląt z niską wagą - ma bezpośredni związek z chorobami przyzębia, próchnicy, kamieniem nazębnym a także stanami zapalnymi jamy ustnej. Ponadto próchnica zwiększa ryzyko zakażenia w trakcie porodu i tuż po nim.

 

Po pierwsze - prawidłowe mycie zębów

Poprawne mycie zębów jest podstawą do zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej - w tym zębów oraz dziąseł.

Zęby powinno się czyścić, co najmniej dwa razy dziennie (przynajmniej przez dwie minuty). Na użyciu szczoteczki higiena nie powinna się kończyć - resztki jedzenia dobrze jest usunąć za pomocą nici dentystycznych. Ponadto pomocne jest stosowanie płynu do płukania ust, w którego składzie znajduje się fluor.

Przy myciu zębów nie wolno zapominać również o języku - na jego tylnej części umiejscowione są bakterie beztlenowe, które mogą prowadzić do rozwoju próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł. Najlepiej do mycia języka używać specjalnej szczoteczki. Można go jednak myć także za pomocą „normalnej” szczoteczki - czyszczenie powinno się wykonywać od tyłu do przodu.

Ważne! Przy zakupie pasty warto sprawdzić ile zawiera fluoru - powinno go być 1000 - 1500 ppm.

 

Po drugie - odpowiednia dieta

Cukier to główny wróg zębów - należy go ograniczyć. Nie powinno się także podjadać pomiędzy posiłkami. Ślina neutralizuje działanie kwasów, z tym tylko, że trzeba pozwolić jej działać. Ochota to na słodkie, to na kwaśne nachodzi przyszłą mamę naprzemiennie niemal przez cały dzień - ciągłe podjadanie uniemożliwia ślinie przywrócenie równowagi.

Ponadto należy unikać pokarmów, które wywołują zgagę. Pod jej wpływem niekorzystnie zmienia się pH jamy ustnej (powinno się ograniczyć spożycie potraw kwaśnych i ostro przyprawionych). Dieta powinna być bogata w wapń oraz witaminy z grupy B (znajdują się one w produktach mlecznych, orzechach, rybach).  

 

Najczęstsze dolegliwości - jak sobie radzić

Podrażnienie i krwawienie dziąseł zazwyczaj jest efektem zbyt silnego szczotkowania oraz nadmiernej wrażliwości dziąseł. W przypadku podatności dziąseł do krwawienia, należy do mycia używać miękkich bądź bardzo miękkich szczoteczek.

Ważne! Szczoteczkę należy wymieniać maksymalnie, co trzy miesiące.

Ponadto po umyciu zębów powinno się masować delikatnie dziąsła przy użyciu specjalnego płynu bądź żelu, który można kupić w aptece. Można także płukać jamę ustną naparem z rumianku, który łagodzi podrażnienia oraz nie dopuszcza do powstania stanu zapalnego.

Zapalenie dziąseł objawia się obrzękiem, dziąsła są ponadto miękkie, wrażliwe na dotyk i krwawią. Czasem tworzą się również kieszonki, w których zbiera się ropa. W takim przypadku należy udać się niezwłocznie do dentysty, który dobierze odpowiednie leczenie.

Ważne! W przypadku, gdy krwawienie spowodowane jest ciążą, stomatolog zdejmie kamień nazębny i oczyści z osadu.

Próchnica nie omija kobiet w ciąży. Wszelkie objawy jak: ból, wrażliwość na zmiany temperatury, dotyk - nie wolno bagatelizować. Mogą one świadczyć o rozwoju próchnicy.

Ważne! Wizyta u dentysty jest w pełni bezpieczna dla przyszłej mamy - stomatolodzy obecnie dysponują całkowicie bezpiecznym znieczuleniem, pozbawionym środków obkurczających naczynia. Mogą także zaordynować w razie potrzeby antybiotyki z grupy penicylin i cefalosporyn, które nie zagrażają dziecku.