Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym? To pytanie zadaje sobie każdy, komu przychodzi zmierzyć się z tym problemem. Z odsieczą nadchodzą kosmetyki na trądzik różowaty redukujące podrażnienia i zapobiegające nasilaniu się stanu zapalnego oraz zmian trądzikowych.

 

Popękane naczynka i męczący rumień na policzkach to zmora wszystkich zmagających się z trądzikiem różowatym. Nadwrażliwość naczynek i samej skóry daje o sobie znać szczególnie zimą podczas mrozów czy latem, kiedy skóra jest narażona na wysokie temperatury i większą ekspozycję na słońce. Jak zaradzić stanom zapalnym, pojawiającym się także w innych najrozmaitszych sytuacjach, np. po wysiłku fizycznym czy zjedzeniu pikantnego posiłku? Pomóc mogą kosmetyki na trądzik różowaty, które działają łagodząco i wzmacniają barierę ochronną.

Zasada numer jeden: przy trądziku różowatym należy stosować kosmetyki przeznaczone do redukcji tego właśnie problemu, unika się za to preparatów typowo do skóry trądzikowej. Pozostaje pytanie, czym wyróżniają się kosmetyki na trądzik różowaty i jakie składniki powinny zawierać?

 

Czym myć twarz z trądzikiem różowatym?

Skóra z trądzikiem różowatym jest wrażliwa tak na zmiany temperatury, jak i silnie działające detergenty. Dlatego należy ją myć kosmetykami łagodnymi, przeznaczonymi do cery problematycznej. Jakich składników w nich szukać? Bardzo pożądaną wśród substancji aktywnych produktów oczyszczających do skóry z trądzikiem różowatym (przyp. red. link płatny) jest glukonolakton – delikatnie złuszczający kwas PHA, regenerujący i nawilżający skórę oraz zmniejszający widoczność naczynek.

Pielęgnacji skóry trądzikowej sprzyjają również łagodząca alantoina, wzmacniający barierę ochronną skóry i naczynia kwas laktobionowy oraz kojące stany zapalne wyciągi roślinne. Wskazany jest też choćby ekstrakt z alg, który redukuje niedoskonałości. Co ważne, przy myciu twarzy z trądzikiem różowatym należy unikać gorącej wody, która pobudza naczynia krwionośne, a ponadto pamiętać o utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, stosując na przykład piankę z zawartością kwasu hialuronowego.

 

Jakie kosmetyki do cery z trądzikiem różowatym?

Nadreaktywność to najbardziej uciążliwy problem, jaki wiąże się z posiadaniem skóry z trądzikiem różowatym. Przy zmianach temperatury, silniejszym stresie czy intensywnym wysiłku fizycznym stan zapalny zaostrza się niemalże natychmiastowo. Dlatego w codziennej pielęgnacji warto postawić na kosmetyki odbudowujące barierę ochronną skóry. Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego kremu na dzień, który będzie działać ochronnie i regeneracyjnie, zapobiegając m.in. pękaniu naczynek krwionośnych. Istnieje co najmniej kilka składników, którym należy poświęcić uwagę, poszukując kosmetyków do cery z trądzikiem różowatym:

• Kwas azelainowy - wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, redukuje zmiany naczyniowe i trądzikowe,
• Wyciąg z wąkroty azjatyckiej - redukuje widoczność naczyń krwionośnych i stany zapalne, działa łagodząco, jest też silnym przeciwutleniaczem,
• Hesperydyna - uszczelnia naczynia krwionośne, wykazuje też właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające,
• Azeloglicyna - pochodna kwasu azelainowego i glicyny o silnym działaniu nawilżającym, redukująca zmiany trądzikowe,
• Oczar wirginijski - jeden z najstarszych składników wykorzystywanych w kosmetykach na trądzik różowaty, mający silne działanie regenerujące i łagodzące,
• Miłorząb japoński - uszczelnia naczynia krwionośne i redukuje ich kruchość, stymuluje mikrokrążenie krwi,
• Prebiotyki - przywracają równowagę mikrobiomu skóry, łagodzą podrażnienia, wyciszają stany zapalne,
• Ceramidy - odbudowują barierę ochronną skóry, przyspieszają regenerację i łagodzą powstałe już podrażnienia.

W kosmetykach na trądzik różowaty warto szukać też innych składników wzmacniających naczynia krwionośne, takich jak arnika górska, wyciąg z kasztanowca czy rutyna.

 

Profesjonalne kosmetyki na trądzik różowaty

Szerokie portfolio kosmetyków na trądzik różowaty można znaleźć szczególnie u producentów dermokosmetyków. Przy nadreaktywnej skórze warto zainwestować w serum, np. z niacynamidem, który działa przeciwzapalnie i wzmacnia barierę hydrolipidową. Wskazane jest ponadto stosowanie preparatów nastawionych na łagodzenie podrażnień, zawierających np. ekstrakt z szałwii czy ceramidy, które intensywnie regenerują skórę. Kolejnym godnym uwagi składnikiem jest resweratrol, który wzmacnia naczynia krwionośne i jest silnym antyoksydantem.

W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym nie należy ograniczać się do aplikacji dedykowanych temu problemowi kosmetyków. Szalenie istotna jest również ochrona przeciwsłoneczna – skóra dzięki stosowaniu kremu z SPF50 przez cały rok z dużym prawdopodobieństwem odwdzięczy się brakiem charakterystycznego rumienia.