Podrażniają skórę, uczulają, mogą wywołać zaburzenia endokrynologiczne, a nawet raka. Szkodliwe dla zdrowia składniki kosmetyków niestety obecne są w większości dostępnych na rynku preparatów do pielęgnacji urody. Naszym zadaniem jest wybór tego, który nie wyrządzi nam krzywdy. Zazwyczaj ma on najkrótszy skład, nie jest perfumowany i nie zawiera następujących substancji:



Parabeny

To powszechnie stosowany środek konserwujący, który zapobiega rozmnażaniu się bakterii, pleśni i drożdży w produktach kosmetycznych. Parabeny posiadają właściwości naśladujące estrogen - żeński hormon, którego nadmiar w organizmie wywołuje szereg schorzeń i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Są absorbowane przez organizm i wielokrotnie zostały zidentyfikowane w próbkach z biopsji z nowotworów piersi.

Obecne w: kosmetykach do makijażu, płynach do kąpieli, dezodorantach, szamponach i preparatach do mycia twarzy.

Sztuczne barwniki

Najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia są barwniki naturalne, na przykład pochodzenia mineralnego lub roślinnego (najstarszym barwnikiem uzyskiwanym z roślin jest na przykład henna). Syntetycznie uzyskiwane barwniki obecne najczęściej w kolorowych kosmetykach oraz preparatach “udających” zapachem i kolorem coca-colę czy czekoladę, łączone są z alergiami oraz wywoływaniem ADHD u dzieci.
W Europie wycofano ze sprzedaży rakotwórcze barwniki uzyskiwane z ropy naftowej oraz smoły węglowej - nadal są one dostępne w kosmetykach na terenie Stanów Zjednoczonych.

Zapach

Ma wpływ na samopoczucie i jest mocno zakorzeniony w naszych przekonaniach o skuteczności kosmetyków. Wiedzą o tym ich producenci, którzy dbają o to, by miodowy balsam do ciała pachniał intensywniej niż otwarty słoik naturalnego miodu. Dziwnie brzmiący składnik (bo czym właściwie jest zapach?) jest de facto terminem stworzonym na określenie tajnej formuły zapachowej konkretnych produktów. W jej części składowe wchodzi szereg substancji chemicznych, które odpowiedzialne są za wywoływanie alergii, atopowego zapalenia skóry, niewydolności oddechowej oraz (prawdopodobnie) problemów z płodnością. Generalnie im mniej perfum w kosmetyku, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Obecne w: wodach toaletowych, szamponach, balsamach i masłach do ciała, kremach do twarzy.


Ftalany

Grupa substancji chemicznych stosowanych w setkach produktów w celu zwiększenia elastyczności i miękkości tworzyw sztucznych. Obecne są w produktach higieny osobistej (podpaskach i tamponach), ale też lakierach i zmywaczach do paznokci, lakierze do włosów, balsamach nawilżających. Odpowiedzialne są za zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi, zbyt wczesny rozwój piersi u dziewcząt.

Triklosan

Środek przeciwbakteryjny wywołujący upośledzenie układu immunologicznego, zaburzenia gospodarki hormonalnej, podrażnienie skóry i depresję. Bardzo często występuje w mydłach antybakteryjnych oraz pastach do zębów.

Warto wiedzieć: badania potwierdziły, że używanie mydła antybakteryjnego nie ma żadnych dodatkowych właściwości w porównaniu do stosowania zwykłego mydła.


Laurylosiarczan sodu (SLS)

Substancja odpowiedzialna za spienianie kosmetyków: szamponów, żelów do mycia ciała, płynów do kąpieli. Podrażniają skórę, oczy oraz płuca, ale ich najbardziej niebezpieczną cechą jest wchodzenie w interakcję z innymi środkami chemicznymi, a co za tym idzie, wywoływanie raka.

Formaldehyd

Oficjalnie uznany za niebezpieczny dla zdrowia przez Międzynarodową Agencję Badań Nad Substancjami Rakotwórczymi (IARC). Stosowany w celu zapobiegania rozwojowi bakterii.

Obecny w: lakierach do paznokci, odżywkach do włosów, płynach do kąpieli, szamponach, środkach czyszczących, cieniach do powiek.

Toluen

Bardzo niebezpieczny dla zdrowia - zwłaszcza dla kobiet w ciąży, u których może wywołać wady rozwojowe płodu. Wytworzony z ropy naftowej lub smoły węglowej silny rozpuszczalnik.

Obecny w: lakierach do paznokci, odżywkach do paznokci, farbach do włosów.

Glikol propylenowy

Organiczny związek chemiczny stosowany do kondycjonowania skóry. Ma działanie drażniące, wywołuje choroby skóry. Szkodliwy jest nawet, jeśli jego stężenie w kosmetyku jest mniejsze niż 2 proc.

Obecny w: kremach do opalania, kosmetykach do makijażu, odżywkach, szamponach i lakierach do włosów.