O śnieżnobiałym uśmiechu marzy każdy - nie tylko dodaje urody, ale świadczy również o zadbaniu i zdrowiu. Profesjonalne wybielanie zębów stało się na przestrzeni lat jednym z najpopularniejszych zabiegów w stomatologii estetycznej.
Zęby zmieniają barwę nie tylko w wyniku ich codziennego używania (systematyczne ścieranie szkliwa powoduje powstawanie mikropęknięć, w których odkładają się m.in. osady skutkujące nabieraniem przez ząb ciemniejszej oraz matowej barwy), ale także mogą się stać efektem przebytego leczenia.
Ząb leczony kanałowo zmienia barwę
Zdarza się, że ząb po uprzednim leczeniu kanałowym wraz z upływem czasu nabiera sinej barwy (jest to tzw. martwy ząb). W zdecydowanej większości problem ten dotyczy zębów, które leczone były dawniej. Jednakże i współcześnie leczone kanałowo zęby mogą ulec przebarwieniu.
Ważne! Najczęstszym powodem ciemnienia korony zęba po zastosowaniu leczenia kanałowego jest niedostateczne opracowanie komory zęba - w zachyłkach pozostają drobne fragmenty miazgi a także krwi. Ta ostatnia w procesie stopniowej hemolizy, powoduje, iż ząb ciemnieje i w efekcie robi się siny, żółty, żółtobrązowy bądź szary.
Osoby, u których tego typu przebarwienia dotykają zęby widoczne w uśmiechu (górne jedynki, dwójki oraz trójki), decydują się ze względów estetycznych na zabieg wybielania.
Polecamy też: Biała dieta po wybielaniu zębów. Przepisy na pyszne dania
Wybielanie martwego zęba
Proces wybielania martwych zębów różni się zdecydowanie od wybielania zębów żywych, gdzie preparat wybielający (substancja czynna o dużym stężeniu) jest aplikowany zewnętrznie na zęby. W przypadku martwego zęba przebarwienie tworzy się w jego wnętrzu - tam, więc musi zadziałać środek wybielający. Zabieg wybielania stomatolog rozpoczyna od powtórnego otwarcia i opracowania komory zęba.
Ważne! Przed zabiegiem wykonuje się zębowe zdjęcie RTG, celem oceny prawidłowości leczenia kanałowego.
Procedura wybielania polega na szczelnym zabezpieczeniu korzenia martwego zęba przy pomocy odpowiedniego materiału (cement, kompozyt). Dzięki temu substancja wybielająca nie dostaje się do kanału i nie wywołuje podrażnień tkanek w okolicach wierzchołka zębodołu. Następnie umieszcza się wewnątrz korony specjalny preparat służący do wybielania martwych zębów, otwór zaś zostaje zamknięty przy pomocy opatrunku tymczasowego (fleczera). Wkładkę wybielającą wymienia się, co kilka dni, aż uzyska się pożądany efekt (zazwyczaj kilka razy). Po zakończeniu procesu wybielania komora zęba zostaje zamknięta, poprzez założenie typowego wypełnienia kompozytowego.
W przeważającej większości przypadków efekty zabiegu wybielania są satysfakcjonujące.
Należy jednak pamiętać, że wybielanie wewnętrzne wiąże się z ograniczeniami i ma także wady:
- nie zawsze jest możliwe wybielenie całkowite zęba (preparat wybielający nie jest w stanie spenetrować całej korony, czego efektem jest pozostanie ciemniejszej barwy w określonych miejscach).
- wybielone martwe zęby mogą po kilku latach ponownie ściemnieć i wtedy trzeba całą procedurę powtórzyć.
- każda ingerencja wiertła w koronę zęba osłabia ją, jak i zwiększa prawdopodobieństwo jej złamania.
Ważne! Wybielanie martwych zębów nie powinno być wykonywane u kobiet w ciąży, a także u dzieci poniżej 14 - go roku życia.
Jeżeli nie wybielanie wewnętrzne to, co wybrać?
Alternatywą dla wybielania wewnętrznego jest wykonanie wkładu koronowo - korzeniowego (sztyftu) oraz korony protetycznej. Wkład i korona oprócz zlikwidowania problemu przebarwienia również wzmacniają martwy ząb minimalizując ryzyko złamania, skutecznie odbudowując go na wiele lat.
Ważne! Najlepsze efekty dają korony pełnoceramiczne - są nie do odróżnienia od naturalnych zębów.
Zaletą korony protetycznej oprócz wspomnianego już wzmocnienia zęba jest doskonała estetyka dzięki możliwości doboru koloru zęba (w przypadku tradycyjnego wybielania na kolor nie ma się wpływu). Ponadto obecnie produkowane rodzaje porcelany mają podobny współczynnik ścieralności jak naturalny ząb - ścierają się z czasem tak, jak zęby naturalne, co jest bardzo istotne dla utrzymania właściwej kondycji uzębienia. Jeżeli nie chcesz jeszcze decydować się na protezy zębowe, sprawdź, czym są licówki!
Komentarz eksperta
dr Adam Bielawski