Aby kontynuować przeglądanie artykułu, potwierdź, że jesteś przedstawicielem branży medycznej wpisując swój adres email i numer PWZ.

Która z nas nie chciałaby mieć idealnie płaskiego brzucha, bez szpecących go fałdów skóry i tłuszczu? Niestety czasami zdarza się, że po intensywnej diecie czy ciąży przychodzi nam zmagać się nie tylko z rozstępami, ale i ze zwisającą skórą. W najcięższych przypadkach na ratunek przychodzi nam chirurgia plastyczna, a konkretniej – abdominoplastyka. Nie każda operacja z tego zakresu przebiega jednak tak samo, zwłaszcza jeśli przyjrzymy się abdominoplastyce odwróconej.

 

Na początek dobrze wiedzieć, czym w ogóle jest abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha. Jest to operacja, która służy usunięciu fałdów skóry powstających np. wskutek szybkiej utraty wagi czy przebytych ciąż. Standardowo blizna po wycięciu nadmiaru skóry powstaje nad spojeniem łonowym. Po okresie rekonwalescencji łatwo ją więc ukryć pod bielizną. W przypadku abdominoplastyki odwróconej nie jest to już takie oczywiste.

 


Dzieło Rebella

W zależności od potrzeb można przeprowadzić abdominoplastykę całkowitą – operację wykonywaną pod narkozą, która polega na usunięciu nadmiaru skóry spod pępka, jak i znad niego, lub miniabdobinoplastykę służącą wycięciu niewielkiego kawałka skóry między pępkiem a spojeniem łonowym. Niekiedy, gdy zwisającej skórze towarzyszy nadmiar tkanki tłuszczowej, operację łączy się z lipoaspiracją – abdominoplastykę najlepiej wykonać wtedy najwcześniej po sześciu miesiącach od redukcji tkanki tłuszczowej. Kolejna operacja pozwoli wówczas napiąć skórę i wymodelować brzuch.

Abdominoplastyka odwrócona jest zabiegiem wykonywanym zdecydowanie rzadziej. O ile klasyczna plastyka brzucha skupia się na dolnej części brzucha, odwrócona przeznaczona jest dla osób, które zmagają się z nadmiarem skóry w górnej części brzucha. Nacięcie wykonuje się wówczas na wysokości łuków żebrowych, a skórę podciąga się ku górze, by po odcięciu jej nadmiaru założyć szwy.

Komentarz eksperta

dr Waldemar Weiss
dr Waldemar Weiss
Abdominoplastyka odwrócona jest bardzo rzadko stosowaną operacją, wymyśloną pod koniec lat siedemdziesiątych (1977) przez Rebella. Zasadniczo jej cel polega na tym samym, co standardowej abdominoplastyki. Teoretycznie ma więc być sposobem na radzenie sobie z przypadłością w postaci nadmiaru skory brzucha nad pępkiem. Jest jednak metodą, której efekt estetyczny jest mocno wątpliwy (blizna pooperacyjna jest o wiele bardziej widoczna, niż przy zwykłej abdominoplastyce – wychodzi spod stanika, ściągana cały czas napięciem skóry brzucha).


W zestawie, osobno czy wcale?

Przeglądając oferty kalifornijskich klinik dowiadujemy się, że operacja przeprowadzana bywa nawet przy okazji powiększania piersi, a także wśród kobiet po mastektomii. Widoczność blizny w połączeniu z wysokim ryzykiem stawia jednak jej sensowność pod znakiem zapytania. - Jeśli efekt estetyczny jest niesatysfakcjonujący, to ciężko w ogóle mówić, że jest to operacja estetyczna. Nawet w chirurgii  reparacyjnej (w połączeniu z remodelingiem piersi, wykorzystując wspólne blizny) jest to operacja ryzykowna, najczęściej przeprowadzana w dwóch etapach – twierdzi nasz rozmówca.

W Polsce abdominoplastykę odwróconą przeprowadza się rzadko. Plastyka brzucha, jak każda operacja, niesie za sobą ryzyko. Niektórzy specjaliści zdają się jednak nie zwracać na to uwagi, zwłaszcza, jeśli mogą w ten sposób wyróżnić się. Właśnie ta chęć wyróżnienia się, zdaniem naszego eksperta, powoduje, że operację wykonuje się najczęściej w Tunezji.

- Dziś przeprowadza się ją przede wszystkim w Tunezji. Można zadać sobie pytanie, dlaczego akurat tam? Moim zdaniem są tego dwa powody. Pierwszym z nich jest niebezpieczna sytuacja geopolityczna tego kraju, która powoduje, że obecnie w celach turystycznych mało kto tak naprawdę wybiera Tunezję jako miejsce wypoczynku. Drugim powodem jest po prostu stosunkowo słaby stopień wykształcenia tamtejszych chirurgów. Wykonując zabiegi, których na Zachodzie raczej się już nie robi (bądź robi się bardzo rzadko), mają nadzieję na to, że będą robić coś, co wyróżni ich na tle zagranicznych „kolegów po fachu” - mówi dr Waldemar Weiss.

Nim poważnie pomyślimy o plastyce brzucha, czy to całkowitej, czy odwróconej, czy częściowej, skonsultujmy się z dobrym specjalistą. Może się bowiem okazać, że w naszym przypadku wystarczy umbilikoplastyka – plastyka pępka, która dawniej wykonywana była właśnie podczas plastyki górnej części brzucha. Jest to operacja nie tylko szybka i prosta, ale przede wszystkim zdecydowanie bezpieczniejsza od abdominoplastyki odwróconej.

Napisz do Nas

Zapytaj o ten zabieg