Jeśli jeszcze nie zaczęłaś się odchudzać, ale masz silne postanowienie, by zrzucić zbędne kilogramy, koniecznie przeczytaj ten tekst. Jeśli masz za sobą kurację odchudzającą i borykasz się z urodowymi problemami, które odbierają ci radość z mniejszego rozmiaru, to tym bardziej zapoznaj się z jego treścią. Nasz nowy cykl SCHUDŁAM I CO DALEJ? będzie traktował o tym, jak poradzić sobie z defektami, które pozostają po intensywnym odchudzaniu: obwisłą skórą, cellulitem, rozstępami czy wypadającymi włosami. Eksperci Zatoki Piękna podpowiedzą również, jakich błędów nie popełniać w przyszłości.

 

Po obejrzeniu reklamy niejednego “cudownego” preparatu odchudzającego, człowiek ma ochotę zacisnąć zęby, obciąć liczbę spożywanych kalorii na parę miesięcy i z poświęceniem wylewać siódme poty na siłowni. Potem zostaje już tylko przejrzeć się w lustrze z zachwytem, włożyć sukienkę mniejszą o dwa rozmiary, umalować usta szminką i zacząć nowe “szczupłe” życie. Nikt nie wspomina o tym, że po gwałtownej utracie wagi skóra na brzuchu i udach robi się nieelastyczna, a  cellulit nie znika tak łatwo. Rodzi się frustracja i pokusa, by wrócić do starych nawyków. Ale spokojnie - na każdy urodowy mankament znajdzie się jakaś rada.

 

O skórę dbamy przed, w trakcie i po odchudzaniu

Prawidłowa waga to jeden z najistotniejszych warunków zdrowego organizmu. Widmo obwisłej skóry czy łamliwych paznokci nie powinno być dla ciebie wykrętem od wizyty u dietetyka i ustalenia indywidualnego programu odżywiania. Prawda jest taka, że im jesteśmy młodsi, tym nasza skóra jest bardziej sprężysta i odporna na rozciąganie. Z wiekiem ilość białek stanowiących jej budulec, czyli kolagenu i elastyny, maleje. Przyczynia się do tego niezdrowy tryb życia, używki czy zanieczyszczone środowisko. Zatem im szybciej zaczniesz odchudzanie, tym lepiej dla twojej urody i tzw. efektu końcowego.

- Jak najbardziej należy dbać o skórę i wspomagać ją, ale przy szybkim i znacznym schudnięciu należy niestety liczyć się z pojawieniem się jej wiotkości i zwisania - potwierdza dr Tadeusz Witwicki, specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej z 20-letnim doświadczeniem. Niestety, gwałtowna utrata wagi nie sprzyja urodzie. Drastyczne, ubogoskładnikowe diety pozbawiają organizm niezbędnych składników odżywczych. Postaw więc na zdrowe odchudzanie, uwzględniając produkty anti-aging dla pięknej cery. Białko, zdrowe tłuszcze oraz witaminy to niezbędny element menu, jeśli chcemy, by nasza skóra, włosy i paznokcie były w dobrej formie. Pijemy też dużo wody i niesłodzonych herbat lub naparów ziołowych przyspieszających metabolizm.

Przed, w trakcie oraz po odchudzaniu nie zapominamy o codziennym ruchu oraz regularnym nawilżaniu skóry. W zależności od zasobności naszego portfela, redukcję tkanki tłuszczowej przyspieszą: profesjonalne preparaty zwalczające cellulit i modelujące sylwetkę, naprzemienne chłodne i ciepłe prysznice, sauna, masaże (np. szorstką gąbką), vacu-well, platformy wibracyjne, rolletic, a także specjalistyczne zabiegi w gabinetach kosmetycznych: peelingi, ultradźwięki, masaże próżniowe. W skuteczności tych metod liczy się przede wszystkim systematyczność.

 

Duże odchudzanie - duże defekty po odchudzaniu

Jeśli będziemy tracić więcej niż 1 kg wagi tygodniowo, prawie na pewno nasza skóra nie będzie w stanie obkurczyć się do stanu sprzed jej rozciągnięcia. Na co skarżą się kobiety, które zgubiły 30 kg lub więcej? 

Komentarz eksperta

dr Tadeusz Witwicki
dr Tadeusz Witwicki
Najczęściej jest to problem wiszącej skóry. Komórki tkanki tłuszczowej pod wpływem diety i ćwiczeń zmniejszyły swoją objętość, jednak skóra nie potrafi już wystarczająco się obkurczyć. Obwisająca skóra najczęściej zostaje na brzuchu, ramionach, piersiach, udach, pośladkach i twarzy. Korzystając z zabiegów chirurgii plastycznej, można usunąć nadmiar skóry, przywracając prawidłowy wygląd i kształt za cenę, niestety, pozostawienia blizn. Staramy się jednak, aby były one jak najmniej widoczne.

O ile rozstępy i cellulit można zlikwidować za pomocą nieinwazyjnych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej oraz profesjonalnych kosmetyków, to usunięcie obwisłej skóry wymaga większego poświęcenia - przede wszystkim czasu na rehabilitację. Jak mówi dr Witwicki: - Po znacznej utracie wagi, rzadko kiedy można zaproponować pacjentowi coś innego niż plastyczne usunięcie wiotkiej skóry. Najczęściej jest to abdominoplastyka, która pozwala na korektę wyglądu brzucha, czasem plastyka piersi, ud czy ramion. Są to już poważne chirurgiczne zabiegi wykonywane w znieczuleniu ogólnym i wymagające kilkutygodniowej rekonwalescencji. Dlatego warto odpowiednio wcześniej zaplanować takie wyłączenie się z życia towarzyskiego i zawodowego. W walce o atrakcyjną sylwetkę musimy uzbroić się w cierpliwość i nie wpadać w kompleksy. Z podobnymi mankamentami urody walczą kobiety na całym świecie.

 

Nie odchudzamy się na skróty

Chirurdzy plastyczni oraz specjaliści gabinetów medycyny estetycznej wiedzą doskonale, że zbędne kilogramy, które czasem latami magazynowane są na naszym ciele, nie rozpływają się jak mgła. W ich miejscu - do pewnego stopnia - możemy zbudować tkankę mięśniową. A co z pozostałą warstwą tłuszczu, która nie zredukuje się w takim stopniu, na jakim nam zależy? Dr Witwicki proponuje metodę liposukcji - jednak dopiero w ostatniej fazie odchudzania. - Jako że liposukcja to metoda modelowania sylwetki, a nie odchudzania, powinna być rozważana dopiero w ostatniej fazie celem pozbycia się trudno usuwalnych depozytów tłuszczowych. Podstawą skutecznego odchudzania jest odpowiednia dieta, najlepiej stworzona przez odpowiedzialnego dietetyka, a także umiarkowana i regularna aktywność fizyczna. Przy bardzo dużej redukcji wagi, szczególnie po 40 r.ż., niestety jest niewielka szansa na odpowiednie obkurczenie skóry, która wraz z wiekiem po prostu traci elastyczność. Wtedy dobry efekt estetyczny da plastyka powłok, czyli wycięcie skóry. Jeśli jednak w ostatniej fazie pozostaje niewiele tłuszczu, można skorzystać z liposukcji laserowej SlimLipo 3D, która oprócz rozbijania i usuwania komórek tłuszczowych, stymuluje włókna kolagenowe do obkurczania. Czasem, dzięki temu, daje się uniknąć plastyki ud czy ramion.

 

Prosimy o pomoc ekspertów

Na każdym etapie odchudzania pamiętajmy o tym, jak cenne jest nasze zdrowie. Nie powierzajmy go przypadkowym osobom i specjalistom, co do których nie mamy zaufania. - Oferta zabiegowa z zakresu chirurgii czy medycyny estetycznej jest bardzo szeroka i wciąż pojawiają się nowe metody. Zawsze jednak warto sprawdzać kompetencje lekarza, któremu planujemy powierzyć swoje zdrowie. Często bowiem procedury wykonują osoby, które nie mają do tego prawa, a co za tym idzie, z reguły nie mają też wystarczającej wiedzy do radzenia sobie z powikłaniami. A współpraca pacjenta z lekarzem jest warunkiem absolutnym powodzenia i satysfakcji z operacji czy zabiegu - przypomina dr Tadeusz Witwicki.