Trychologia w Polsce rozwija się dynamicznie, chociaż nie każdy wie, że zawód trychologa łączy w sobie wiedzę z zakresu nauk medycznych i klinicznych, ale także biologicznych i farmaceutycznych. W jaki sposób zatem zdobyć rzetelne wykształcenie trychologiczne poparte wiedzą naukową? O tym porozmawialiśmy z prof. Magdaleną Górską-Ponikowską, kierownik studiów podyplomowych Trychologia kliniczna GUMEDICUM.

 

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie GUMEDICUM Trychologia kliniczna to pierwsze studia podyplomowe w Polsce, które łączą rzetelną wiedzę kliniczną z praktycznym podejściem biznesowym i są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku trychologicznego na edukację opartą na najnowszych zdobyczach nauk medycznych oraz oferują kompleksową edukację lekarzom, kosmetologom i trychologom. 

Redakcja Zatoki Piękna: Co skłoniło Gdański Uniwersytet Medyczny do otwarcia kierunku Trychologia kliniczna?

Prof. Magdalena Górska-Ponikowska: Zawód trychologa jest interdyscyplinarny – łączy bowiem w sobie wiedzę z zakresu nauk medycznych i klinicznych, ale także biologicznych i farmaceutycznych. Mamy tu na myśli nie tylko podstawową wiedzę z zakresu dermatologii i endokrynologii czy rozumienia składów kosmetyków w celu odpowiedniego ich doboru, ale także fakt, że coraz więcej osób mających problemy ze skórą głowy i włosami potrzebuje kontaktu ze specjalistą psychologiem, a nawet w skrajnych przypadkach psychiatrą. Naszym celem było połączenie i przedstawienie studentom wiedzy niezbędnej w tym zakresie – zarówno dla osób z wykształceniem medycznym, ale także niemedycznym. Kolejnym ważnym powodem była walka z dezinformacją. W mediach pojawia się wiele niepotwierdzonych informacji, które nie są zgodne z aktualną wiedzą opartą na dowodach naukowych (evidence-based medicine). W szczególności dotyczy to onkokosmetologii i innych specjalistycznych dziedzin. Naszym celem jest zapewnienie rzetelnej edukacji specjalistom, aby mogli oni skutecznie i odpowiedzialnie pomagać pacjentom.

Jakie są główne cele edukacyjne Trychologii klinicznej na GUMed?

Na naszym kierunku kluczowa jest zarówno edukacja z zakresu nauk podstawowych, takich jak biochemia, histologia oraz fizjologia, gdzie skupiamy się na skórze głowy i włosach, jak również z zakresu nauk klinicznych, takich jak dermatologia, psychiatria, psychologia, endokrynologia oraz dietetyka kliniczna. Dodatkowo kładziemy nacisk na edukację z zakresu mechanizmów molekularnych i makromolekularnych, aby móc określić efekty poszczególnych kuracji oraz działanie substancji aktywnych zawartych w stosowanych preparatach. Co jest równie ważne, studentów naszych studiów podyplomowych uczymy korzystania z baz danych oraz weryfikowania literatury naukowej, gdyż nie każda publikacja dostępna w internecie jest godna zaufania i zgodna z aktualną wiedzą naukową.

 

 

Jaką wiedzę wynoszą studenci po ukończeniu takich studiów?

Duży nacisk kładziemy na diagnostykę chorób skóry głowy, obejmującą nie tylko różnego rodzaju łysienia, ale również różne dermatozy, takie jak ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry) i AZS (atopowe zapalenie skóry). Zajmujemy się również dermatozami związanymi z grzybicami, o których mówi się niewiele. Dzięki współpracy z Kliniką Dermatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego możemy również przedstawić studentom najnowsze osiągnięcia z zakresu diagnostyki trichoskopowej, w tym z użyciem mikroskopii kofonkalnej – w Polsce dostępnych jest kilka takich urządzeń. Oferujemy ponadto kształcenie z zakresu doboru odpowiednich preparatów przy problemach ze skórą głowy czy włosami, oraz wiedzę na temat stosowanych preparatów i kuracji oraz doboru odpowiedniej pielęgnacji.

Co więcej, program studiów został poszerzony o zakres onkokosmetologii czyli zajęcia prowadzone z onkologiem i dermatologiem, którzy przedstawią kiedy można zacząć stosowanie preparatów na skórę głowy po chemio/radioterapii oraz jaki powinien być skład danych produktów. Zwrócimy również uwagę na działanie leków na mieszki włosowe, w tym aspekt pooperacyjnego wypadania włosów.

Celem studiów jest również przekazanie wiedzy z zakresu nauk inżynierii biomedycznej, tworzenia marki własnej i brandingu, czyli jak odnieść sukces w social mediach oraz jak zarządzać gabinetem i SPA.

Jakie zajęcia znajdziemy na kierunku trychologia kliniczna?

Program jest prowadzony przez wybitnych profesorów medycyny i farmacji, naukowców, klinicystów - dermatologów, endokrynologów, farmaceutów, a także psychiatrę, którzy przekazują zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną.  Zajęcia prowadzą praktykujący na co dzień psycholog dziecięcy, psycholog dorosłych oraz dietetyk kliniczny. W naszej kadrze jest również onkolog, a także anestezjolog, który w nadchodzącym roku akademickim poruszy aspekt wpływu rodzaju znieczulenia na mieszki włosowe. Aby zapewnić studentom wiedzę z tworzenia marki własnej, zajęcia prowadzone są także przez specjalistów od social mediów.

W pierwszym semestrze studenci uczą się wiedzy podstawowej z zakresu biochemii, histologii, analizy mikroskopowej, a także biorą udział w zajęciach z zakresu symptomatologii klinicznej, takich jak dermatologia, analiza trichoskopowa i pielęgnacja skóry głowy. Zajęcia prowadzą głównie dermatolodzy, biochemicy oraz specjaliści z dziedziny histologii.

W drugim semestrze studenci uczestniczą w zajęciach praktycznych, koncentrując się na diagnostyce chorób skóry głowy, zajęć z zakresu endokrynologii, badaniach trichoskopowych oraz doborze odpowiedniej pielęgnacji. Obejmują one zabiegi pielęgnacyjne i plany terapeutyczne dermatoz skóry i skóry głowy. Studenci mają także zajęcia z recepturowania i tworzenia własnych kosmetyków.   Aby nauczyć się przekazywania diagnozy w odpowiedni sposób, reagowania na potrzeby pacjentów oraz skierowania ich do odpowiednich specjalistów, prowadzone są zajęcia z psychiatrą i psychologami, którzy specjalizują się w pracy z dziećmi i osobami dorosłymi.

Dodatkowo, zarówno w pierwszym, jak i drugim semestrze, odbywają się zajęcia z dietetyki klinicznej.

Ważnym aspektem edukacji są również zajęcia z branding marketingu – tworzenie marki własnej oraz osiąganie sukcesu w mediach społecznościowych.

Jak wyglądają zajęcia i gdzie się odbywają?

Zajęcia odbywają się stacjonarnie, ponieważ uważamy, że praktyka jest tutaj najważniejsza. Kontakt z wykładowcą i praca na odpowiednich sprzętach są kluczowe. Zjazdy odbywają się co 2 tygodnie, a zajęcia trwają około 8-10 godzin.

Zajęcia z zakresu nauk podstawowych i recepturowania odbywają się w budynku Collegium Biomedicum (Wydział Lekarski) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajęcia z farmakodynamiki, farmakokinetyki oraz przenikania substancji aktywnych z kosmetyków przez skórę odbywają się na Wydziale Farmaceutycznym naszej uczelni. Zajęcia z przedmiotów klinicznych prowadzone są w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Studenci pracują także w gabinetach trychologicznych i dermatologicznych.

Czy program studiów obejmuje również praktyki kliniczne? Jeśli tak, gdzie będą się odbywać?

Studenci w ramach praktyk klinicznych mają możliwość przeprowadzania konsultacji trychologicznych wraz z badaniem trichoskopowym i ustaleniem planów pielęgnacyjnych w partnerskich gabinetach trychologicznych oraz w pracowni trychologicznej (Katedra Chemii Medycznej GUMed).

Jakie możliwości zawodowe otwierają się przed absolwentami tego kierunku?

Studia są przeznaczone dla osób chcących zdobyć nowoczesną wiedzę i umiejętności niezbędne w salonach kosmetycznych oraz trychologicznych, uzdrowiskach, gabinetach odnowy biologicznej SPA i Wellness oraz działach rozwojowych firm kosmetycznych. Studia przygotowują także do pracy w gabinecie dermatologicznym lub medycyny estetycznej i współpracy z lekarzami różnych specjalności. Studenci nauczą się w praktyce jak prawidłowo rozpoznawać poszczególne typy łysień oraz problemy dermatologiczne, skutecznie prowadzić terapię trychologiczną oraz odpowiednią pielęgnację skóry głowy i włosów.

 

Prof. Magdalena Górska-Ponikowska
Prof. Magdalena Górska-Ponikowska

Jakie są wymagania rekrutacyjne na studia podyplomowe z trychologii klinicznej?

Wymagania, jakie słuchacze muszą spełnić, aby móc przystąpić do rekrutacji to ukończenie studiów wyższych (min. I stopnia). Studia są przeznaczone dla absolwentów kierunków studiów medycznych, kosmetologii, dietetyki lub innych specjalności, pod warunkiem udokumentowania osiągnięć lub działań w zakresie rozwoju trychologii.

Czy są planowane jakieś współprace z firmami kosmetycznymi lub trychologicznymi w ramach tego programu?

W ramach programu współpracujemy z renomowanymi firmami kosmetycznymi i trychologicznymi, co umożliwia nam przedstawienie studentom najnowszej wiedzy z zakresu różnych rozwiązań i planów pielęgnacyjnych. Jednakże, co istotne, plan nauczania na naszym kierunku nie powstał w kooperacji z żadną z firm ani nie ma na celu reklamowania jakichkolwiek preparatów. Kładziemy natomiast duży nacisk na przekazanie wartościowych informacji na temat doboru odpowiedniego schematu pielęgnacyjnego. Dlatego też zapraszamy wszystkie firmy do zaprezentowania się na kierunku trychologia kliniczna.

Jakie korzyści przynosi interdyscyplinarne podejście do nauczania trychologii klinicznej, łączące różne dziedziny medycyny?

Interdyscyplinarne podejście do nauczania pozwala spojrzeć na problem danego klienta/pacjenta w szerszy sposób. Problemy z owłosioną skórą głowy lub włosami są najczęściej objawem, który może wynikać np. z niewłaściwej gospodarki hormonalnej, glukozowo-insulinowej lub problemami natury psychicznej. Dlatego tak ważne jest holistyczne podejście i współpraca z lekarzem dermatologiem, endokrynologiem, ginekologiem, psychiatrą, psychologiem czy dietetykiem, aby móc ustalić przyczynę danego problemu i ją wyeliminować.

Jakie są plany na rozwój i rozszerzenie programu w przyszłości?

Na pewno wraz z postępem medycyny będziemy chcieli przekazać naszym studentom najbardziej aktualną wiedzę oraz możliwości terapeutyczne i pielęgnacyjne, które przyczynią się do prowadzenia skutecznych terapii u klientów/pacjentów. Obok rozwoju kierunku przygotowaliśmy ofertę pokrewną, czyli kosmetologie z elementami trychologii kierowaną do innej grupy odbiorców.

Dziękujemy Pani Profesor za rozmowę a słuchaczom studiów - życzymy ogromu praktycznej wiedzy.

Zapisy na studia dostępne są pod linkiem:  www.gumedicum.edu.pl/trychologia-kliniczna