Ozempic Makeover to nowe Mommy Makeover - głoszą nagłówki artykułów w mediach, skupiających się na aktualnych trendach w klinikach chirurgii plastycznej. Zjawisko zza oceanu szybko dotarło do Polski i także nad Wisłą staje się niejako symbolem nowej ery w chirurgii estetycznej. Modelowanie sylwetki po dużej utracie wagi pomaga bowiem w pełnej metamorfozie ciała. Więcej o trendzie Ozempic Makeover i zabiegach, jakie w jego ramach dominują, opowiada naszej redakcji prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej.
W minionych latach Ozempic odmieniono przez wszystkie przypadki. Powód? Lek przeznaczony do leczenia cukrzycy typu 2 szybko stał się również preparatem wspomagającym odchudzanie. Jego popularność gwałtownie wzrosła, szczególnie pod wpływem znacznej utraty masy ciała wśród znanych osób, które efekty swoich kuracji prezentowały w social mediach czy na imprezach. Duża utrata wagi kreuje jednak nowe wyzwania, na które odpowiedzią stało się właśnie Ozempic Makeover. - Oznacza ono kompleksowy zestaw procedur chirurgicznych przeprowadzanych w celu przywrócenia harmonii sylwetki po utracie wagi – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta.
Nadmiar luźnej skóry, utrata jędrności, sylwetka, która potrzebuje przywrócenia harmonii – choć kuracja semaglutydem regulującym apetyt i poprawiającym metabolizm jest bardzo skuteczna, nie zapewnia ona pełnej metamorfozy ciała. Tu pomagają już zabiegi chirurgii plastycznej, które są dopełnieniem spektakularnych rezultatów w odchudzaniu.
Modelowanie sylwetki po dużej utracie wagi
Jak przypomina ekspert, utrata dużej masy ciała, niezależnie od tego, czy jest wynikiem operacji bariatrycznej, intensywnych zmian stylu życia czy stosowania leków, takich jak popularny Ozempic (semaglutyd), przynosi znaczące korzyści zdrowotne. - Jednak szybka utrata wagi często prowadzi do nadmiaru wiotkiej skóry, deformacji sylwetki oraz innych problemów estetycznych i funkcjonalnych. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie pacjentów, chirurgia plastyczna staje się kluczowym narzędziem w procesie pełnej transformacji ciała – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta.
Współczesna chirurgia plastyczna, dzięki nowym technologiom i technikom, pozwala na efektywne modelowanie sylwetki przy zminimalizowanym ryzyku powikłań. Zabiegi służą przy tym nie tylko poprawie wyglądu, ale przede wszystkim jakości życia pacjentów. - Chirurgia plastyczna po utracie wagi to nie tylko kwestia estetyki. Wielu pacjentów doświadcza poprawy jakości życia, lepszego samopoczucia i wzrostu pewności siebie. Zmniejszenie nadmiaru skóry eliminuje także problemy zdrowotne, takie jak odparzenia, infekcje skórne i trudności z aktywnością fizyczną – podkreśla specjalista.
Tym samym mianem Ozempic Makeover określa się zestaw procedur dla pacjentów, którzy po znacznej utracie wagi borykają się z nadmiarem wiotkiej skóry i chcą poprawić kontury ciała. Jak dodaje chirurg, są to zabiegi o długotrwałych efektach, które jednocześnie poprawiają komfort życia, przeznaczone dla osób, które zmagają się z problemami estetycznymi i funkcjonalnymi, takimi jak otarcia skóry, infekcje w fałdach skórnych czy ograniczona ruchomość. Często przeprowadza się je etapami, co ma na celu zapewnienie jak najlepszych rezultatów przy minimalnym ryzyku powikłań. - Pełna metamorfoza sylwetki może wymagać kilku miesięcy, ale efekt końcowy daje spektakularne rezultaty – zaznacza ekspert.
Jak wygląda proces zabiegowy? - Każdy przypadek jest indywidualnie analizowany, a kluczowe znaczenie ma dokładna ocena kondycji skóry oraz tkanek miękkich. Współczesna chirurgia plastyczna opiera się na zaawansowanych technikach, które minimalizują blizny i skracają czas rekonwalescencji. W naszej klinice, dzięki elastografii, czyli technologii pozwalającej ocenić właściwości tkanek, możliwe jest precyzyjne zaplanowanie procedur – mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta.
Ozempic Makeover – najczęściej wykonywane zabiegi
Wśród osób po znacznej redukcji masy ciała często wskazany jest kompleksowy zestaw procedur chirurgicznych. Powód? Celem zabiegów w ramach Ozempic Makeover jest nie tylko poprawa proporcji ciała, ale też ujędrnienie skóry, a wreszcie też przywrócenie komfortu codziennego. Jakie zabiegi chirurgii plastycznej pomagają w pełnej metamorfozie ciała? Specjalista w pierwszej kolejności wymienia lifting ciała, czyli body lift.
- Kompleksowe usuwanie nadmiaru skóry z brzucha, bioder, ud i pośladków. W 2025 roku coraz popularniejsze stają się techniki wielopłaszczyznowe, które umożliwiają jednoczesną korekcję kilku obszarów ciała – wymienia prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta. Wśród zabiegów dominujących w ramach procedur wykonywanych po dużej utracie wagi ekspert wskazuje także brachioplastykę, czyli korekcję wiotkiej skóry ramion, plastykę ud mającą na celu redukcję nadmiaru skóry na udach i poprawiającą komfort poruszania się czy liposukcję wysokiej precyzji – konturowanie miejsc, w których tkanka tłuszczowa jest nierówno rozmieszczona.
Wraz z popularnością zjawiska Ozempic Makeover wzrosła również częstość wykonywania mastopeksji z augmentacją. - To lifting i modelowanie piersi, które po dużej utracie wagi często tracą objętość i elastyczność. Podniesienie i ujędrnienie piersi często wykonuje się w połączeniu z implantami, by przywrócić ich kształt i objętość – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta. Jak dodaje, w 2025 roku chirurgia plastyczna korzysta także z innowacji technologicznych, które wspierają pacjentów po dużej utracie wagi.
Spośród technologii zastosowanie w modelowaniu sylwetki znajduje m.in. RFA (Radio Frequency-Assisted) liposuction – technika, która jednocześnie redukuje tkankę tłuszczową i ujędrnia skórę za pomocą energii fal radiowych. Pomocne jest ponadto laserowe ujędrnianie skóry, czyli uzupełniające techniki nieinwazyjne, które poprawiają napięcie skóry po zabiegach chirurgicznych. Specjalista wspomina ponadto o elastografii w ocenie skóry i tkanek. - Nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają na dokładne zaplanowanie zabiegów, oceniając elastyczność skóry i grubość tkanek podskórnych – przekonuje.
Przyszłość chirurgii plastycznej po dużej utracie wagi
Na popularność trendu Ozempic Makeover wpłynął z pewnością rozwój chirurgii plastycznej, gdzie wiele efektów estetycznych daje się osiągnąć także bez użycia skalpela. Jak zauważa chirurg, nowoczesne metody chirurgiczne dostosowane są do indywidualnych potrzeb pacjentów i uwzględniają zarówno estetykę, jak i zdrowie oraz funkcjonalność ciała. - Wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak radiofrekwencja wspomagająca napięcie skóry, laserowe modelowanie blizn czy personalizowane techniki liftingu, sprawia, że chirurgia plastyczna staje się coraz bardziej precyzyjna i efektywna – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta.
W ocenie eksperta dynamiczny rozwój farmakologii oraz chirurgii plastycznej pozwala na kompleksowe podejście do modelowania sylwetki. - Ozempic Makeover to symbol nowej ery w chirurgii plastycznej, w której pacjenci mogą cieszyć się efektami zarówno farmakoterapii, jak i nowoczesnych technik chirurgicznych – podkreśla. Co ważne, błędem jest postrzegać tzw. Ozempic Makeover jedynie jako trend, ponieważ to rzeczywistość, która zmienia życie pacjentów. Zjawisko to dodatkowo odzwierciedla zmieniające się podejście pacjentów do chirurgii plastycznej, która coraz częściej traktowana jest jako etap drogi do pełnego zdrowia i satysfakcji z życia.
- Rok 2025 zapowiada się jako czas innowacji w chirurgii plastycznej dedykowanej osobom po dużej utracie wagi. Personalizowane plany zabiegowe, zaawansowane technologie oraz nacisk na naturalne rezultaty stawiają tę dziedzinę medycyny na czele transformacji estetycznej. Ozempic Makeover to więcej niż trend – to symbol kompleksowego podejścia do zdrowia, urody i samopoczucia – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta.
Komentarz eksperta
Prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta