Nazwa tego w stu procentach naturalnego kosmetyku brzmi delikatnie, ale w istocie różany olejek to potężny “kop” antyoksydantów, minerałów i witamin dla naszej skóry. Niezwykły jest sposób jego produkcji - kilogram destylatu uzyskuje się z trzech ton płatków róż. Otrzymana substancja zawiera setki substancji aktywnych, a do tego nie wywołuje alergii, dlatego wykorzystuje się ją w kosmetykach dla każdego typu cery, zwłaszcza wrażliwej, dojrzałej oraz suchej. Pięknie pachnący olejek - prócz silnych właściwości nawilżających i zatrzymujących procesy starzenia - wyrównuje koloryt skóry, usuwa przebarwienia, ślady potrądzikowe, blizny (na przykład po cesarskim cięciu) oraz rozstępy.



Kwiat róży sam w sobie stanowi znany w wielu kulturach symbol piękna i miłości. Upajający zapach i wygląd pąków o niezliczonej ilości odcieni sprawił, że ludzie pokochali róże, tworzyli nowe jej odmiany, układali wiersze i pieśni na jej temat. Różany zapach - co nie jest tylko legendą! - działa jak afrodyzjak, odpręża, działa uspokajająco i antydepresyjnie. Do pielęgnacji ciała wykorzystuje się olejek z dwóch gatunków kwiatu - najbardziej znaną (i jednocześnie najdroższą) różę damasceńską uprawianą w Bułgarii oraz różę marokańską. Ta pierwsza ma mocniejszy zapach, a pąki do destylatu zbierane są raz w roku o świcie. Oba gatunki wykazują podobne działanie na skórę.


Środek relaksujący i antydepresyjny

Olejek różany można stosować codziennie jako krem lub serum na twarz - również jako bazę pod makijaż. Czysty olejek jest bardzo wydajny i łatwo się wchłania - wystarczy użyć minimalną jego ilość i delikatnie wmasować w skórę twarzy oraz szyi. Olejek świetnie sprawdza się także w masażu oraz kąpieli - kilka/kilkanaście kropli zapewni nam działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i uspokajające. Osoby ze skłonnościami do depresji oraz cierpiące na nerwicę powinny spróbować aromaterapii właśnie z różanym destylatem.

Potwierdzone są również jego właściwości afrodyzjakalne. Całkowicie naturalny sposób na podniesienie libido i wprowadzenie romantycznej atmosfery stosowano - z powodzeniem - od wieków. Wystarczy kominek zapachowy oraz olejek z róży damasceńskiej lub marokańskiej.


Cera bez przebarwień i blizn potrądzikowych

Dzięki zawartości wielu czynnych substancji, m.in. retinolu (witaminy A), witaminy C, geraniolu, eugenolu, nerolu i flawonoidów, regularne aplikowanie różanego olejku na skórę przyniesie efekty wygładzające jej koloryt. Stopniowo rozjaśnią się blizny potrądzikowe i przebarwienia, cera odzyska sprężystość oraz blask. Posiadaczki cery wrażliwej przekonają się, że zaczerwieniona i wrażliwa skóra może zregenerować się pod wpływem tego koktajlu minerałów i witamin. Ulgi doznają także panie cierpiące na atopowe zapalenie skóry i egzemę.

Skóra pełna blasku i mocne włosy

Olejek różany ma silne działanie ściągające i kurczące. Oznacza to dobroczynny wpływ na na kurczenie się mięśni i naczyń krwionośnych. Skóra jest mniej skłonna do zmarszczek, naczynka nie pękają, cebulki włosa są wzmocnione. W celu kuracji na osłabione lub wypadające włosy należy kilkanaście kropel olejku wmasować w skórę głowy, owinąć ciepłym ręcznikiem i zmyć szamponem po kilkunastu minutach; odżywkę można pozostawić też na całą noc. Dzięki właściwościom antyseptycznym i przeciwutleniającym cera potraktowana różanym olejkiem jest jędrniejsza i nabiera blasku.

Kuracja olejkiem różanym wpływa wygładzająco i relaksująco na skórę dojrzałą, skłonną do zmarszczek oraz przesuszoną i zmęczoną.


Kosmetyki z olejkiem różanym

Preparaty zawierające olejek różany są wzbogacone o dodatkowe substancje czynne, takie jak kwas hialuronowy, witaminę Eoliwę z oliwek czy inne roślinne olejki. Przed zakupem warto sprawdzić, czy olejek zawarty w składzie kosmetyku pochodzi z czystej biologicznie uprawy.


Przeciwwskazania

Ponieważ olejek różany wpływa na gospodarkę hormonalną, a co za tym idzie na cykl menstruacyjny, nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży.