Właściwościami dorównuje olejom ze słodkich migdałów oraz arganowemu, szybko się wchłania, a do tego ma delikatny, niedrażniący zapach. Olej z pestek moreli nie kojarzy się może z czymś egzotycznym, ale za to spełnia wymagania każdego typu skóry.

Olej ten pozyskuje się z nasion owoców moreli zwyczajnej metodą tłoczenia na zimno. Podobnie jak inne tego typu produkty, tak i ten cechuje się dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu oleinowego, linolowego i palmitynowego. Jego niewątpliwą zaletą jest zapach. Stosując go, nie spotykamy się z nieco odpychającą wonią, jak chociażby w przypadku oleju z czarnuszki. Ten pachnie delikatnie i przyjemnie, wyczuwa się w nim nuty orzechowe i morelowe.

Konsystencja oleju z pestek moreli jest rzadka, dlatego szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Jego gęstość i zapach nie powinny być oczywiście jedynymi powodami, dla których byłoby się skłonnym po niego sięgnąć. Najważniejsza jest bowiem skuteczność.


Olej z pestek moreli – jak stosować?

Pozyskiwany z nasion moreli olej jest świetnym produktem nawilżającym i wygładzającym. Dzięki temu w pielęgnacji skóry zyskał sobie wiele zastosowań. Najczęściej wykorzystuje się go w produkcji mydeł, jednak sprawdza się też jako składnik pomadek do ust, kremów i balsamów do ciała. Ze względu na swoje właściwości, w domowych warunkach stosowany jest najczęściej bezpośrednio po kąpieli. Po aplikacji na ciało zmniejsza bowiem ryzyko przesuszenia skóry, a także pieczenia.

Olej z pestek moreli można oczywiście połączyć z balsamem, zwiększając tym samym skuteczność gotowego kosmetyku. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ olej ten sprawdza się nawet w pielęgnacji skóry wrażliwej. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wymieszać go z cukrem i następnie zastosować jako peeling do ciała. Co więcej, olej ten działa łagodząco, dlatego redukuje też egzemę oraz leczy skórę po oparzeniach słonecznych.

 

Wszechstronność – jego drugie imię

Jednocześnie warto mieć na uwadze, że olej ten zawiera nie tylko nienasycone kwasy tłuszczowe, ale i dobroczynne witaminy A i E. W pielęgnacji skóry sprawdza się więc jako środek opóźniający pojawianie się oznak starzenia. Dzięki witaminom wymiatającym wolne rodniki spowalnia utratę jędrności i matowienie skóry oraz powstawanie zmarszczek mimicznych. Właściwości oleju z pestek moreli warto wykorzystać więc w sytuacji, kiedy zauważamy, że nasza cera wygląda na zmęczoną i zwiotczałą.

Tak jak większość olejów, tak i ten można stosować również w tzw. olejowaniu włosów. Masując nim włosy oraz skórę głowy niwelujemy ryzyko powstania łupieżu, a do tego sprawiamy, że włosy odzyskują blask i stają się bardziej miękkie. Olej z pestek moreli zyskał sobie ponadto zwolenników wśród osób tworzących własne, naturalne kosmetyki. Jako półprodukt sprawdza się w wytwarzaniu mydeł i odżywczych balsamów do ust.

Olej z pestek moreli jest wrażliwy na działanie światła i wysokich temperatur, dlatego po otwarciu najlepiej przechowywać go w lodówce. Jeśli boimy się, że zepsuje się szybciej niż mogłybyśmy go zużyć, zawsze możemy wykorzystać go do masażu olejami. Co więcej, z powodzeniem stosuje się go do masażu nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Olej ten można dodać nawet do kąpieli dla niemowląt, co chyba najwięcej mówi o jego bezpieczeństwie.