Zapewne znacie skin cycling, który polega na świadomej pielęgnacji twarzy. Wyobraźcie sobie, że istnieje również włosing. Obecnie to słowo staje się naprawdę popularne. Warto dowiedzieć się więcej, na temat tego, na czym polega.
Włosing w pigułce
Włosing to termin, który określa przemyślaną i świadomą pielęgnację włosów. Aby ją zastosować, należy najpierw dowiedzieć się, jakie są potrzeby włosów i na tej podstawie przygotować rytuał pielęgnacyjny. Właśnie dzięki temu można osiągnąć naprawdę dobry efekt i sprawić, że włosy będą lśnić. Autorką terminu jest Agnieszka Niedziałek, która wymyśliła go i dokładnie opisała w swojej książce "Robię włosing". Warto wiedzieć, iż na początek odwoływał się przede wszystkim do włosowej sauny. Obecnie włosing oznacza dopasowaną do potrzeb włosów pielęgnację, dzięki której poprawia się ich kondycja. Włosing przeznaczony jest dla wszystkich osób, które chcą zregenerować włosy i naprawić uszkodzenia powstałe na skutek zabiegów fryzjerskich czy stylizacji na gorąco. Metoda sprawdzi się także dla tych, którzy chcą zadbać o pH skóry głowy.
Jak wykonać włosing?
Aby móc czerpać profity ze świadomej pielęgnacji włosów, trzeba określić rodzaj oraz porowatość. Należy wiedzieć, że dokładne określenie porowatości włosów możliwe jest pod mikroskopem, jednak można przeprowadzić prosty test, który wskaże mniej więcej, jaki ma się rodzaj włosów. Wystarczy wrzucić włos do szklanki wody. Jeśli opadnie na dno, włosy są wysokoporowate, a gdy pływa na powierzchni – niskoporowate. Włosy wysokoporowate mają mocno odchyloną łuskę od łodygi włosa, a przez to są bardzo narażone na przesuszenie. Są to przede wszystkim takie włosy, które poddawane są częstym zabiegom koloryzacji i stylizacji na gorąco. Włosy średnioporowate charakteryzuje łuska w mniejszym stopniu odchylona od łodygi. Tego rodzaju włosy także najczęściej posiadają osoby, które poddawały je w przeszłości zabiegom koloryzacji, ale takie kosmyki mają też często osoby, których włosy z natury się kręcą lub falują. Włosy niskoporowate to zwykle włosy dziewicze. Łuski ściśle przylegają do łodygi włosa. Takie pasma są najczęściej mocne i lśniące, ale trudno poddają się stylizacji.
Czym jest PEH i jakie znaczenie ma dla Waszych włosów?
Trzeba także zapoznać się z pojęciem PEH. Pod tym skrótem kryją się proteiny, emolienty i humektanty. Proteiny stanowią budulec włosów i wypełniają mikrouszkodzenia powstałe na ich powierzchni. Jeżeli Wasze włosy są pozbawione objętości i matowe, to koniecznie powinnyście stosować kosmetyki z proteinami, np. kaszmir, keratynę, czy też jedwab. Jeżeli włosy są bardzo przesuszone oraz szorstkie, to należy zastosować emolienty. Można wybrać np. naturalne oleje. Doskonale sprawdzi się masło shea. Warto sięgnąć też po naturalne woski. Z kolei humektanty należą do substancji nawilżających, które odpowiadają za magazynowanie wody. Jeżeli zmagacie się z matowymi, pozbawionymi objętości włosami, to koniecznie wybierzcie kosmetyk kwasem hialuronowym bądź mocznikiem