Sezon na kleszcze zaczyna się już w marcu i trwa do listopada. Latem natomiast jest szczyt sezonu, rosną tym samym nasze obawy przed ukąszeniem przez kleszcza i zachorowaniem na boreliozę. Co warto wiedzieć o kleszczach? Jak ustrzec się ugryzienia? Jakie choroby grożą nam po ukąszeniu przez kleszcza i dlaczego borelioza budzi tak sile emocje i lęki w społeczeństwie? Na te i wiele innych pytań Czytelników Zatoki Piękna odpowiedzi udzielił dr Krzysztof Majdyło, który specjalizuje się w leczeniu boreliozy i chorób odkleszczowych.
Estera Gabczenko: Czym są kleszcze? Gdzie występują oraz jak dochodzi do ukąszenia przez kleszcza? Kiedy w ciągu roku kleszcze są niebezpieczne?
Dr Krzysztof Majdyło: Kleszcze to są małe pajęczaki, które występują teraz właściwie wszędzie. Są obecne nie tylko w dzikich lasach. Bytują również w ogrodach i w parkach miejskich. Stereotypem natomiast jest, że mieszkają wysoko na drzewach oraz mogą spadać nam na głowy. Większość kleszczy mieszka w trawie oraz w krzakach, czyli raczej bliżej ziemi i w ten sposób potrafią dostać się na nasze ciało. Z powodu zmiany klimatu sezon na kleszcze zaczyna się już w marcu i trwa do listopada. A więc występuje bardzo krótkie okno czasowe, w którym kleszcze są rzadkością. Latem oczywiście jest szczyt sezonu.
Które miejsca na ciele są narażone na ukłucie przez kleszcza?
Kleszcze mogą zaatakować każdą cześć ciała, a najłatwiej jest im wejść na nasze nogi. Dlatego idąc w wysoką trawę warto mieć długi spodnie. Kleszcze znajdują również „bezpieczne dla siebie” miejsca na ciele. Raczej nie znajdziemy ich w miejscach narażonych na otarcia, ale na przykład gdzieś pod pachą lub w jakimś nieoczywistym miejscu. Jednym z najbardziej ulubionych rejonów jest nasza głowa - miejsce owłosione i bardzo komfortowe dla żerowania kleszczy.
Dowiedz się więcej z naszego wywiadu wideo!
Pytania do eksperta, na które znajdziesz odpowiedź w naszym materiale wideo:
- Dlaczego ukąszenie kleszcza nie boli?
- Co robić, gdy na swoim ciele zauważymy kleszcza? Czy możemy go sami usunąć? Jak zrobić to bezpiecznie? Czym zdezynfekować ranę po kleszczu?
- Czego NIE robić?
- Jak ustrzec się ukąszenia kleszcza?
- Pokłuł mnie kleszcz. Czy powinienem pójść do lekarza?
- Jakie choroby grozą nam po ukąszeniu przez kleszcza? Inne postaci boreliozy…
- Dlaczego borelioza budzi tak sile emocje i lęki w społeczeństwie? Ile ludzi w Polsce choruje na boreliozę?
- Jaki jest typowy objaw, na podstawie którego można rozpoznać boreliozę, bez jakichkolwiek badań? Jak wygląda rumień i kiedy się pojawia? Czy rumień wędrujący daje nam jednoznaczne rozpoznanie boreliozy?
- Jakie są uznane metody leczenia boreliozy. Wokół tego tematu jest sporo kontrowersji. Są różne metody leczenia boreliozy: uznawana przez międzynarodową społeczność lekarzy, w Polsce zawarta w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTLEiCH), oraz „alternatywna” ILADS (International Lyme and Associated Diseases Society) – czym się one różnią?
- Czy po każdym ukłuciu kleszcza jest wskazane zastosowanie antybiotyku? Jak długo i kiedy stosować antybiotyki w leczeniu boreliozy?
- Jeżeli po wyleczeniu boreliozy nie mam żadnych objawów, ale wyniki badań są wciąż dodatnie, trzeba się "doleczyć" kolejnym cyklem antybiotyków?
- Czy dziś na podstawie testów można na 100 proc. odróżnić aktywne zakażenie od zakażenia przebytego w przeszłości?
- Czy krętki boreliozy mogą się uodpornić na stosowane antybiotyki?
- Czy przechorowanie boreliozy daje odporność; innymi słowy - czy można w życiu powtórnie zachorować?
- Czy kleszcze mogą jednocześnie przenosić bakterię boreliozy i wirusa kleszczowego zapalenia mózgu?
- Czy można się zakazić i tym, i tym?
- Borelioza urojona - co to takiego?