Wydawać by się mogło, że codzienna czynność, jaką jest mycie zębów - nie należy do trudnych. Nic bardziej mylnego, okazuje się, że większość z nas robi to źle, co prowadzi w efekcie do braku skuteczności mycia zębów. Prawidłowa higiena jamy ustnej, to gwarancja zdrowych zębów oraz dziąseł.
Oto najczęstsze błędy, jakie popełniamy przy myciu zębów:
Błąd nr 1: Twarda szczoteczka
Większość wybiera twarde szczoteczki do mycia zębów, co nie jest dobrą decyzją. Szczoteczki tego rodzaju mogą powodować podrażnienia.
Ważne! Im miększa szczoteczka, tym lepiej dla zębów, jak i również dziąseł.
Miękkie szczoteczki gwarantują brak podrażnień szkliwa oraz dziąseł. Dodatkowo, myjąc zęby szczoteczką tego typu masujemy dziąsła, przez co są one lepiej ukrwione.
Błąd nr 2: Mycie z pominięciem języka oraz dziąseł
Wiele osób podczas higieny jamy ustnej zapomina o myciu języka i dziąseł - skupiając się jedynie na zębach. Szczotkowanie zawsze powinno iść w parze z dokładnym myciem takich miejsc jak: język oraz wewnętrzna strona policzków. Ponadto należy również delikatnie masować dziąsła.
Ważne!Bakterie lokalizują się nie tylko na powierzchni zębów, ale również w tkankach miękkich jamy ustnej - zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji oraz stanów zapalnych.
Błąd nr 3: Zbyt mocne dociskanie szczoteczki
Odruch tego rodzaju może niekorzystnie wpłynąć na kondycję dziąseł i spowodować (m.in. ich krwawienie).
Ważne! Zbyt mocne dociskanie szczoteczki do zębów nie wpłynie na lepsze ich czyszczenie, wręcz przeciwnie - może jedynie zaszkodzić.
Błąd nr 4: Zła technika szczotkowania
To, w jaki sposób myje się zęby, jest niezmiernie istotne w procesie higieny jamy ustnej. Zalecaną techniką mycia jest ruch wymiatający, dzięki któremu przestrzenie międzyzębowe zostają oczyszczone.
Ważne! W celu dopełnienia prawidłowej higieny, należy stosować ponadto nici dentystyczne, szczoteczkę międzyzębową bądź irygator.
Błąd nr 5: Zbyt krótkie szczotkowanie
Jest to jeden z częściej popełnianych błędów przy myciu zębów. Zbyt krótkie szczotkowanie wpływa niekorzystnie na stan jamy ustnej (brak pełnego oczyszczenia, sprzyja negatywnemu działaniu bakterii).
Ważne! Prawidłowe szczotkowanie powinno trwać 2 - 3 minuty.
Błąd nr 6: Mycie zębów zaraz po spożyciu cytrusów
Może doprowadzić do osłabienia szkliwa, w skutek działania kwasów wydobytych z owoców.
Błąd nr 7: Zbyt duża ilość pasty do zębów
Większość uważa, że duża ilość pasty, a co za tym idzie również powstałej wskutek szczotkowania piany - lepiej działa na czystość zębów. Jest to nieprawdą.
Ważne! Wystarczy 1 - 2 cm pasty na szczoteczce.
Błąd nr 8: Wypluwanie pasty do zębów
Jednym z najmniej znanych błędów, jest wypluwanie pasty i intensywne płukanie po umyciu zębów. Po umyciu zębów zawsze powinna na nich pozostać cienka warstwa pasty - z pastą nie tylko usuwamy bakterie, ale również dostarczamy zębom wapnia oraz fluoru.
Ważne! Po umyciu zębów nie powinno się jeść ani pić przez 20 - 30 minut, aby substancje aktywne zawarte w paście miały czas zadziałać.
Błąd nr 9: Mycie zębów zaraz po jedzeniu
Po spożytym posiłku należy odczekać 30 - 45 minut, zanim zechce się umyć zęby. Należy pamiętać, że w jedzeniu często są kwasy, które rozmiękczają szkliwo.
Ważne! Po posiłku wystarczy przepłukać usta zimną wodą bądź płynem do ust bez dodatku alkoholu. Pomoże to wypłukać resztki jedzenia, a także będzie stymulować produkcję śliny (naturalnej substancji, która reguluje poziom pH w ustach).
Błąd nr 10: Brak prawidłowej higieny szczoteczki
Większość po wymyciu zębów nie oczyszcza starannie szczoteczki do zębów. Pozostałości pasty oraz jedzenia na szczoteczce, mogą prowadzić do infekcji bakteryjnej i grzybiczej.
Ważne! Po umyciu należy szczoteczkę dokładnie opłukać pod zimną, bieżącą wodą. Następnie osuszyć papierowym ręcznikiem i odłożyć w pozycji pionowej.
W przygotowaniu artykułu posiłkowałam się: shop-dent.pl, medonet.pl, newsrm.tv