Czy wiesz, że to właśnie adipocyty pomagają zachować piękno Twojej skóry? Te komórki tłuszczowe znajdują się w najgłębszej warstwie skóry, w tkance podskórnej, gdzie przechowują niezbędne lipidy, stanowiące część naszych rezerw energetycznych. Adipocyty, niczym niewidzialni strażnicy, wspierają rysy twarzy, w szczególności policzki, kości policzkowe i skronie. Jednak wraz z wiekiem ich działanie słabnie, a tkanka tłuszczowa stopniowo zanika, co wpływa na kondycję skóry i kształt owalu twarzy. Czy możemy wpłynąć na cykl życia adipocytów i tym samym spowolnić procesy starzenia? O tym porozmawialiśmy z dr Robertem Chmielewskim, lekarzem medycyny estetycznej.
 

Oglądaj nasz wywiad!

Film ma charakter informacyjny, wykonany został zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. poz. 974). Ulotki oraz szczegółowe informacje dotyczące prezentowanych treści (m. in. preparatów, technologii i urządzeń), dostępne są u podmiotu przedstawiającego informacje w filmie. 
 

Redakcja Zatoki Piękna: Adipocyty – co to takiego i jaką rolę odgrywają w procesie starzenia skóry?

Dr Robert Chmielewski: Ostatnio w medycynie estetycznej, w protokołach przeciwstarzeniowych, wiele mówi się o adipocytach. Co tak naprawdę to jest? To są podstawowe komórki tkanki tłuszczowej, która jest wszechobecna w naszym ciele, ale w twarzy tkanka tłuszczowa odgrywa kluczową rolę, nadając twarzy indywidualne rysy. To są pakiety tłuszczowe, które w procesie starzenia zanikają, pojawiają się bruzdy, twarz zaczyna opadać, zmienia się również jej kształt. Za to odpowiadają właśnie adipocyty.

Dlaczego tkanka tłuszczowa na twarzy jest taka ważna?

Dlatego, że tkanka tłuszczowa twarzy tworzy podszewkę podskórną, nadaje tę gładkość, zapobiega marszczeniu się skóry. Skóra faluje, kiedy tkanka tłuszczowo-podskórna jest sprężysta i w dobrej kondycji, nawodniona. Zaburzenie środowiska, w którym żyją komórki tłuszczowe, czyli wysoki stres oksydacyjny, zaśmiecanie przestrzeni wolnymi rodnikami lub złe uwodnienie tkanki, powoduje zaburzenie w funkcjonowaniu, zaburzenie życia tych komórek tłuszczowych, co może spowodować ich nierówny wzrost, zmniejszenie się lub przedwczesne obumieranie, a to wtedy będzie skutkowało już zaburzeniami rysów twarzy. Twarz zacznie nam opadać, pojawią się bruzdy, pojawią się zmarszczki.

Jak możemy wpłynąć na cykl życia adipocytów i spowolnić procesy starzenia?

Tu z pomocą przychodzą specjalnie stworzone preparaty zawierające długołańcuchowy kwas hialuronowy. Ponieważ długołańcuchowy kwas hialuronowy on stymuluje utrzymywanie się w dobrym stanie adipocytów, ale nie tylko. Kwas hialuronowy o długich łańcuchach również ma działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne. Również wzmacnia funkcję podporową pakietów tłuszczowych.

Czym charakteryzują się nowoczesne wypełniacze?

Nowoczesne wypełniacze kwasu hialuronowego wykonane w technologii Tri-Hyal łączą w sobie bardzo długie łańcuchy, długie łańcuchy oraz nieusieciowany kwas hialuronowy w zbalansowanej ilości, tak żeby te preparaty miały możliwość nie tylko uzupełniać ubytki tkankowe lub przywracać strategiczne obszary starzejącej się twarzy, ale również, żeby stymulować tkanki na wszystkich poziomach, również stymulować adipocyty. 

Jakie jeszcze właściwości mają wypełniacze w technologii Tri-Hyal? 

Technologia Tri-Hyal ma unikatowe właściwości odtwarzania też środowiska dla fibroblastów, czyli dla komórek macierzystych, które odtwarzają rusztowanie macierzy międzykomórkowych. Tworzą nowy kolagen, przebudowują nowy kolagen, tworzą nowe włókna elastynowe, żeby jak najbardziej przywrócić fizjologiczne właściwości starzejącej się tkanki, żeby ją przywrócić z powrotem do młodej kondycji.

Na co zwrócić uwagę wybierając zabiegi z kwasem hialuronowym?

Podstawą jest bezpieczeństwo. Zawsze musimy zwrócić uwagę wybierając preparat czy jest on przebadany klinicznie, czy jest to marka znana, która daje nam gwarancję jakości i czystości surowca, z którego ten wypełniacz jest wykonany. Technologia Tri-Hyal jest przebadana klinicznie. Wypełniacze wykonane w technologii Tri-Hyal to idealne narzędzie dla lekarzy medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej w celu odtwarzania utraconej objętości, ale również głębokiej bioregeneracji tkankowej na wszystkich jej poziomach. Istotne jest również to, że zabieg musi być wykonany u lekarza, w odpowiednich warunkach. 

 

Materiał powstał we współpracy z Fillmed w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #aspirujedowiekszegobezpieczenstwa zwiększającej świadomość na temat bezpieczeństwa podczas zabiegów medycyny estetycznej.