Szara, pozbawiona blasku cera to częsty urodowy problem, z którym kobiety borykają się z sezonie zimowym. W środku zimy stosunkowo rzadko przebywamy na świeżym powietrzu, mamy mało styczności ze światłem słonecznym (chyba że przez szybę), zmniejsza się ilość zjadanych przez nas świeżych warzyw i owoców, za to częściej sięgamy po “pokrzepiające” i poprawiające humor słodycze. Cierpi na tym nasza skóra - zmarszczki pogłębiają się, cienie pod oczami stają się wyraźniejsze, pojawiają się wypryski. Dlatego podpowiadamy, jakie napoje pomogą nam podnieść poziom witamin i składników odżywczych w organizmie. Zadbaj o to, by codziennie znalazły się twoim menu.
Rozgrzewająca lemoniada
Na początek poznajmy kilka faktów na temat ilości płynów, jaką powinniśmy wypijać każdego dnia. Dietetycy i lekarze określają minimum w wysokości 2.5-3.5 l wody dziennie (na każde 30 kg wagi należy jej dostarczyć 1 litr). Oczywiście ilość ta wzrasta proporcjonalnie do ilości zażywanego ruchu - im więcej się pocimy, tym częściej musimy ten ubytek płynów uzupełniać. Liczy się nie tylko liczba szklanek wypijanych w ciągu doby napojów, ale także zjadane zupy oraz woda zawarta w warzywach i owocach.
Zimą regularne picie wody stanowi wyzwanie. Rzadziej dopada nas pragnienie, a butelka wody, którą przez sezon letni nosimy w butelce, w czarodziejski sposób znika. Bez odpowiedniego nawodnienia nasza cera po prostu nie może wyglądać atrakcyjnie. Co więcej, grozi nam cellulit, a skóra przesusza się. Nawyk wypijania szklanki wody po przebudzeniu na czczo oraz przed zaśnięciem w znaczący sposób wspomaga naturalne właściwości skóry do samooczyszczania i nawilżania. Dla zmarzluchów oraz tych osób, które nie mogą się przekonać do smaku czystej wody, proponujemy rozgrzewającą lemoniadę.
Najlepiej przygotować ją z wyprzedzeniem, zalewając wrzątkiem świeży korzeń imbiru (kilka plasterków na szklankę wody). Kiedy woda nabierze temperatury pokojowej, do szklanki dodajemy sok z połówki cytryny oraz łyżeczkę naturalnego miodu. Taki “napój młodości” możemy pić przez cały rok. Jakie są jego właściwości? Imbir pomaga organizmowi pozbyć się toksyn (przy okazji przyspieszając też przemianę materii), sok z cytryny to zastrzyk witaminy C - silnego antyoksydantu działającego antystarzeniowo, zaś miód to źródło cennych pierwiastków i witamin, m.in. witaminy A oraz witaminy D.
Sok jabłkowy
Sezon na jabłka w Polsce trwa przez cały rok. Są tanie, pyszne i świetnie wpływają na urodę. Zamiast batonika, zafunduj sobie świeżo wyciskany jabłkowy przysmak (pasteryzowane soki tracą większość witamin, poza tym często są dosładzane). Na taką przekąskę mogą sobie pozwolić nawet panie na diecie, ponieważ jabłko ma stosunkowo niewiele kalorii - 52 kcal na 100 gramowy owoc.
Szklanka jabłkowego soku to bomba witaminowa: znajdziemy w nim zapobiegające starzeniu się komórek witaminy C, P, A oraz E. Napój zawiera ważne dla kondycji naczyń krwionośnych oraz kondycji skóry, włosów i paznokci żelazo, potas, krzem oraz cynk.
Mleko sojowe
To świetna alternatywa dla osób nietolerujących krowiego mleka, a do tego napój poprawiający urodę. Jeśli dodasz do niego garść owoców (mogą być mrożone jagody, maliny czy czarna porzeczka) i zblendujesz, twoja skóra otrzyma kompletny zestaw potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, z kwasem omega-3 oraz omega-6 na czele. Mleko sojowe praktycznie nie zawiera cholesterolu. Zawarte w nim flawonoidy - naturalne hormony - chronią włókna kolagenu przed rozpadem, zapobiegając tym samym powstawaniu zmarszczek, a także poprawiając koloryt skóry. Wreszcie - jest bogatym źródłem białka i witamin.
Sok pomidorowy
Pomidorowy sok zalecany jest zamiast porannej kawy, ponieważ działa jak naturalny napój energetyczny, który poprawia humor i zawiera dużo witaminy D, na której niedobory cierpią Polacy. Po treningu czerwony napój przyspieszy regenerację organizmu - dzięki likopenowi, naturalnemu barwnikowi, który zmniejsza zniszczenia oksydacyjne. Likopen spełnia w organizmie cały szereg ważnych funkcji - między innymi zapobiega starzeniu się skóry oraz wpływa na jej gęstość. Chroni również przed szkodliwym oddziaływaniem promieni UV oraz ma właściwości antynowotworowe.
Pamiętajmy, żeby przed zakupem soku pomidorowego sprawdzić, czy w składzie nie ma dodatkowego cukru.
Zielone smoothie
Nie ma nic lepszego dla naszej skóry niż zielone smoothie, a konkretnie zawarte w ciemnozielonych warzywach liściastych karotenoidy. Są to barwniki roślinne o działaniu przeciwutleniającym. Udowodniono, że ich obecność w codziennym jadłospisie poprawia koloryt skóry, przebarwienia znikają, a cera ma promienny wygląd. Liście szpinaku, jarmużu czy natka pietruszki stanowią zatem obowiązkowy element upiększającego koktajlu. A dzięki zawartości pierwiastków i minerałów, wzmacniają także włosy i paznokcie.
Sok marchewkowy
Kolejne swojskie warzywo i kolejny strzał w dziesiątkę dla naszej urody. Marchewkowy sok (najlepiej świeżo tłoczony) powinniśmy pić głównie ze względu na witaminę A, która jest silnym antyoksydantem zapobiegającym tworzeniu się zmarszczek, pomaga w walce z trądzikiem i wypryskami, a także zmniejsza przebarwienia na skórze. Dzięki beta-karotenowi amatorzy marchewek cieszą się zdrowym kolorytem skóry i promienną cerą.