Mgła mózgowa - jak sobie z nią poradzić?

Mgła mózgowa to stan, w którym może znaleźć się każdy z nas. Warto poznać znaczenie tego terminu i dowiedzieć się, jak sobie z nim radzić, aby móc jak najszybciej pożegnać się z nią, gdyby tylko się pojawiła! 

Czy mgła mózgowa to choroba?

Pacjenci, którzy jej doświadczają, często opisują ją jako umysłowe otępienie. Mgła mózgowa nie jest jednostką chorobową, lecz częstym powikłaniem po niektórych chorobach, takich jak Covid-19, czy jednym z objawów niedoczynności tarczycy, boreliozy czy zaburzeń lękowych. Terminu tego używa się w medycynie do określenia dezorientacji, trudności w zapamiętywaniu, kojarzeniu, czy spowolnienia procesów myślowych.

Jakie są inne przyczyny mgły mózgowej?

Niektóre poza chorobowe czynniki doświadczane przez człowieka na przestrzeni jego życia, również mogą prowadzić do pogorszenia funkcjonowania mózgu. Mgła mózgowa może być efektem przemęczenia, długotrwałego stresu, bezsenności – czyli sytuacji, w których każdy może się znaleźć. Może ona być bezpośrednim wynikiem zmian hormonalnych, ale też chorób układu nerwowego, takich jak nerwica czy depresja. 

Jak poznać, czy to rzeczywiście mgła mózgowa?

Zawsze, kiedy czujesz, że z Twoim zdrowiem jest coś nie tak, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Skieruje Cię on na odpowiednie badania, takie jak poziom glukozy we krwi, ocena profilu hormonalnego, USG naczyń krwionośnych, czy badanie poziomu witamin i składników odżywczych. Pomogą one ocenić prawdopodobne podłoże problemów z koncentracją i spowolnienia procesów myślowych. 

Jak wspomagać dietę przy mgle mózgowej?

Bardzo ważnym czynnikiem wspierającym zarówno pracę układu nerwowego, jak i hormonalnego, jest zbilansowana dieta, oparta na pełnowartościowych posiłkach spożywanych regularnie. Odpowiednie suplementy diety bazujące na roślinnych ekstraktach z ginkgo biloba, ashwagandhy, zawierające kwasy omega-3 i inne składniki aktywne, mogą również pomóc w odzyskiwaniu witalności umysłu. Dostępne są w postaci wygodnych suplementów diety takich jak  https://pl.labone.store/produkt/n-deg-1-brain-re-charge. Nie da się ukryć, że w terapii tego stanu dieta ma fundamentalne znaczenie – bez dostarczania organizmowi składników odżywczych w odpowiednich ilościach nie może być mowy o doprowadzeniu go do dobrej kondycji. 

Jak jeszcze sobie pomóc mając mgłę mózgową?

Gdy doświadczasz mgły mózgowej, nie panikuj. Postaraj się zidentyfikować przyczynę – chorowałeś ostatnio lub nadal chorujesz, a może masz bardzo ciężki i stresujący czas w pracy, który wpływa negatywnie na Twoje samopoczucie? Poza wdrożeniem diety i suplementacji, warto też pomyśleć o technikach relaksacyjnych oraz regularnej, sprawiającej przyjemność aktywności fizycznej. Jeśli to możliwe, postaraj się zwolnić tempo i zadbać o siebie. Pamiętaj, że przy obniżonej sprawności umysłu Twoja wydajność zawodowa drastycznie spada, więc skupienie się na własnym zdrowiu powinno być dla Ciebie w tym momencie priorytetem.