Wypadanie włosów garściami zwykle zauważamy podczas kąpieli i rozczesywania włosów. Gdy problem pojawia się przy każdym kolejnym myciu – należy zacząć działać. Które domowe sposoby na wypadanie włosów warto wypróbować?
Co może być przyczyną wypadania włosów i jak sobie z tym radzić?
Nadmiar stresu, problemy hormonalne, złe nawyki żywieniowe, osłabienie po infekcji, błędy w pielęgnacji – przyczyn wypadania włosów może być naprawdę dużo. Starania o bujną fryzurę najlepiej byłoby więc rozpocząć od zdiagnozowania problemu. Często nie jest to jednak takie proste, a nawet samo leczenie jest zwykle procesem. Sytuacja nie poprawi się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, lecz dopiero po wdrożeniu leczenia, a czasem i zmian w diecie oraz pielęgnacji. Dlatego niezależnie od przyczyn warto poznać skuteczne domowe sposoby na wypadanie włosów.
Suplementy diety na wypadanie włosów
Jedną z przyczyn wypadania włosów jest nieodpowiednia dieta, jednak nawet zmiana nawyków żywieniowych może okazać się niewystarczająca. Wówczas warto wesprzeć się suplementami na wypadające włosy, wzbogaconymi o składniki przyspieszające ich porost. Wskazane są przede wszystkim produkty z biotyną, witaminami z grupy B, A i E oraz takimi minerałami, jak żelazo czy cynk. Nie mogą one rzecz jasna zastąpić zdrowej diety! Przy wypadaniu włosów do jadłospisu dobrze jest włączyć m.in. rośliny strączkowe, bogate w kwasy tłuszczowe ryby morskie i orzechy, a także banany, buraki czy szpinak zawierające witaminy z grupy B, które wzmacniają włosy.
Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.
Szampony i wcierki na wypadające włosy
Nie mniej ważna od zdrowego odżywiania jest odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy. Czasem pomoże już zmiana szamponu na naturalny bez SLS, na tyle delikatny, by nie podrażniał skóry głowy. Warto sięgnąć również po wcierki. Stosuje się je na skórę głowy w taki sposób, aby wzmocnić cebulki włosów i powstrzymać ich wypadanie. Niewątpliwą zaletą wcierek jest brak konieczności ich spłukiwania, przez co działają one intensywnie i długotrwale. Wcierki powinny zwierać naturalne oleje, wyciągi z ziół, a najlepiej i sok z czarnej rzepy bogaty w żelazo, witaminę C, siarkę i witaminy z grupy B, które silnie odżywiają cebulki włosów.
Masaże skóry głowy na wypadanie włosów
Aby zredukować problem wypadających włosów, dobrze jest też robić masaże skóry głowy, które poprawiają jej ukrwienie, a tym samym i wzmacniają cebulki włosowe. Korzystny jest zarówno masaż na sucho opuszkami palców, jak i masaż z olejami naturalnymi lub wspomnianymi już wcierkami. Należy robić go delikatnie, kierując się od karku oraz skroni do czubka głowy. Efekty powinny pojawić się po codziennym kilkuminutowym masażu, choć na pewno będą lepiej zauważalne przy zastosowaniu olejku niż przy masażu na sucho. Jaki olejek do masażu skóry głowy wybrać? Kupując kosmetyk na wypadające włosy, najlepiej wybrać olejek indyjski, czyli miksturę ziół i olejów naturalnych, które odżywią skórę głowy i wzmocnią cebulki włosowe jednocześnie.
Pozostałe domowe sposoby na wypadanie włosów
Przy problemach z przerzedzeniem się fryzury można radzić sobie też innymi, tzw. babcinymi domowymi sposobami na wypadanie włosów. Mowa tu o wszelkich naparach i wcierkach przygotowanych samodzielnie.
• Maska z siemienia lnianego – siemię lniane jest bogate w witaminy A, C, D, E, K i witaminy z grupy B, a dodatkowo też w żelazo, potas, miedź, selen, cynk i kwasy tłuszczowe omega-3, dlatego coraz częściej staje się ono składnikiem kosmetyków do włosów o działaniu nawilżającym i wspierającym naturalny wzrost włosów. Korzystna jest także maseczka z siemienia lnianego przygotowana z dwóch łyżek ziaren ugotowanych (przez 10-15 minut) w szklance wody i przecedzona przez sitko. Nakłada się ją na skórę głowy, a następnie zakłada na głowę foliowy czepek, który intensyfikuje działanie domowego preparatu. Maskę należy zmyć po upływie godziny.
• Maseczka z jajka na włosy – to najprawdopodobniej najbardziej znany babciny sposób na wypadanie włosów. Jajka bogate są w białko i lecytynę, które wzmacniają włosy. Przygotowanie maseczki jest dziecinnie proste – wystarczy nałożyć roztrzepane jajka na suche włosy, przeczesać włosy i pozostawić miksturę na pół godziny. Później konieczne jest użycie szamponu, oczywiście przy jednoczesnym spłukiwaniu maseczki zimną wodą, aby nie doprowadzić do ścinania się jajek. Jajka można połączyć też z oliwą z oliwek lub innym olejem naturalnym, opcjonalnie też z miodem czy awokado, które nadadzą fryzurze jeszcze zdrowszego wyglądu.
• Sok z czarnej rzepy, wcierka z czosnku lub napar z kozieradki – wśród sprawdzonych sposobów na wypadanie włosów są też inne domowe napary, jak pobudzający krążenie i regenerujący sok z czarnej rzeczy, który nakłada się na wilgotne włosy na ok. pół godziny. Pokusić można się też o wcierkę z czosnku bogatą w siarkę, która stymuluje porost włosów. Odżywczo, ale i profilaktycznie stosuje się też wywar z nasion kozieradki, który wciera się w skórę głowy, by odżywić mieszki włosowe. Domowe napary i wcierki na włosy najlepiej robić w weekend – ich intensywny zapach może przez chwilę się utrzymywać.
W tym wszystkich nie wolno oczywiście zapominać o podstawach – leczeniu przyczyn wypadania włosów, jeśli są to na przykład problemy hormonalne czy o odpowiedniej pielęgnacji. Tu istotne jest nie tylko stosowanie odżywczych kosmetyków, ale i używanie farb bez amoniaku, ochrona włosów przed szkodliwym działaniem promieniowania UV (np. poprzez noszenie kapelusza latem) czy rezygnacja z urządzeń do stylizacji włosów, tj. prostownicy lub lokówki.
Jeśli leczenie – gdy przyczyna problemu została już zdiagnozowana – oraz domowe sposoby na wypadanie włosów nie przynoszą efektów, wskazana jest wizyta u trychologa. Specjalista pomoże ocenić kondycję zarówno włosów, jak i skóry głowy, znaleźć źródło problemu i wskazać odpowiednie postępowanie, włączając w to pielęgnację codzienną i stosowanie profesjonalnych preparatów.