Piaskowanie jest zabiegiem higienizacyjnym, w czasie którego za pomocą strumienia wody zawierającej drobiny czyszczące usuwa się przebarwienia, osad i rozdrobniony w czasie skalingu kamień nazębny. Zabieg ten może wykonywać lekarz, jak również personel pomocniczy działający pod jego nadzorem.
Jak przebiega zabieg piaskowania zębów?
Po konsultacji, w czasie której ustalono wskazania do wykonania zabiegu, stomatolog lub technik dentystyczny za pomocą piaskarki (urządzenia wyposażonego w dyszę wyrzucającą pod ciśnieniem strumień wody zawierającej substancje i drobiny czyszczące) usuwa z powierzchni zębów przebarwienia powstałe w wyniku pica barwiących napojów (kawy, herbaty, wina), płytkę nazębną (rodzaj nalotu, który przylega do powierzchni zęba) oraz resztki kamienia nazębnego (zwapniałej płytki nazębnej) rozbitego w trakcie skalingu.
Czy piaskowanie może boleć?
Zabieg piaskowania zębów jest bezbolesny, aczkolwiek woda pod ciśnieniem może wywoływać nieprzyjemnie odczucia u szczególnie wrażliwych pacjentów. Niedogodnością jest także potrzeba utrzymywania rozwarcia szczęki i żuchwy przez ok. 20-30 minut. Niektórzy narzekają także na słony smak zawiesiny używanej w trakcie zabiegu. Czasem, już po piaskowaniu, zęby są wrażliwe na ciepło i zimno. Takie objawy mogą utrzymywać się przez dwa lub trzy dni. Może także dojść do podrażnienia podniebienia i języka, a nawet krwawienia dziąseł - co mija w trakcie pierwszych 24 godzin od piaskowania.
Jak często powinno piaskować się zęby?
Zaleca się, by piaskowania zębów powtarzać co 6 miesięcy. Osoby, które: palą papierosy, często pijają kawy i herbaty oraz wino, mają zbyt ciasno osadzone zęby (co utrudnia zabiegi higieniczne, a szczególnie używanie nitek dentystycznych), noszą aparaty korekcyjne zgryzu lub przygotowują się do zabiegu wybielania zębów, powinny podawać się piaskowaniu odpowiednio częściej.
Co daje nam piaskowanie zębów?
Regularne usuwanie kamienia nazębnego i osadu zapobiega rozwojowi próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł i przyzębia, które mogą prowadzić do utraty zębów. Piaskowanie jest zatem zabiegiem higienizacyjnym, a więc służącym profilaktyce, a nie jedynie estetycznym, dzięki któremu nasze zęby stają się także jaśniejsze i gładsze.
Polecamy też: Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego
Kto nie powinien piaskować zębów?
Piaskowaniu zębów nie powinny poddawać się osoby, które mają rany w jamie ustnej lub u których występują stany zapalne dziąseł. Z lekarzem prowadzącym muszą skonsultować się ci pacjenci, u których stwierdzono owrzodzenie wątroby lub żołądka, astmatycy, a także alergicy, których układ odpornościowy reaguje na składniki zawiesiny używanej w czasie piaskowania.
Czy po piaskowaniu można jeść i pić?
Przez godzinę po zabiegu nie można jeść ani pić. Przez 24-48 godzin pacjent, któremu piaskowano zęby, powinien zachowywać tzw. białą dietę, czyli unikać: palenia tytoniu, picia kawy, herbaty, wina, coli oraz innych barwiących napojów, a także nie spożywać barwiących produktów, takich jak: buraki, wiśnie, jagody. Czasem białą dietę definiuje się jako dietę, w trakcie której je się tylko to, co nie spowodowałoby trwałego poplamienia białego obrusu.
Piaskowanie zamiast borowania
W celu zmniejszenia dyskomfortu towarzyszącego borowaniu wprowadza się alternatywne metody usuwania zmienionej tkanki zębów. Wiertła zastępuje się m.in.: laserami, ultradźwiękami, ozonowaniem czy użyciem substancji chemicznych (żelu). W niektórych przypadkach borowanie można także zastąpić piaskowaniem.
Polecamy też: Leczenie bezwiertłowe zębów