Podstawą tzw. białej diety są niebarwiące produkty spożywcze. Dieta tego typu zalecana jest po wybielaniu zębówusunięciu kamienia nazębnego raz osadów - szkliwo po tych zabiegach staje się przejściowo bardziej podatne na działanie barwników spożywczych (naturalnych oraz syntetycznych).

 

Zaletą białej diety oprócz utrzymania zębów w idealnej barwie, jest ponadto jej wpływ na zdrowie. Mleko, jogurt, ser biały - to idealne produkty odchudzające i regulujące apetyt. Zawierają przyśpieszające metabolizm białko, witaminy, wapń. Ponadto dobre bakterie, regulujące trawienie i działanie układu pokarmowego.

Polecamy też: Produkty na podkręcenie metabolizmu i spalenie tłuszczu

Wydawać by się mogło, że latem, gdy wokoło kuszą kolorowe smaczne owoce i warzywa, trudno jest stosować białą dietę. Nic bardziej mylnego!

Oto propozycja dziennego menu w białej diecie po wybielaniu zębów i zabiegach higienizacyjnych.

 

PIERWSZE ŚNIADANIE:

Twarożek z ogórkiem i białą bułką

Składniki:

- 180 g twarożku wiejskiego

- 2 gruntowe ogórki

- 2 łyżki jogurtu naturalnego

- sól

- biała bułka

Przygotowanie:

Obrane ze skórki i pokrojone w kostkę ogórki wymieszać z twarożkiem i jogurtem naturalnym, dodać soli do smaku.

 

DRUGIE ŚNIADANIE:

Koktajl bananowy z serkiem wiejskim

Składniki:

- 1 mocno dojrzały banan

- 180 g twarożku wiejskiego (chudego)

- 50 ml mleka

Przygotowanie:

Obrany banan pokroić na małe kawałki i wrzucić do blendera, dodać pozostałe produkty. Miksować około 1 minuty, aż do uzyskania aksamitnej konsystencji.

 

OBIAD:

Ryż zapiekany z warzywami

Składniki:

- ryż

- kalafior

- cukinia (bez skórki)

- bakłażan (bez skórki)

- 50 ml śmietanki (12%)

- trzy łyżki kwaśnej śmietany

- sól

- pieprz

- olej

Przygotowanie:

Ugotowany ryż wymieszać z podsmażonymi na oleju warzywami. Dodać śmietanki, śmietany, soli i pieprzu do smaku. Włożyć do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni C na około 30 minut.  

 

Zupa krem z cukinii

Składniki:

- 4 średnie cukinie

- cebula

- 1 ząbek czosnku

- 2 ziemniaki

- 1 łyżka oleju

- 1 l wody

- bulion warzywny (2 kostki)

- 150 ml śmietany

- sól

Przygotowanie:

Posiekać cebulę, czosnek i podsmażyć. Dodać pokrojoną w kostkę cukinię (obraną ze skórki) oraz obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Wszystko razem podsmażać około 5 minut, następnie wrzucić do garnka, zalać 1 litrem wody i dodać dwie kostki bulionu warzywnego. Zagotować zupę, następnie gotować na małym ogniu 20 minut. Po ostygnięciu zupę zmiksować i ponownie postawić na małym ogniu. Dodać śmietany i soli do smaku. Zupę można podawać z białym pieczywem.

 

Frytki z selera

Składniki:

- seler

- oliwa z oliwek

- sól

Przygotowanie:

Obrany seler pokroić w paseczki i wymieszać z oliwą i solą. Następnie przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni C, piec około 30 minut.

 

KOLACJA:  

Ziemniaki pieczone z sosem czosnkowym

Składniki:

- 1 kg ziemniaków

- 200 ml gęstej śmietany (12%)

- sól

- oliwa

- ząbek czosnku

Przygotowanie:

Obrane ziemniaki przekroić na pół i ułożyć na blasze (pokrytej papierem do pieczenia i posmarowanej olejem), posypać solą. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C (około 45 minut). Po 20 minutach pieczenia przewrócić je na drugą stronę. Sos (przecisnąć czosnek przez praskę, następnie wymieszać ze śmietaną i dodać soli do smaku). Upieczone ziemniaki wyłożyć na talerz i polać sosem.

 

Naleśniki z twarogiem i bananami.

Składniki:

- naleśniki

- 500 g twarogu

- banany (2 - 3)

- 2 łyżki jogurtu naturalnego

- 1 cukier waniliowy

- cukier puder

Przygotowanie:

Twaróg rozgnieść widelcem, dodać obrane banany, cukier waniliowy oraz jogurt. Całość dokładnie wymieszać na gładką masę. Naleśniki posmarować nadzieniem, zwinąć i posypać cukrem pudrem.

 

Smacznego!