Podmiot leczniczy Copernicus, to kolejne miejsce, jakie odwiedzamy w ramach projektu portali Zatoka Piękna i Pomorskie Prestige, chcąc przybliżyć placówki medyczne z woj. pomorskiego pacjentom z kraju i spoza Polski. Nie sposób byłoby jednak zobaczyć wszystko, dlatego udaliśmy się do Szpitala im. Mikołaja Kopernika, gdzie mieliśmy niebywałą okazję wejść na Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Odział Neurochirurgii i do Centrum Laseroterapii. Rozmawialiśmy z lekarzami i mogliśmy z bliska przyjrzeć się pracy chirurgów.
Zapraszamy do oglądania fotorelacji!
Copernicus to kilka jednostek organizacyjnych z długoletnią historią, od kilku lat mocno modernizowanych. Spółka zarządza m.in. Szpitalem im. Mikołaja Kopernika, Szpitalem św. Wojciecha, Wojewódzkim Centrum Onkologii i Wojewódzką Przychodnią Stomatologiczną.
- „Największe przedsięwzięcie, którego się podjęliśmy, to budowa obiektu z blokiem operacyjnym przy Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie. Oprócz tego wykonaliśmy kompleksowe remonty prawie wszystkich oddziałów w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika i w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie. Zbudowaliśmy lądowisko dla śmigłowców w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika. W tej chwili rozpoczęliśmy budowę Centrum Diagnostyki Obrazowej, również przy szpitalu Mikołaja Kopernika. Zainwestowaliśmy duże środki na zakup aparatury medycznej oraz wyposażenia szpitali”– mówi w rozmowie z redakcją Zatoki Piękna Dariusz Kostrzewa, Prezes Zarządu Copernicus.
Podczas naszej wizyty w Szpitalu im Mikołaja Kopernika w Gdańsku, będącego częścią podmiotu Copernicus, zachowujemy standardy bezpieczeństwa, także podczas wejścia na sale operacyjne, które wywarły na nas niesamowite wrażenie.
Na Oddziale Neurochirurgii
Nasza wizyta na Oddziale Neurochirurgii nie była przypadkowa. Z uwagi na nowoczesne metody leczenia, w tym unikatowe operacje w zakresie podstawy czaszki, jam nosowych i oczodołu oraz na możliwość małoinwazyjnego leczenia dyskopatii i leczenia nowotworów rdzenia oraz kanału kręgowego, przyciąga on pacjentów z całej Polski, a także licznych cudzoziemców.
Jak wyjaśnił nam doktor Stanisław Adamski: - „Wykonujemy operacje guzów mózgu, różnego rodzaju, również te niezwykle skomplikowane z zastosowaniem technik neuromodulacyjnych, czyli wszczepieniem stymulatorów do mózgu, tzw. głęboka stymulacja mózgu. Operacje guzów kąta podstawy czaszki, które ze względu na swoje umiejscowienie wymagają współpracy neurochirurga z neurofizjologiem oraz użycia nowoczesnego sprzętu medycznego. Mówimy tutaj o śródoperacyjnej neuronawigacji, która pozwala ocenić dokładnie miejsce wejścia i położenie guza.
Oczywiście wykonujemy też operacje kręgosłupa, rdzenia kręgowego, zwyrodnieniowe, urazowe, od odcinku szyjnego aż po odcinek lędźwiowy. Jeżeli chodzi o operacje kręgosłupa i głowy, to nasi lekarze są doświadczonymi chirurgami w zakresie tych operacji.”
Co do wysokich umiejętności specjalistów z Copernicusa nie ma też wątpliwości Marek Białonoga, Sekcja Sprzedaży Komercyjnej: - „Dr Witold Libionka specjalizuje się w zabiegach głębokiej stymulacji mózgu, jest to operator, który wykonał prawdopodobnie najwięcej takich procedur w Polsce, bo ponad 300 i ma rewelacyjne wyniki, jeśli chodzi o poprawę stanu zdrowia pacjentów przy chorobie Parkinsona.”
- „W zespole neurochirurgów razem z prof. Wojciechem Klocem i dr Wojciechem Wasilewskim zaczęliśmy rozpowszechniać mało inwazyjne techniki wykonywane w operacjach górnego odcinka kręgosłupa, w operacjach urazowych, jaki i zwyrodnieniowych, w patologach pogranicza między kręgosłupem a mózgiem. Zmniejszyliśmy uraźliwość bardzo okaleczających operacji do minimum, dzięki wykorzystaniu wysokiej klasy sprzętu, bez niego nie byłoby to możliwe. Każda operacja zarówno kręgosłupa, jak i głowy, czy jest to chirurgia naczyniowa, czy chirurgia onkologiczna, czy chirurgia kręgosłupa, zwyrodnieniowa, wykonywana jest z użyciem nowoczesnych mikroskopów śródoperacyjnych” – dodaje dr Stanisław Adamski.
Na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej
Na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej podczas zabiegów „urazowych” stosuje się nowoczesne techniki operacyjne, w tym zespolenia dynamiczne, gwoździe śródszpikowe czy stabilizatory zewnętrzne. Z powodzeniem stabilizuje się tu stawy kolanowe, barkowe, skokowe i biodrowe, a także przeprowadza osteoplastykę zniekształceń stóp.
O możliwościach specjalistów pracujących na oddziale opowiedział nam doktor Rafał Pankowski: - „Wykonujemy w zasadzie wszystkie możliwe operacje z zakresu ortopedii, od zabiegów u dzieci, i to zarówno urazowych, jak i planowych, poprzez alloplastyki dużych stawów, zabiegi endoskopowe, chirurgię ręki, zabiegi nowotworowe oraz to, z czego jesteśmy najbardziej dumni, zabiegi z zakresu chirurgii kręgosłupa, które są realizowane zarówno przez ortopedów, jak i neurochirurgów. Ortopedia robi tutaj wszystko od A do Z, a niektóre rzeczy mają uznanie międzynarodowe.
To, co najbardziej wyróżnia nas na Pomorzu, to leczenie deformacji, nie tylko skolioz dziecięcych, ale deformacji szeroko rozumianych, czyli zniekształceń kręgosłupa o różnym podłożu, zarówno idiopatycznych skolioz, jak i zmian zwyrodnieniowych, po złamaniach, zapaleniach kręgosłupa, itd.
Posiadamy bardzo nowoczesną aparaturę, która minimalizuje ryzyko powikłań. Wszystko analizujemy na bieżąco, tworząc Polski Rejestr Chirurgii Kręgosłupa.
Z racji tego, że ortopedia jest bardzo szeroką specjalnością, mamy swoje podzespoły: zespół, który zajmuje się chirurgią ręki, zespół chirurgii dziecięcej, zespół endoskopii, zespół protezowy i zespół kręgosłupa”.
W Centrum Terapii Laserowej
W trakcie naszej wizyty w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika odwiedziliśmy też miejsce szczególne - Centrum Terapii Laserowej im. Fundacji POLSAT. To tu leczeni są mali pacjenci w pierwszym rzędzie z wrodzonymi anomaliami naczyniowymi, czyli różnorakimi wadami naczyń, przede wszystkim w zakresie skóry i tkanki podskórnej, ale też i głębiej położonych tkanek (np. w obrębie twarzoczaszki: warg, języka, podniebienia, powiek, spojówki oka itd.). Centrum zajmuje się również kompleksowym leczeniem blizn, a zwłaszcza blizn pooparzeniowych, w prowadzeniu których laseroterapia stanowi jedną z ważniejszych metod w terapii. Warto podkreślić, że jest to najlepiej wyposażony ośrodek tego typu w Polsce, a do tego posiada przyjazne warunki zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych.
- „W Centrum Terapii Laserowej mamy bardzo komfortowe warunki zarówno dla małych pacjentów, jak ich rodziców, a także sporo nowoczesnego sprzętu. Ostatnio pozyskaliśmy dwa nowe urządzenia, które bardzo rozszerzają nasze możliwości terapeutyczne. Posiadamy laser pulsacyjno-barwnikowy, dwa lasery neodymowo-yagowe, dwa lasery CO2, obecnie z opcją frakcyjną, laser diodowy, laser KTP czy urządzenie do diagnozowania chorób skórnych.
Leczymy głównie anomalia naczyniowe u dzieci i blizny, zwłaszcza pooparzeniowe. To są główne grupy pacjentów. Jednak trafiają do nas również dorośli z całego kraju, jako pacjenci komercyjni.” – podkreśla doktor Dariusz Wyrzykowski.
Nie dziwi nas, że Podmiot leczniczy Copernicus dzięki doskonale wyspecjalizowanej kadrze lekarzy i nowoczesnym urządzeniom medycznym z powodzeniem wykonuje nawet najbardziej skomplikowane operacje tak u pacjentów z kraju, jak i z zagranicy. - „Mamy sporą grupę pacjentów z zagranicy. Odwiedzają nas chorzy z całego świata, głównie są to pacjenci z UE, ale mamy też pacjentów z Kanady czy z USA” – podsumowuje Dariusz Kostrzewa.
Fotorelacja powstała we współpracy z Pomorskie Prestige: Copernicus health centre