Po zabiegu wybielania zębów, w celu maksymalnego utrwalenia efektu wybielenia - zaleca się pacjentom przestrzeganie tzw. „białej diety”, która polega na spożywaniu jedynie niebarwiących pokarmów oraz napojów.
Zaraz po wykonaniu procedury wybielania zębów nie można jeść przez dwie godziny. W temacie płynów - można pić w tym czasie tylko i wyłącznie wodę mineralną.
Przez 48 godzin po zabiegu należy zrezygnować z pokarmów jak i płynów, które mają tendencję do barwienia - szkliwo zębów w tym okresie jest częściowo odwodnione i narażone na ponowne wchłonięcie barwników.
Ważne! Przy zastosowaniu profesjonalnego wybielania zębów lampą BEYOND w gabinecie dentystycznym, stomatolodzy zalecają pacjentom stosowanie „białej diety” przez okres min. tygodnia od zabiegu. W przypadku pacjentów, którzy wybrali wybielanie zębów metodą nakładkową w domu - powinni oni przestrzegać „białej diety” pomiędzy wszystkimi sesjami wybielania oraz 72 godziny po zakończeniu ostatniej sesji.
W okresie 14 dni od zabiegu wybielania poleca się stosowanie do mycia zębów łagodnej pasty wybielającej, która delikatnie usuwa osady oraz barwniki zanim dostaną się w głąb zęba tworząc nowe przebarwienia.
Biała dieta po zabiegu wybielania, czyli co?
„Biała dieta” opiera się na składnikach, które pozbawione są barwników. Barwniki występują masowo zarówno w pożywieniu jak i w piciu. Warto czytać na produktach, które nie mają barwy białej, co wchodzi w ich skład.
Ważne! Barwniki oznaczone są symbolami E od 100 do 199, zaś kolor biały to E177 (węglan wapnia) oraz E171 (dwutlenek tytanu).
Niestety również naturalne produkty nie są pozbawione barwników (m.in. jagody, porzeczki, wiśnie, pomidory, marchewka, curry).
Czego nie wolno jeść:
- płyny ciepłe i zimne (m.in. kawa, herbata, soki, czerwone wino)
- owoce (m.in. jagody, porzeczki, borówki, wiśnie)
- warzywa (m.in. pomidor, papryka, marchewka, czerwona kapusta)
- sery żółte a także twarogowe zawierające przyprawy
- zupy (m.in. barszcz czerwony)
- czekolada oraz produkty, które w swoim składzie mają kakao
- przyprawy (m.in. curry, papryka, cynamon, kurkuma)
- ciemne sosy (m.in. pieczeniowy, pomidorowy)
- wędlina (jedynie można jeść drób)
Co można jeść po wybielaniu:
- nabiał (m.in. sery twarogowe, jogurt, mleko, ser kozi, mozzarella, maślanki naturalne)
- napoje (woda oraz mleko)
- owoce (banany)
- warzywa białe i z małą ilością barwników (m.in. ziemniaki, biała kapusta, biała fasola, kalarepa)
- warzywa bez skórki (bakłażan, cukinia, ogórek)
- mięso drobiowe (indyk, kurczak)
- ryby
- owoce morza (krewetki)
- ryż, kasza jaglana, kasza jęczmienna
- produkty zbożowe (m.in. białe pieczywo, otręby owsiane, makaron)
Sprawdź pyszne przepisy na "białe" dania po zabiegu wybielania zębów >>
Ważne! W trakcie „białej diety” nie wolno palić papierosów - może to spowodować przebarwienia na świeżo wybielonych zębach. Dodatkowym zagrożeniem są wolne rodniki z rozpadu nadtlenków wybielających, które wzmagają działanie rakotwórcze papierosów.
Należy zdawać sobie sprawę, że nawet przy zastosowaniu rygorystycznej „białej diety” - efekt wybielania zanika około 40% po upływie pół roku od wykonania zabiegu.
Ważne! Chcąc utrzymać efekt wybielenia zębów, pacjenci powinni wykonywać wybielanie przypominające u stomatologa bądź samodzielnie przy użyciu szyn wybielających.
Polecamy też: Przepisy na białe przekąski i koktajle >>