Widoczne, nieestetyczne blizny mogą obniżać poczucie własnej wartości. Na ostateczny wygląd tej zmiany wpływa wiele czynników. Wśród nich znajduje się odpowiednia pielęgnacja rany oraz mobilizacja blizny. Jak prawidłowo zadbać o bliznę, aby nie doszło do jej przerostu i nie odróżniała się znacząco od zdrowej skóry?

 

Jak pielęgnować bliznę?

Kształtowanie się blizny może trwać kilka miesięcy do 2 lat. Na ostateczny kształt, wygląd i wielkość blizny wpływa wiele czynników. Na część z nich nie mamy wpływu, ale inne możemy modyfikować. Zanim sięgniemy po dobrą maść na blizny, warto pamiętać, że istotne znaczenie ma już sama pielęgnacja rany, w której miejscu będzie powstawała blizna.

Oczyszczanie rany oraz jej odkażanie to pierwszy krok do mniej widocznej, nieszpecącej blizny. Rana po uszkodzeniu skóry powinna być regularnie oczyszczana. Należy też bezwzględnie pamiętać o ochronie rany przed promieniowaniem słonecznym. Produkt z filtrem powinien być aplikowany przez cały okres, aż do momentu całkowitego zakończenia formowania się blizny.

Co na blizny jest skuteczne?

Zaraz po całkowitym zagojeniu się rany można sięgnąć po dobry żel lub maść na blizny. Przy świeżych bliznach skuteczne są plastry silikonowe. Silikon zapewnia nawodnienie tkanek i chroni przed nadmierną produkcją kolagenu, który przyczynia się do przerastania blizny oraz powstawania grubej, odstającej od otaczającej skóry zmiany. 

Jaka maść lub krem na blizny jest skuteczna? Oprócz wspomnianych preparatów silikonowych dostępne są też inne produkty. Skuteczne są produkty z wyciągiem z cebuli i heparyną. One również, podobnie jak silikony, zapobiegają przerastaniu blizny. Zmniejszają też swędzenie i zaczerwienienie skóry.

Mobilizowanie blizny

Ważnym elementem procesu powstawania estetycznej blizny jest jej mobilizowanie. Polega ono na odpowiednim masowaniu tkanek, które zapobiega zrastaniu się ze sobą sąsiadujących warstw

Mobilizowanie blizny początkowo może polegać jedynie na delikatnym uciskaniu skóry wokół blizny. Gdy zmiana nie jest jeszcze w pełni zagojona, można wykonywać jedynie ruchy, które nie spowodują rozejścia się rany. Pomocna na tym etapie jest konsultacja z fizjoterapeutą. Gdy rana jest już w pełni zagojona, można przystąpić do nieco bardziej intensywnego masażu, który polega na przesuwaniu skóry oraz aktywacji tkanek. Dbanie o bliznę wymaga cierpliwości oraz systematyczności. Efektem jest jednak nieprzerośnięta, kształtna i estetyczna blizna.