Nowe technologie i sztuczna inteligencja podbijają nie tylko gabinety medycyny estetycznej, ale także kliniki stomatologii estetycznej. To właśnie one stoją za rozwojem aktualnych i przyszłych trendów. Czego spodziewać się w 2025 roku? Swoimi prognozami na temat kierunku rozwoju stomatologii estetycznej podzieliły się z redakcją Zatoki Piękna ortodontka dr n. med. Maria Orzelska oraz lek. stom. Magda Brona-Teżyk.
Zadbane uzębienie to nieodłączny element naszego wizerunku, który dodaje pewności siebie. Sama higiena jamy ustnej to jednak często zbyt mało, by cieszyć się idealnym, hollywoodzkim uśmiechem. Efekt? Duży wzrost popularności stomatologii estetycznej, dynamicznie rozwijającej się dziedziny, w której również nie brakuje nowych trendów. Determinują je coraz większe oczekiwania pacjentów, ale także nowe technologie, które nie omijają gabinetów stomatologicznych i ortodontycznych.
Inwestycja w zęby to jeden z częstszych kierunków wśród pacjentów zainteresowanych poprawą swojego wyglądu. Praca nad estetyką uśmiechu wymaga jednak ogromnego wkładu specjalistów, którzy coraz częściej przy użyciu minimalnie inwazyjnych zabiegów oraz nowych technologii przeprowadzają pełną metamorfozę uzębienia. Sprawdźmy, jakie trendy w 2025 roku będą dominować w stomatologii estetycznej.
Laserowe wybielanie zębów
Technologie laserowe, kojarzące się z zabiegami na skórę, w coraz większym stopniu wykorzystywane są także w stomatologii. Rosnącą popularnością cieszy się choćby laserowe wybielanie zębów, które jest szybsze i daje lepsze efekty. Zabiegi laserowe w gabinetach dentystycznych dały się poznać jako procedury, które niwelują dyskomfort, choćby podczas usuwania osadu i kamienia, leczenia chorób dziąseł czy wreszcie wspomnianego już wybielania.
- W HomeClinic od początku stawiamy na laserowe wybielanie zębów. Jest to nowoczesna metoda, która niesie za sobą znacznie mniej powikłań niżeli standardowe metody, jak np. przy użyciu lampy LED. Pacjent cieszy się od razu widocznym efektem wybielania, jest znacznie mniejsza nadwrażliwość w porównaniu z tradycyjnym wybielaniem, mniejsze ryzyko wystąpienia resorpcji przyszyjkowych czy nierównego wybielania – przekonuje lek. stom. Magda Brona-Teżyk.
Technologie laserowe pozwalają przede wszystkim przeprowadzać znacznie mniej bolesne zabiegi i zapewniają większą precyzję, która przekłada się tak na efekty, jak i krótszy okres rekonwalescencji. Zamierzone rezultaty, szczególnie w wybielaniu, dzięki laserom udaje się też osiągnąć szybciej. - Już jedna wizyta 1-godzinna wystarczy, by cieszyć się wybielonym naturalnym uzębieniem, gdzie inne metody potrzebują znacznie dłuższego czasu wybielania. Oczywiście wybór metody musi być zawsze dobrany indywidualnie do pacjenta i jego potrzeb. Jednak najczęściej wykonywanym zabiegiem jest u nas w gabinecie wybielanie laserowe, a dopiero potem wybielanie nakładkowe – dodaje lek. stom. Magda Brona-Teżyk.
Ortodoncja nakładkowa
Wśród mocniej zauważalnych trendów warto wyróżnić także ortodoncję nakładkową. Przezroczyste nakładki zastępują tradycyjne aparaty ortodontyczne, za czym przemawia tak wygoda, jak i estetyka. Przezroczyste alignery korygują wady zgryzu dyskretnie i bez dyskomfortu w czasie spożywania żywności czy higieny jamy ustnej. Powód? Są to nakładki zdejmowane, które dla wielu pacjentów wydają się jedyną opcją korekcji zgryzu w wieku dorosłym. Dodatkowo nakładki, stworzone w oparciu o skanowanie cyfrowe, są idealnie dostosowane do anatomii pacjenta.
Komentarz eksperta
dr n. med. Maria Orzelska
Leczenie nakładkowe w ostatnich latach nabrało ogromnej popularności. Jest to bardzo wygodna metoda w porównaniu z leczeniem aparatem stałym. Świetnie nadaje się do korekcji różnych wad zgryzu, jednak nie do wszystkich. Na pewno przewagą jest możliwość zdejmowania aparatu np. do spożywania posiłków lub mycia zębów. Powoduje mniej urazów błony śluzowej i języka. Jednak niektóre ruchy zębów, np. ich korzeni są trudne do uzyskania. Dużą atrakcyjnością cieszą się nakładki stosowane do leczenia wad zgryzu u dzieci. Pamiętać należy jednak, że decydując się na nakładki dokładamy większą ilość plastiku do środowiska.
Druk 3D w tworzeniu koron, mostów i nakładek ortodontycznych
Technologią, która z pewnością zrewolucjonizowała stomatologię estetyczną i w 2025 roku będzie rosnąć w siłę, jest druk 3D. Stomatologia estetyczna niewątpliwie rozwija się w kierunku wykorzystania druku 3D w tworzeniu koron, mostów i nakładek ortodontycznych, który sprzyja większej precyzji i redukuje liczbę potrzebnych wizyt. Technologia skraca czas leczenia i pozwala spełnić oczekiwania pacjentów, którzy wymagają indywidualnego podejścia. Dzięki drukowi 3D otrzymują oni produkt dopasowany do swojej anatomii, a samo obrazowanie 3D minimalizuje ryzyko pomyłek. Przekłada się to tak na większy komfort pacjenta, jak i na większą skuteczność leczenia.
Druk 3D umożliwia stworzenie indywidualnych szyn ortodontycznych, które są produkowane w oparciu o analizę rysów pacjenta. Technologia rozwija się ponadto w kierunku produkcji spersonalizowanych implantów, dlatego oczekiwania wobec niej są wysokie. - Druk 3D zrewolucjonizował świat stomatologii. Skrócił czas wykonania prac protetycznych jak i ortodontycznych. Cechuje się również, w zależności od jakości posiadanej drukarki, dokładnością i precyzją druku. Im bardziej dokładna drukarka, tym dłuższy czas wydruku. Jednak daje to możliwość zaopatrzenia pacjenta „na poczekaniu”, drukując potrzebną koronę tymczasową czy też nakładkę retencyjną. Protokoły „one visit” bardzo ułatwiają pracę lekarzowi oraz pacjentowi, redukując ilość potrzebnych wizyt – komentuje dr n. med. Maria Orzelska, specjalista ortodonta..
Odbudowa zniszczonych tkanek za pomocą biomateriałów
Skuteczność terapii i odpowiedź na indywidualne potrzeby pacjenta - te dwie rzeczy decydują w zasadzie o rozwoju wszystkich trendów w stomatologii estetycznej. Nie inaczej jest w przypadku coraz powszechniejszego stosowania biomateriałów, które ze względu na swoją biokompatybilność mocno redukują ryzyko reakcji alergicznych. - Biomateriał (zwany też materiałem biomedycznym) – jest to materiał, z którego można produkować elementy, mające bezpośredni kontakt z tkankami organizmu. Podstawową cechą biomateriałów jest ich biozgodność, czyli brak toksyczności oraz minimalne oddziaływanie na system immunologiczny – tłumaczy dr n. med. Maria Orzelska.
Niewątpliwą zaletą biomateriałów jest możliwość zapewnienia naturalnych efektów leczenia oraz wszechstronność zastosowania. Biomateriały znajdują zastosowanie w tworzeniu implantów i i wypełnień, przy czym obecnie najczęściej wykorzystuje się implanty tytanowe czy wypełnienie kompozytowe. - W stomatologii stosowane są różne biomateriały i dają one bardzo duże możliwości, między innymi naprawienia ciągłości tkanek. W zależności od rodzaju utraconej struktury tkankowej w obrębie układu stomatognatycznego lub przerwania jej ciągłości, mogą być wykorzystywane różne biomateriały, które powinny spełniać określone właściwości mechaniczne – dodaje dr n. med. Maria Orzelska.
Jak zauważa ortodontka, sama dziedzina biomateriałów dynamicznie się rozwija. - Stosowane implanty, a także śruby, mikropłytki lub klamry, zazwyczaj wykonane są z tytanu lub jego stopów. Postęp w dziedzinie biomateriałów spowodował, iż współcześnie wykorzystywane są również materiały biodegradowalne, które po spełnieniu swojej funkcji reparacyjnej ulegają samoistnej degradacji (tj. nici chirurgiczne, niektóre materiały kościozastępcze, błony resorbowalne przy przeszczepach) – mówi naszej redakcji dr n. med. Maria Orzelska.
Sztuczna inteligencja w stomatologii estetycznej
Rozwój sztucznej inteligencji w stomatologii estetycznej coraz bardziej przyspiesza. Jak wykorzystuje się możliwości AI w stomatologii estetycznej? AI zwiększa dokładność diagnostyki, ale też ułatwia dobór odpowiedniego leczenia. Przykładowo analiza zdjęć rentgenowskich z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pozwala na szybsze wykrycie ubytków i innych zmian chorobowych. Inną kwestią, ale równie ważną, jest wizualizacja efektów planowanych zabiegów i monitorowanie postępów całego leczenia, co zwiększa tak zaufanie, jak i zaangażowanie pacjenta. Jak podkreśla dr n. med. Maria Orzelska, rozwój AI daje niesamowity rozwój we wszystkich dziedzinach życia, a jedną z nich oczywiście jest stomatologia estetyczna.
- Dzisiaj dbamy nie tylko o wygląd i funkcję zębów, ale i o to, jak wyeksponowane są w uśmiechu i jak wygląda twarz pacjenta. AI pomoże zapewne w utworzeniu wizualizacji, jak pacjent będzie wyglądał po leczeniu oraz zapewne dobierze według parametrów twarzy i algorytmów, kanonów urody, jaki rodzaj, kolor i kształt zębów powinien zostać zaproponowany pacjentowi. To rewolucja. Myślę, że będzie to bardzo przydatne w tzw. digital planning, czyli planowaniu komputerowym uśmiechu pacjenta, jak również przy planowaniu zabiegów ortognatycznych, które są już stosowane powszechnie – opowiada dr n. med. Maria Orzelska.
Specjalistce wtóruje lek. stom. Magda Brona-Teżyk, która podkreśla, że sztuczna inteligencja w stomatologii estetycznej znajduje zastosowanie szczególnie w projektowaniu uśmiechu. - Tu bardziej wykorzystuje się AI w programach protetycznych do projektowania uśmiechu i wykonywania pięknych prac protetycznych, bardziej naturalnych, by dana praca protetyczna pasowała bezpośrednio do pacjenta i jego urody. Digital smile design jest coraz popularniejszą metodą wykorzystywaną w projektowaniu uśmiechu dla naszych pacjentów. Ale najczęściej odnosi się do większych prac, niż uzupełniania pojedynczych braków – tłumaczy lek. stom. Magda Brona-Teżyk.
Holistyczne podejście w stomatologii estetycznej
Stomatologia estetyczna w 2025 roku minie pod znakiem rozwoju już stosowanych w niej technologii i większego udziału sztucznej inteligencji w leczeniu stomatologicznym i ortodontycznym. Obie tendencje łączy wspólny cel: większy komfort pacjenta i dostosowanie leczenia do jego indywidualnych potrzeb. Podejście specjalistów będzie ponadto bardziej kompleksowe.
- W 2025 roku dominować będzie holistyczne podejście do pacjenta, pokazujące nie tylko estetyczny kierunek dbania o nasze uzębienie, ale też dbanie o dietę, dobrą kondycję czy prawidłowe podejście fizjoterapeutyczne do narządu żucia. Wszystkie te czynniki wpływają na nasz dobrostan, zarówno psychiczny jak i fizyczny – podsumowuje lek. stom. Magda Brona-Teżyk.
Komentarz eksperta
lek. Magda Brona-Teżyk