Noworodek nie potrzebuje wielu kremów i balsamów, ich nadmiar wręcz jest niewskazany. Nie należy kupować tych dedykowanych do konkretnych części ciała, jak i szamponów, odżywek, mydeł, maści jeśli nie ma ku temu wskazań zdrowotnych. Po pewnym czasie rodzic na pewno sam skompletuje idealną "kosmetyczkę niemowlaka", dopasowaną do potrzeb własnego dziecka. Oprócz gazików, wacików, soli fizjologicznej, preparatu do dezynfekcji pępka czy maści na ewentualne odparzenia, w wyprawce mojego dziecka znalazł się krem do mycia i kąpieli 2 w 1, krem z filtrem oraz krem do pielęgnacji twarzy i ciała 2 w 1.
Wybór kosmetyków dla maluchów wymaga sporego wysiłku, a najczęściej nasza przygoda z naturalnymi kosmetykami rozpoczyna się właśnie w okresie oczekiwania na dziecko. Mamy trochę więcej czasu i zaczynamy interesować się INCI, a jego analiza nie należy do najłatwiejszych.
Składniki, których należy unikać!
Oto lista tych składników, których z pewnością należy unikać:
- SLS i SLES (Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate) - detergenty naruszające barierę lipidową;
- Parabeny (Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Beznylparaben, Butylparaben) - konserwanty, które mogą powodować podrażnienia;
- PEG i PPG (glikole polietylenowe i glikole polipropylenowe);
- Filtry przenikające - Etylhexyl Methoxycinnamate, Octyl Methoxycinnamate, Benzophenone-3, 4- Methylbenzylidene Camphor, Octyl Dimethyl PABA;
- Dimethicone - sylikon;
- Phenoxyethanol – konserwant;
- Triethanolamine (TEA) - środek zmiękczający i regulujący PH. Substancja podejrzewana o działanie rakotwórcze;
- Paraffinum liquidum - olej mineralny otrzymywany w procesie destylacji ropy naftowej. Na powierzchni skóry tworzy nieprzepuszczalną warstwę.
Postaw na prosty skład
Płyn, żel, mydło, a może emulsja emolientowa? Istotny jest prosty skład, zawartość substancji kojących podrażnienia oraz brak olejków eterycznych.
Wzięłam pod lupę kilka popularnych produktów. Oto wynik mojej analizy!
Oillan Baby, płyn do mycia i kąpieli 2w1 spełnia te 3 wymogi. Posiada specjalną formułę opartą na łagodnych substancjach myjących pochodzenia naturalnego. Zapewnia odpowiednią pielęgnację skóry wrażliwej, atopowej i skłonnej do alergii. Gliceryna zawarta w produkcie wiąże i zatrzymuje wodę w naskórku, bisabolol natomiast przyczynia się do łagodzenia podrażnień i zaczerwienień skóry, pobudza regenerację oraz redukuje nieprzyjemne uczucie swędzenia, ponad to kwas mlekowy wzmacnia barierę ochronną naskórka, pozostawiając miękką i gładką skórę. Produkt nie zawiera SLS-ów, oleju mineralnego, pochodnych ropy naftowej, składników pochodzenia zwierzęcego, sylikonów, syntetycznych konserwantów, dlatego też zdecydowałam się dołączyć go do kosmetyczki mojego dziecka. Zdecydowane TAK.
INCI: Aqua (woda), Glycerin (gliceryna), Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside, Betaine, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Bisabolol (bisabolol), Parfum, Lactic Acid (kwas mlekowy), Citric Acid, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Xanthan Gum, Tocopherol (witamina E), Ascorbyl Palmitate, Lecithin.
Emolium Dermocare, emulsja do kąpieli od 1 dnia życia - to przykład popularnej wśród mam marki, której skład mnie nie przekonuje i z pewnością NIE jest to mój wybór zakupowy. Oleje mineralne (Mineral Oil), parafina ciekła (Paraffinum Liquidum, Paraffinum Oil), wazelina (Petrolatum) oraz inne substancje ropopochodne nie powinny znaleźć się w składzie kosmetyków dla noworodka, ponieważ ich główną wadą jest zatykanie porów. Skóra w związku z tym nie ma jak się pocić i usuwać toksyn z organizmu. Związki te hamują również dostęp tlenu do skóry (stanowią szczelną barierę) oraz sprzyjają rozwojowi bakterii beztlenowych.
INCI: Paraffinum Liquidum, Caprylic/Capric Triglyceride, Isopropyl Palmitate, PEG-40 Sorbitan Peroleate, Butyrospermum Parkii (Shea Butter), Macadamia Ternifolia Seed Oil, Canola Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Laureth-7 Citrate, Peg-8, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Ascorbic Acid, Citric Acid.
Ochrona przeciwsłoneczna dziecka
Skóra dzieci do 3 roku życia wymaga specjalistycznej ochrony przeciwsłonecznej, gdyż jest cienka a zarazem zawiera mniejsze ilości melaniny, co przyczynia się do jej większego narażenia na negatywne skutki promieniowania. Wśród kosmetyków z filtrami dla dzieci znajdziemy takie, które w składzie będą zawierały tylko i wyłącznie filtry mineralne, inne tylko chemiczne. Istnieją również preparaty, które zawierają filtry mieszane – zarówno mineralne jak i chemiczne. Czym należy się sugerować wybierając kosmetyki ochronne na słońce dla naszego malucha? To kolejna batalia, którą stoczyłam z INCI szukając produktu, który spełni moje oczekiwania i będzie odpowiedni dla wrażliwej skóry dziecka.
Dermedic Baby, Sunbrella Krem ochronny dla dzieci i niemowląt, SPF 50 - to krem zawierający dwa filtry mineralne czyli cząsteczki, które odbijają i rozpraszają fotony UV. Utrzymują się na skórze zdecydowanie krócej niż filtry chemiczne, ale nie wywołują reakcji alergicznych, co jest preferowane w przypadku skóry niemowlaka.
INCI: Aqua, Zinc Oxide[Nano], Caprylic/Capric Triglyceride, Glyceryl Isostearate, Polyhydroxystearic Acid, Titanium Dioxide [Nano], Aluminia, Stearic Acid, Cyclomethicone, Glycerin, Sorbitan Oleate, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Betaine, Isopropyl Palmitate, Olea Europaea Fruit Oil, C12-15 Alkyl Benzoate, Lanolin, Butyrospermum Parkii Butter, Sodium Chloride, Cera Microcristallina, Linum Usitatissimum Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Hydrogenated Castor Oil, Panthenol, Allantoin, Parfum, Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol.
Pharmaceris S, krem ochronny dla dzieci, SPF 50+ posiada dość obszerny skład i zawiera filtr przenikający, co do którego nie mamy pewności, że jest w 100% bezpieczny. Nie zaleca się stosowania tego typu filtrów w produktach dla dzieci, kobiet w ciąży czy karmiących piersią ze względu na przenikalność przez skórę i brak jednoznacznych informacji o ich wpływie na zdrowie. Proponuję w związku z tym unikania filtrów takich jak: Etylhexyl Methoxycinnamate (Octylmethoxycinnamate), Benzophenone-3 , 4- Methylbenzylidene Camphor , Octyl Dimethyl PABA.
INCI: Aqua, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, C12-15 Alkyl Benzoate, Octocrylene, Titanium Dioxide (nano), Butylene Glycol, Cetyl Alcohol, Potassium Cetyl Phosphate, Ethylhexyl Triazone, Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol (nano), Dicaprylyl Carbonate, Hydrogenated Dimer Dilinoleyl / Dimethylcarbonate Copolymer, Alumina, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Decyl Glucoside, Xanthan Gum, Lonicera Caprifolium (Honeysuckle) Flower Extract, Caprylyl Glycol, Passiflora Incarnata (Passionflower) Seed Oil, Tromethamine, Caprylic/Capric Triglyceride, Simethicone, Lonicera Japonica (Honeysuckle) Flower Extract, Propylene Glycol, Laminaria Ochroleuca Extract, Glycerin, Sorbitol, Lecithin, Collagen, Sodium Chondroitin Sulfate, Folic Acid, Disodium EDTA, Glyceryl Caprylate, Phenoxyethanol, Phenethyl Alcohol.
La Roche-Posay, Anthelios DERMO-PEDIATRICS, spray dla dzieci SPF 50+ zawiera jeden filtr mineralny i 6 chemicznych. Skład jest odpowiedni dla dzieci powyżej 3 roku życia, a dla noworodków rekomenduje jednak 2 filtry mineralne.
INCI: Aqua/Water, C12-15 Alkyl Benzoate, Glycerin, Propylene Glycol, Ethylhexyl Salicylate, Alcohol Denat., Styrene/Acrylates Copolymer, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Drometrizole trisiloxane, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Triazone, Polyester-5, Acrylates Copolymer, Caprylyl Glycol, Disodium EDTA, Ethylenediamin/ Stearyl Dimer Dilinoleate Copolymer, Isopropyl Lauroyl Sarcosinate, PEG-8 Laurate, Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid, Tocopherol, riethanolamine.
Jaki krem do twarzy i ciała niemowlaka?
Pielęgnacja skóry niemowlęcia jest niełatwym zadaniem, gdyż posiada ona naturalne skłonności do wysuszania się, co związane jest z jej niedojrzałością. Chcąc zachować ciągłość pielęgnacji dziecka do twarzy i ciała wybrałam krem Oillan. Pamiętajcie jednak, że nie zawsze wszystkie produkty tej samej firmy będą tak samo dobre (nie należy tego zakładać). Ten delikatny krem zawiera w składzie masło shea (5%) odbudowujące barierę hydrolipidową, glicerynę (4,8%), która ogranicza przeznaskórkową utratę wody, cucurbitynę łagodzącą podrażnienia i zaczerwienienia oraz kwasy omega-3 i omega-6, obecne w oleju z nasion rokitnika, które długotrwale odżywiają, wzmacniają i odbudowują podrażniony naskórek.
INCI: Aqua, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Glycerin, Dicaprylyl Carbonate, Cetyl Alcohol, Myristyl Myristate, OCtyldodecanol, Glyceryl Stearate, Glyceryl Stearate Citrate, Passiflora oncarnata Seed Oil, Parfum, Hippophae Rhamnoides Seed Oil Cucurbita Pepo Seed Extract, Tocopheryl Acetate, Glyceryl Caprylate, Citric Acid, Xanthan Gum.
Niestety nie mogę pogodzić się z faktem, iż Johnson's baby, krem intensywnie pielęgnujący jest reklamowany jako produkt hipoalergiczny, a taką informację otrzymujemy na stronie producenta. Owszem nie zawiera barwników, parabenów, SLS i SLES, ale w składzie znajdziemy inne substancje, które nie powinny być stosowane u niemowląt. Pierwsza z nich to phenoxyethanol konserwant przenikający przez skórę. Nie zaleca się używania go w przypadku tych bardzo wrażliwych, gdyż jest substancją alergenną zdolną do spowodowania licznych podrażnień. Kolejna to disodium EDTA stabilizator i konserwant pochodzenia syntetycznego o działaniu drażniącym skórę i błony śluzowe w większym stężeniu. Szczególnie groźny jest w kosmetykach w aerozolu i sprayu. W takiej postaci może wywołać nieżyt spojówek, kaszel i duszności. Nie jest zalecany dla kobiet w ciąży, mam karmiących oraz dzieci, a niestety znalazłam go w kilku produktach dedykowanych tej grupie odbiorców.
INCI: Aqua, Glycerin, Cocoglycerides, Cetyl Alcohol, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Zea Mays (Corn) Starch, Ethylhexylglycerin, Hydrogenated Palm Glycerides, Potassium Cetyl Phosphate, p-Anisic Acid, Carbomer, Disodium EDTA, Sodium Hydroxide, Tocopherol, Phenoxyethanol, Parfum
Pierwsze dni, tygodnie oraz miesiące życia to okres, w którym należy ze szczególną uwagą dobierać kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowlaka. Podczas codziennej pielęgnacji należy pamiętać o zmieniających się z upływem czasu potrzebach dziecka i reagować gdy dany produkt przestaje służyć skórze malucha. Nie zapach, barwa produktu czy ładne opakowanie jest istotna a SKŁAD kosmetyków, który niestety może ulegać zmianie, więc proponuję również porównywać preparaty przy kolejnych zakupach.